признаване на приход предвид евентуалните непредвидени разходи.

5_ 53-00-429/07/29.01.2008 г.
СС 18 „Приходи”
В запитването е описано, че с договор за проектиране, обхващащ 2007-2009 г. е договорено 80% от стойността на договора да се заплати при приемане на разработките с протокол през 2007 г.; 15% – след отстраняване на забележките на съгласуващите инстанции и одобряване на проекта през 2008 г. и 5% – след завършване на строителството и издаване разрешение за ползване, ако изпълнителят е изпълнил своевременно авторски контрол по време на строителството. Във връзка с изложеното е поставен въпрос относно признаване на приход предвид евентуалните непредвидени разходи.
Отчитането на приходите и разходите от предприятието следва да е в съответствие с правилата на Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти. Признаването на приходите става съгласно СС 18 „Приходи” и приетите норми в счетоводната политика на предприятието, приета за признаване на приходите, включително начините, приети за определяне на етапа на завършеност на сделката за извършване на услуги. По смисъла на СС 18 приходът от продажба на услуги се признава в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на счетоводния баланс, когато резултатът от сделката за извършване на услуги може надеждно да се оцени. Условията, които трябва да са едновременно изпълнени, за да може резултатът от една сделка да се оцени надеждно са:
-сумата на прихода може надеждно да бъде изчислена;
-предприятието да има икономически ползи, свързани със сделката;
-етапът на завършеност на сделката към датата на баланса да може надеждно да се оцени;
-направените разходи по сделката и тези по извършването й да могат надеждно да се оценят.
В случая е налице договор, с който са уговорени дати на плащане и това е момента на признаване на прихода. По смисъла на ЗЗД това е и момента на правна изискуемост по силата на договор, тъй като договорите имат силата на закон за тези, които са ги сключили.
От гледна точка на ЗДДС при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките на стока по чл.6, ал.2 от същия закон, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо – чл.25, ал.4 от ЗДДС. На датата на възникване на данъчното събитие по ал.4 данъкът по този закон става изискуем за облагаеми доставки и възниква задължение за регистрираното лице да го начисли. В тази връзка приложение намира чл.12 ППЗДДС, регламентиращ датата на възникване на данъчното събитие при доставка на услуги, съгласно ал.3 и 4 на който “При извършване на доставки по чл.25, ал.4 от закона – с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка, данъчното събитие за която възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Когато, преди да е възникнало данъчно събитие по ал. 3, се извърши плащане по доставката, данъкът става изискуем при получаване на плащането.

Оценете статията

Вашият коментар