Приложение разпоредбата на чл. 131 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

3_222/27.01.2015 г.
ЗДДС, чл. 104;
ЗДДС, чл. 116, ал. 3 и ал. 4;
ЗДДС, чл. 131, ал. 1;
ППЗДДС, чл. 83, ал. 1
Относно: приложение разпоредбата на чл. 131 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
Според изложеното в запитването на .12.2014 г. е проведена публична продан на недвижим имот, находящ се в гр. В., бивша собственост на длъжника „Ф” ООД, ЕИК…………., по изпълнително дело № …./13 г. по описа на ЧСИ, а именно самостоятелен обект в сграда с идентификатор ………… по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр. В., /апартамент 14, секция III/, който самостоятелен обект, съгласно схема №……/………2013 г. на СГКК – гр. В., се намира в сграда № 5, разположена в поземлен имот с идентификатор ………….., с предназначение – жилище, апартамент, на две нива, със застроена площ на апартамента …… кв.м, заедно с прилежащата маза № 14, с площ … кв.м, ведно с припадащите се 11.25 % ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху ….. кв.м от поземлен имот с идентификатор …………..; склад, намиращ се в сграда №6, с площ на склада …..кв.м, ведно с припадащите се 0.31 % ид.ч. от общите части на сградата и от правото на строеж върху …. кв.м от поземлен имот с идентификатор ………….
Длъжникът „Ф” ООД е бил регистриран по ЗДДС към момента на обявяване на публичната продан и същата е обявена и проведена с начисляване ДДС върху продажната цена. На 12.12.2014 г. ЧСИ е превел отчисления ДДС, в случая ….. лв., след което се установява, че длъжникът вече е дерегистриран по ЗДДС.
Във връзка с горното се поставят следните въпроси:
1. След като вече е преведен ДДС за извършена сделка, по която длъжникът е дерегистриран към момента на превода, какво става с отчисления ДДС?
2. По какъв ред и начин съдебният изпълнител може да получава актуална информация за длъжниците относно регистрацията по ЗДДС?
3.На кого е вменено задължението да уведоми съдебния изпълнител за настъпилата промяна в регистрацията по ЗДДС?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 107 от 24.12.2014 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 1 от 06.01.2015 г.) изразяваме следното становище:
Режимът на доставки на стоки или услуги при публична продан по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), или на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), или при продажба по реда на Закона за особените залози, или на чл. 60 от Закона за кредитните институции, регламентиран в чл. 131 от ЗДДС, е приложим само в случаите, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано лице по ЗДДС.
Статутът на регистрирано по ЗДДС лице се удостоверява с удостоверение, издадено по реда на чл. 104 от ЗДДС. В случай, че длъжникът откаже да удостовери наличието или липсата на регистрация по ЗДДС пред частния съдебен изпълнител, същият може да отправи запитване до компетентната ТД на НАП, в която длъжникът е регистриран, с цел изясняване на това обстоятелство. Освен това проверка на статута на длъжника може да се извърши в публичния бюлетин на регистрираните по ЗДДС лица, който може да се намери на сайта на НАП – www.nap.bg.
При определянето на момента, към който длъжникът следва да бъде регистриран по ЗДДС при публична продан, следва да се има предвид следното:
Целта на принудителното изпълнение е да се удовлетвори вземането на кредитора по способите, предвидени в закона, като същевременно се осигури приложението и на нормите, предвидени в защита на правата на длъжника. Публичната продан на недвижим имот или движими вещи е един от способите за принудително изпълнение, извършващо се чрез съвкупност от актове. Фактическият състав на публичната продан завършва с окончателното възлагане на имота или движимата вещ, с което се прехвърля собствеността върху купувача. До този момент проданта не може да се счете за приключена, защото собствеността върху имота или движимите вещи, не е преминала у другиго. С оглед на това трябва да се приеме, че публичната продан приключва с извършването на последния акт по нея, а именно възлагането.
Публичната продан приключва с постановлението за възлагане като чл. 496, ал. 1 от ГПК предвижда, че когато лицето, обявено за купувач, внесе в срок дължимата сума, съдебният изпълнител му възлага имота с постановление. С оглед на това към датата на постановлението следва да е налице изискването за регистрация по ЗДДС на длъжника. Когато това изискване не е налице, отпада и задължението по чл. 131 от ЗДДС за начисляване на данъка по продажбата.
В случаите обаче, когато независимо от гореизложеното бъде допусната грешка и бъде приложен режимът на чл. 131 от ЗДДС, считаме, че способът за нейното отстраняване е отмяна, съответно анулиране/корекция на документа за продажбата, издаден по чл. 131, ал.1, т. 2 от закона и чл. 83 от ППЗДДС и който с оглед документирането по ЗДДС е равностойният на фактурата документ. Доколкото същият е предпоставка и за упражняване на данъчен кредит за платения за покупката на имота данък върху добавената стойност от купувача по проданта, не е допустимо възстановяване на евентуално неправомерно начислен данък върху добавената стойност от бюджета, без да бъде анулиран/отменен издаденият по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС документ, с който данъкът е начислен.
По реда на чл. 116 от ЗДДС се коригират грешки, допуснати при документиране на доставката. Алинея 2 и ал. 3 от тази норма изрично прогласяват за погрешно съставени и фактурите, в които данъкът е неправилно начислен, респ. неправилно не е начислен. На основание чл. 116, ал. 3 от ЗДДС съставеният от частния съдебен изпълнител документ за продажбата по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС може да бъде анулиран, като погрешно издаден чрез издаване на протокол по чл. 116, ал. 4 от закона. Когато купувачът е упражнил правото на приспадане на данъчен кредит по публичната продан/продажбата, с оглед спазване на принципа на неутралността на данъка и отстраняване на риска от данъчни загуби, обстоятелството, че е анулиран документа трябва да бъде отразено. Корекцията в размер на приспаднатия данъчен кредит се извършва през данъчния период, през който е издаден протокола, като документът по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС се отразява в дневника за покупки с противоположен знак.
Важно е да се отбележи, че към искането за прихващане и/или възстановяване следва да се приложи екземплярът на купувача от документа по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС, издаден за продажбата, както и протокола за анулирането.
Възможността документът по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС да бъде коригиран, съответно анулиран извън процедурите по ГПК, регламентиращи публичната продан и нейното оспорване, евентуално отмяна, е извън компетентността на Националната агенция за приходите, доколкото касае тълкуването на ГПК.

Оценете статията

Вашият коментар