Приложение на ЗДДС, във връзка с получени субсидии от ДФ Земеделие” и получено дарение

2_4152/02.04.2008 г.
ЗДДС – чл.26, ал.3, т.2
§ 1, т. 15 от ДР
Относно: приложение на ЗДДС, във връзка с получени субсидии от ДФ „Земеделие” и получено дарение
Постъпило е запитване, във връзка с получена субсидия за единно плащане на площ; целева субсидия за произведено и продадено качествено краве, биволско, овче и козе мляко; целева субсидия за подпомагане изхранването на животни и птици от Националниягенофонд и контролираната част от популацията, както и във връзка с получени дарения.
Поставени са следните въпроси:
1.С кои от посочените субсидии следва да се увеличава данъчната основа и как се определя размера на сумата, с която се увеличава данъчната основа – включен ли е в получената субсидия ДДС или ДДС се начислява върху общата сумана получената субсидия;
2.Ако върху получените субсидии се начислява ДДС, с какъв документ следва да бъдат отразени в дневника за продажби;
3.Ако върху получените субсидии не се начислява ДДС, трябва ли получената сума да бъде посочена в дневника за продажби и тези субсидии включват ли се при изчисляването на коефицента за частичен данъчен кредит по чл.73, ал.3 от ЗДДС;
4.Следва ли да се начислява ДДС върху получени дарения и в частност дарени на училището книги за подобряване на библиотечния фонд и прехвърлен лек автомобил от второстепенен разпоредител на кредити към МЗП на Професионална гимназия по ветеринарна медицина „……”?
По първи, втори и трети въпрос:
Предвид факта, че към запитването не са приложени договори за получени субсидии за единно плащане на площ, и за подпомагане изхранването на животни и птици от Националния генофонд и контролираната част от популацията, по поставени въпроси, във връзка с тези субсидии изразяваме принципно становище:
Съгласно разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС данъчната основа при доставка на територията на страната се увеличавасвсички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка.
С ДВ, бр. 113 от 2007 г. е изменен текста на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. От 01.01.2008 г. “Субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. С посоченото изменение е стеснен обхвата на финансиранията и субсидиите, които попадат в хипотезата на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС, т.е. отпускането им следва да е пряко обвързано само с цената на предоставяните стоки или услуги.
Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за :
а/ покриване на загуби;
б/ финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи
Съгласно чл.16 от ППЗДДС финансиранията се приемат за усвоени, когато възникнат условията, необходими за признаването им като приход съгласно Закона за счетоводствотои приложимите счетоводни стандарти.
В разпоредбата на чл.81, ал.1, т.6 от ППЗДДС е посочено, че при усвояване на финансирания (субсидии) по чл. 16, регистрираните лица за всяка отделна доставка издават задължително протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.
– относно получена субсидия за единно плащане на площ
Законът за подпомагане на земеделските производители /ЗПЗП, Обн. ДВ. бр.58 от 22 Май 1998 г., посл. изм. ДВ. бр.16 от 15 Февруари 2008 г./ урежда прилагането на схемата за единно плащане на площ в съответствие с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.
Съгласно чл. 39 от ЗПЗП земеделските стопани могат да получат директни плащания за земеделските площи, които ползват на територията на страната по схемата за единно плащане на площ.
По силата на чл. 40, ал. 1 от ЗПЗП размерът на единното плащане на площ се определя за хектар, като се раздели финансовият пакет на страната на използваната земеделска площ в страната, която се поддържа в добро земеделско състояние, коригирана по обективни критерии. Съгласно ал. 3 от същата разпоредба използваната земеделска площ включва обработваемата земя, постоянно затревените площи, трайните насаждения и семейните градини независимо дали се използват за производство на земеделска продукция.
Разплащателната агенция съгласно чл. 43, ал. 1 от ЗПЗП извършва директни плащания по подадените заявления, когато установи, че:
1.кандидатът ползва заявените земеделски площи;
2.площите се поддържат в добро земеделско и екологично състояние;
3. размерът на използваната от земеделското стопанство площ и размерът на земеделските парцели са не по-малки от определените по реда на чл. 39, ал. 2 от ЗПЗП.
Предвид нормативната уредба и посоченото по-горе плащането, получавано от земеделските стопани се определя на хектар използвана земя и не е обвързано с продукция или брой отглеждани животни, поради което би следвало да се третира като финансиране на разходи.
Предвид гореизложеното, в случай, че получаваните от Вас директни плащания за земеделски площи по схемата за единно плащане на площ, не са обвързани с цената на предоставяните стоки или услуги на трети лица, същите не попадат в хипотезата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС.
– относно получена целева субсидия за подпомагане изхранването на животни и птици от Националния генофонд и контролираната част от популацията
По смисъла на чл. 12 от Закона за подпомагане на земеделските производители една от основните задачи, които трябва да изпълнява фонд „Земеделие“, са предоставяне на парични средства за производство и преработка на местна земеделска продукция с цел продажба на вътрешния и външните пазари, както и запазване генетичния фонд, на застрашени от изчезване породи, както и на породи с намаляваща популация. В изпълнение на тези си задачи фондът отпуска субсидии на земеделските производители, включително за покриване изцяло или отчасти на разходите за лихви по банкови кредити.
Предвид гореизложеното, ако отпуснатите субсидии са предназначени единствено за покриване на разходите Ви като земеделски производител и не са обвързани с цената на предоставяните стоки или услуги на трети лица, със същите не следва да се увеличава данъчната основа на доставката, предвид разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, не следва да се издава данъчен документ по смисъла на чл.112, ал.1 от ЗДДС, както и не следва получената субсидия да се отразява в дневника за продажби.
– относно предоставена целева субсидия на земеделски производител за произведено и продаденокачествено краве, биволско, овче и козе мляко през 2008 година.
Към запитването е приложен договор, съгласно който ДФ „Земеделие” предоставя целева субсидия на земеделския производител за произведено и продаденокачествено краве, биволско, овче и козе мляко през 2008 г., при определени нормативи:
за качествено краве мляко – 0.20 лв. на литър;
за качественно биволско мляко – 0.25 лв. на литър;
за качественно овче мляко – 0.25 лв. на литър;
за качественно козе мляко – 0.20 лв на литър.
В договора е посочено, че количеството краве мляко, което се субсидира не може да надхвърля индивидуалната млечна квота на производителя.
Видно от гореизложеното, отпуснатата субсидия не се обвързва с цената на предоставяни стоки или услуги, предвид което считаме, че със същата не следва да се увеличава данъчната основа на доставката, съгласно разпоредбата на чл.26, ал.3, т.2 от ЗДДС, предвид определението на понятието „субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка”, дадено в §1, т.15 от ДР на ЗДДС, след направената промяна с ЗИДЗДДС с бр.113/28.12.2007 г., в сила от 01.01.2008 г. Същите следва да бъдат документирани с първичен счетоводен документ по чл. 7 от Закона за счетоводството.
По четвърти въпрос:
В глава осма от ЗДДС са регламентирани случаите за начисляване и внасяне на ДДС. Получените дарения и в частност дарени на училището книги за подобряване на библиотечния фонд не са сред визираните в тази глава случаи и не следва за същите да сеначислява ДДС.
Относно предоставеният Ви лек автомобил от второстепенен разпоредител на кредити към МЗП, следва да имате предвид, че в случая не е налице доставка по смисъла на чл.6 от ЗДДС, а по-скоро вътрешен оборот между две звена на една структурна единица.

Оценете статията

Вашият коментар