Относно: приложение наЗДДС и Наредба № Н-18/13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- гр.
с вх. № 96-00-263 от 26.04.2012г., е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството е инвестиционен посредник по смисъла на Закона за пазарите и финансовите инструменти / ЗПФИ / иосъществява дейността си съгласно разпоредбите на Търговския закон, ЗПФИ и подзаконовите нормативни уредби по прилагането му. Същото притежава лиценз за извършване на тази дейност, издаден от Комисията за финансов надзор на основание на Решение на Комисията по ценните книжа и фондовите борси, решение на Държавната комисия по ценните книжа и Решение на Комисията за финансов надзор. Основният предмет на дейност на дружеството е извършване на сделки с финансови инструменти за собствена и/или за чужда сметка и посредничество за сключване на такива сделки, като съгласно получения от Комисията за финансов надзор лиценз има право да извърша и сделки с чуждестранна валута в наличност. Регистрирането на сделките с чуждестранна валута в наличност / чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗДДС / се извършва чрез отделно фискално устройство, обслужващо само тази дейност на дружеството. Същото фискално устройство отговаря на изискванията на Наредба № Н-18/20006г. за осъществяване на дистанционна връзка с НАП.
След фискализацията на ФУ в група « А » с 0 % ДДС се регистрират сделките за обмяна- продажба на чуждестранна валута, при която стойността на сделката е равна на получените от инвестиционния посредник левове, а в група « Б » е програмирано с 20 % ДДС да се регистрират сделките за обмяна на левове за чуждестраннна валута- покупка, при която стойността на сделката е равна на получените от купувача левове.
Лицето счита, че фискализацията от обслужващата го сервизна фирма не е извършена коректно и отразява погрешно извършваните сделки с чуждестранна валута, предвид разпоредбата на чл. 46, ал. 1, т. 4 от ЗДДС, а именно: доставките на сделки, включително договарянето, свързано с чуждестранна валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, са освободени доставки.
Поставени са следните въпроси:
1. Трябва ли да се начислява 20 % ДДС при регистрирането на сделките за покупка на чуждестранна валута в група « Б », извършвани съгласно чл. 28 от Наредба № Н-18/2006г.?
2. В случай, че в Група « Б » задължително трябва да се посочват само сделки, за които се дължи 20 % ДДС, следва ли покупките на чуждестранна валута в наличнност да се регистрират в посочената група или е по- правилно при фискализирането да се обособят две отделни данъчни групи от група « А », където да се регистрират покупките и продажбите на чуждестранна валута с 0 % ДДС, например:
-в данъчна група 1 от група « А » по чл. 28 от Наредба № Н-18/2006г.: с №% ДДС да се регистрират продажбите на чуждестранна валута от ИП / срещу покупка на левове/ и
-в данъчна група 2 от група « А » по чл. 28 от Наредба № Н-18/2006г.: с 0 % ДДС да се регистрират покупките на чуждестранна валута от ИП / срещу продажба на левове /.
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададените от Вас въпросиизразяваме следнотостановище:
По отношение на първия въпрос:
Съгласно чл.46, ал.1, т.4 от ЗДДС, освободена доставка е сделката, включително договарянето, свързана с валута, банкноти, монети, използвани като законно платежно средство, с изключение на банкноти и монети, които обикновено не се използват като законно платежно средство или са с нумизматична стойност. Доставките на сделки, включително договарянето, свързано с валута, представляват доставка на услуга.
На облагане с ДДС, респективно – освобождаване от ДДС при определени условия подлежат осъществените доставки, а именно – прехвърляне на собственост върху стока или извършване на услуга.
Чл.12, ал.1 от ЗДДС, предвижда, че е облагаема доставка всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Тъй като осъществяваните от вас услуги, свързани с обмяна на валута – покупка и продажба, не попадат в чл.12, ал.1 от ЗДДС, тъй като е предвидена специална норма – чл.46, ал.1, т.4 от ЗДДС, за Вас не възниква задължение за начисляване на ДДС за тези доставки.
По отношение на втория въпрос:
Съгласно чл.118, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко
регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита
извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална
касова бележка от фискално устройство, независимо дали е поискан друг данъчен документ, а получателят е длъжен да получи фискалната касова бележка и да я съхранява до напускане на обекта.
Редът и начинът за издаване на фискални касови бележки и за установяване на
дистанционна връзка с НАП са определени с Наредба № Н-18 на Министерство на
финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти
чрез фискални устройства .
Разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006г. задължава всяко лице да регистрира и отчита извършените от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство /ФУ/, освен когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез дружество, лицензирано да извършва дейност по налични парични преводи по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Разпоредбата на чл. 27 от Наредба № Н-18/2006 г. задължава всички лица, използващи ФУ, с изключение на случаите на извършване на сделки с чуждестранна валута в наличност/чл. 28 от с.н./, да регистрират всяка продажба на стока или услуга по данъчни групи според вида на продажбите:
1. група “А“ – за стоки и услуги, продажбите на които са освободени от облагане с данък, за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 0 % ДДС, както и за продажби, за които не се начислява ДДС;
2. група “Б“ – за стоки и услуги, продажбите на които се облагат с 20 % данък върху добавената стойност;
3. група “В“ – за продажби на течни горива чрез измервателни средства за разход на течни горива;
4. група “Г“ – за стоки и услуги, продажбите на които се облагат със 9 % данък върху добавената стойност.
Регистрирането на всички продажби по посочените данъчни групи е задължително за всяко лице, използващо ФУ независимо от вида на упражняваната от него дейност.
Изключение от това задължение е предвидено в разпоредбата на чл. 28 от Наредба №Н-18/2006г. и то касае небанковите финансови институции и обменните бюра, извършващи сделки с чуждестранна валута в наличност.
Съгласно горната разпоредба, при извършване на сделки с чуждестранна валута в наличност небанкови финансови институции и обменните бюра са длъжни да регистрират всяка сделка по групи според вида й:
1.група « А »- за обмяна- продажба на чуждестранна валута, при която стойността на сделката е равна на получените от обменното бюро левове;
2.група « Б »- за обмяна на левове за чуждестранна валута- покупка, при която стойността на сделката е равна на получените от купувача левове.
Следва да се има предвид, че по отношение на регистрацията и отчетността на сделките с чуждестранни средства за плащане в наличност /чл. 28 / и сделките със стоки и услуги / чл. 27 / съществува принципна разлика, произтичаща от спецификата на извършваната дейност. В тази връзка фискалните устройства, на които се регистрират сделки с чуждестранни средства за плащане в наличност, не могат де се използват за регистриране на други сделки.
Одобрените и разрешени за разпространение в България фискални устройства осигуряват самостоятелни натрупващи регистри за асортименти, департаменти и данъчни групи, като при отчет на департаменти и асортименти се отпечатва буквата на данъчната група, към която са програмирани департаментите и асортиментите (съгласно техническите изисквания на приложение № 2, раздел I, т.9). Тези фискални устройства позволяват програмиране на редица параметри, като наименования и цени на стоки и услуги, групирането им по различни признаци, програмиране на видове плащания и др. Това дава възможност на задълженото лице да конфигурира устройството си в съответствие с организацията и дейността на конкретния търговски обект.
За да регистрирате правилно към съответните данъчни групи на касовия апаратизвършените от Вас сделки с чуждестранна валута чрез ФУ, като инвестиционен посредник, следва да определите вида навсяка една от извършваните от вашето дружество услуги въз основа на сключените договори,нормативнитеактове, които уреждат дейността Ви и ЗДДС.
Видно от изложената фактическа обстановка основният предмет на дейност на дружеството е извършване на сделки с финансови инструменти за собствена и/или за чужда сметка и посредничество за сключване на такива сделки, като съгласно получения от Комисията за финансов надзор лиценз има право да извърша и сделки с чуждестранна валута в наличност.
С оглед гореизложеното, инвестиционните посредници са вид небанкова финансова институция, по отношение на които Наредба № Н-18/2006г. / чл. 28 /предвижда специфичен ред за регистрацията и отчетността на сделките с чуждестранни средства за плащане в наличност, а именно:
1.група « А »- за обмяна- продажба на чуждестранна валута, при която стойността на сделката е равна на получените от обменното бюро левове;
2.група « Б »- за обмяна на левове за чуждестранна валута- покупка, при която стойността на сделката е равна на получените от купувача левове.
Във връзка с поставеният въпрос относноданъчните групи, в които следва да регистрирате сделките с чуждестранна валута в наличност чрез ФУ, когато действате като лицензиран инвестиционен посредник и относно описаната отчетност, считаме че същите следва да се регистрират по данъчни групи по реда, предвиден вчл. 28от Наредба № Н-18/2006г.