Приложение на ЗДДФЛ.

2_184 / 04.02
Относно: приложение наЗДДФЛ.
Постъпило е Ваше писмено запитване, заведено по регистъра на Дирекция „ОУИ” гр. с вх.№ …/04.02.2011г., препратено по компетентност от ТД…., офис гр…., в което молите даполучитеинформацияпо приложение на ЗДДФЛ във връзка с промените на законав сила от 01.01.2010г., както и коректно попълване на данъчната декларацияза 2010г.
В запитването си сте поставили следните въпроси:
1. Какво трябва данаправи от физическо лице – регистриран земеделски производител за да ползва права по чл.48, ал.6 от ЗДДФЛ и чл. 189”б” от ЗКПО, като твърдите че сте изпълнили изискваниятана чл.189”б” ал.1 и ал.2от ЗКПО ?
2. Следва ли да се облагат с ДОДостатъчни субсидииот 2009г., полученив началото на 2010г., както и застрахователни обезщетения за частично погиване на застрахованата реколта ?
Предвид действащата от 01.01.2010г. нормативна уредба и изложените от Вас факти и изразявам следното становище:
1.Съгласно разпоредбата на чл.48 ал.6от ЗДДФЛ„Данъкътвърху годишната данъчна основаза доходите от стопанска дейносткато едноличен търговец се преотстъпва в размер на 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производствона непреработена растителна и животинска продукция при условията за преотстъпване на корпоративен данък по чл. 189”б” от ЗКПО”.
В чл. 189”б” ЗКПО е посочено, че„Корпоративниятданък се преотстъпвав размер до 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски производители, за данъчната им печалба от дейностпо производство на непреработенарастителна и животинска продукция.”
От гореизложените разпоредби на ЗДДФЛ и ЗКПО е видно, че същите са приложими заЕднолични търговци, регистрирани по ТЗ и за които облагаемиятдоходот стопанска дейност е формираната по реда на ЗКПО данъчна печалба.
В случай, че сте регистриран като физическо лице – земеделски производител, произвеждате и реализирате непреработена земеделска продукция., регистриран сте по закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/, нямате регистрацияна търговец по смисъла на Търговския закон, и не попадате в обхвата на данъчно задължени по ЗКПО лица, горе цитираните разпоредби не намират приложение..
2. В Закона за данъците върху доходите на физическите лица не е уредено специално данъчно третиране на субсидиите, поради което същите следва да се разглеждат при спазване на общите правила за облагане и деклариране.
По смисъла на чл.2 от ЗДДФЛ, обект на облагане с данък са доходите на местните и чуждестранните физически лица. На основание чл.12,ал.1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон. Субсидиите не са посочени като необлагаеми доходи по чл.13 от ЗДДФЛ.
Според чл.11, ал.1, т.1 и т.2 от с.з. доходът /в случая субсидията/, се смята за придобит на датата на плащането /при плащане в брой/ или на датата на заверяване на сметката на получателя на дохода /при безналично плащане/. Съгласно чл.11, ал.3 от ЗДДФЛ, доходът/субсидията/ се смята за придобит от физическото лице и когато по негово нареждане или по споразумение между него и платеца плащането или престацията са получени от трето лице.
Ако субсидията е предназначена за дейността по производство на непреработена селскостопанска продукция, съгласно чл.29, т.1 от ЗДДФЛ, физическите лица, регистрирани като земеделски производители формират облагаем доход от дейността като придобития доход се намалява с 60 на сто разходи. Субсидиите, получени през 2010г. и формирали облагаем доход за 2010г., следва да се отразят в годишната данъчна декларация в Приложение № 3 „Доходи от друга стопанска дейност”, част І, Таблица 1.
Когато физическо лице /регистриран земеделски производител/ получава субсидия за дейността по производството на преработени продукти от селското стопанство /вкл. продажба на произведена декоративна растителност/ същата представлява облагаем доход от друга стопанска дейност по чл.29, т.2, б.”а” от ЗДДФЛ. Облагаемият доход се определя като придобитият доход се намалява с 40 на сто разходи задейността. Субсидиите, получени през 2010 г. и формирали облагаем доход за 2010г., следва да се отразят в годишната данъчна декларация в Приложение № 3 „Доходи от друга стопанска дейност”, част І, Таблица 2.
В случай, че физическото лице не влага, съответно не използва получената субсидия за извършване на стопанска дейност, а за лични нужди, същата ще се определи като доход от друг източник. В тези случаи физическото лицеще формира облагаем доходпо чл. 35, т.6 от ЗДДФЛ, т.е. брутната сума на получената субсидия ще подлежи на облагане. Този доход следва да бъде деклариран в Приложение № 6 „Доходи от други източници по чл.35 от ЗДДФЛ” от годишната данъчна декларация.
3. Относно полученив началото на 2010г. застрахователни обезщетения за частично погиване на застрахованата реколта следва да ви уведомим, че съгласно разпоредбата на чл.13, ал.1,т.14 от ЗДДФЛне се облагат застрахователнитеобезщетения, когато е настъпило застрахователно събитие. Според дефиницията, дадена в §1,т.16 от допълнителните разпоредбина ЗДДФЛ,„застрахователно обезщетение” езастрахователното обезщетение по смисъла на Кодексаза застраховането.
На основаниечл.193, ал.1 от Кодекса за застраховането (КЗ), при настъпване назастрахователно събитие, застрахователят е длъжен да плати на застрахования застрахователно обезщетение или сума. Видно от цитираната разпоредба, понятията„застрахователно обезщетение” и „застрахователна сума” следва да се разграничават. По смисъла на КЗ, застрахователното обезщетение се изплаща при настъпване назастрахователно събитиепо договор за имуществено застраховане, като редътза товае регламентиранв чл. 208 от глава ХІХ„Имуществено застраховане” на КЗ.
Прилагането на цитираните разпоредби следва да се извърши след анализ на получената от физическото лице сумаи съобразно горепосочените норми наЗДДФЛ иКЗ.

Оценете статията

Вашият коментар