приложението на чл.96, ал.2 от ЗДДС

№ 364/15.05.2017г.

ЗДДС; чл.96, ал.2

ОТНОСНО: приложението на чл.96, ал.2 от ЗДДС

В Дирекция ОДОП е постъпило Ваше писмено запитване, заведено в регистъра на дирекцията с вх. № …., в което е изложена следната фактическа обстановка:
В края на месец юли 2017г. предстои да получите еднократно сума по договор за посредничество, която след приспадане на необходимо – присъщи разходи ще превиши 50 000лв. Работите и по трудов договор.
В тази връзка Ви интересува следва ли да се регистрирате по ЗДДС като физическо лице и коя сума се смята за оборот – цялата по договора или сумата след приспадане на нормативно признати разходи и осигуровки, които са за Ваша сметка?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Правилника за прилагане на Закона за данък върху добавената стойност (ППЗДДС) изразявам следното становище:
На основание чл.96, ал.1 от ЗДДС на задължителна регистрация ЗДДС подлежи всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000лв. или повече за период не по-дълъг от 12 последователни месеца преди текущия.
Данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1 от ЗДДС е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.
Независима икономическа дейност за целите на ЗДДС съгласно чл.3, ал.2 от с.з. е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус. По силата на чл.3, ал.3, т.1 от ЗДДС не е независима икономическа дейност дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение или по правоотношение, приравнено на трудово.
„Посредник“ според чл. 49, ал. 1 от Търговския закон е търговец, които по занятие посредничи за сключване на сделки. Търговският посредник има право на възнаграждение, което се дължи от едната или от двете страни съобразно уговорката им на основание чл.51 от ТЗ.
Предвид гореизложеното предоставянето на посреднически услуги по договор е независима икономическа дейност, която физическото лице извършвате в качество на данъчно задължено лице.
Облагаемият оборот за регистрация се определя по реда на чл.96, ал.2 от с.з. и включва сумата от извършените от лицето облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка, както и финансовите и застрахователни услуги, когато са основна дейност на лицето.
Облагаема доставка, съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС е всяка доставка на стока или услуга, когато е извършена от данъчно задължено лице по смисъла на закона и е с място на изпълнение на територията на страната.
Данъчната основа на доставката се определя по реда на чл.26, ал.2 от ЗДДС на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон.
В този смисъл облагаемия оборот за регистрация ще се формира от договореното възнаграждение за посредничество като брутна сума, преди приспадане на необходимо –присъщи разходи и осигуровки за сметка на лицето.
В облагаемия оборот не се включва трудовото възнаграждение.

Оценете статията

Вашият коментар