Приложение разпоредбата на чл.30 от ЗДДС /отм./, във връзка с чл.34 от ППЗДДС /отм./.

Относно: приложение разпоредбата на чл.30 от ЗДДС /отм./, във връзка с чл.34 от ППЗДДС /отм./.
Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено в деловодството на Дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” гр. с вх. № , изразявам принципно становище по прилагане разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/ и Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
В писмото сочите, чепрез месец септември 2006 год. надружеството е учредено право на строеж срещу задължението да изгради жилищна сграда. Учредителят на суперфицията е юридическо лице. Въз основа на изготвена от лицензиран оценител пазарна оценка на правото на стоеж е издадена фактура от „К Р ” АД за строително-монтажни работи, като данъчната основа е в размер на определената от експерта пазарна цена. В същия размер е издадена фактура и от учредителя за стойността на правото на стоеж.
В края на 2008 год., когато строителството приключва е установено, че себестойността на м2 застроена площ е по-висока от определената на датата на данъчното събитие /септември 2006 год./ пазарна цена на извършената в полза на учредителя на правото на строеж строителната услуга.
С оглед описаната фактическа обстановка поставяте следните въпроси:
1. Правилно ли е определена датата на данъчното събитие?
2. Налага ли се корекция на данъчната основа към датата на Акт обр. 16 ?
Видно от изложените в писмото Ви обстоятелства, както и от представения към преписката НА № 18.09.2006 год. „Д.А. И” ООД учредява на „Р Г” АД вещно право на строеж върху урегулиран поземлен имот, за построяване на 39 обекта в жилищна сграда, цялата с площ 7 818.80 м2, на които приобретателят ще стане собственик след построяването им. Срещу отстъпеното му право на строеж „Р Г” АД се задължава да построи всички останали обекти в сградата, при спазване на одобрен инвестиционен проект и разрешение за стоеж № 2006 год.. Освен това страните по сделката са договорили, че приобретателят ще извърши строителството със свои сили, средства, инвестиции и материали, съобразно условията и в сроковете, определени в сключения между тях нагод. Договор за строителство.
От тази фактическа обстановка може да се направи извод, че е налице доставка на стока /учредяване на ограничени вещни права/, по която възнаграждението не е определено в пари, а е под формата на строителна услуга. За целите на облагането с ДДС в такъв случай се приема, че се извършват две насрещни доставки, при които доставчикът по едната е получател по другата доставка /чл.34 от ППЗДДС/отм.//.
Сделката по учредяване право на строеж е освободена доставка на основание чл.34, ал.1 от ЗДДС /отм./, а тази по извършване на строителна услуга е облагаема доставка на основание чл.32 от закона /отм./
Разпоредбата на чл.34, ал.2 от ППЗДДС /отм./ регламентира, че данъчното събитие и за двете доставки възниква на датата на възникване на по-ранната от тях. Това означава, че данъчното събитие на извършената от Вас доставка на строителна услуга е възникнало на датата на учредяване по нотариален ред на правото на строеж. На основание чл.30, ал.3 от ЗДДС /отм./ данъчната основа на предоставяната услуга е пазарната й цена, определена към датата на възникване на данъчното събитие. При определяне на пазарната цена на услугата следва да се ползватпосочените в§1, т.10 от ДР на ДОПК методи, като реда и начина на прилагането им е регламентиран с Наредба № Н – 9 от 14.08.2006 год., издадена от Министерството на финансите.
Към датата на фактическото завършване на строителната услуга действа разпоредбата на чл.27, ал.1 от ЗДДС, която регламентира специални правила по отношение минималния размер на данъчната основа и е приложима за сделките със стоки в т.ч. нови сгради или части от тях, предвид което считаме, че не е налице законово изискване за корекция на определената на датата на данъчното събитие пазарна цена на строителната услуга.

Оценете статията

Вашият коментар