Промяна на Наредба Н-18 и Използване на билети до изчепването им

Наредба Н-18, чл.4, т.3
        Под Ваше управление са обекти на културно-историческото наследство/музеи, Мемориален комплекс”…..”, възрожденски къщи-музеи и др., в които сте предоставяли услугите-посещение на обект, беседи и др., като срещу заплащана цена сте издавали билети, с трайно отпечатана номинална стойност и защитни елементи, които сте закупували от НАП.  Предвид, че сте закупили голямо количество билети в началото на годината, които ще останат неизползвани след промяната в Наредба Н-18/2006 г. в чл.4, т.3,  поставяте въпроса възможно ли е да бъдат същите използвани до изчерпването им, без да се налага издаване на касови бонове.
        В запитването не посочвате статута на всяка една от структурите, които представлявате. В запитването не сте посочили Булстат и  адреси за кореспонденция, които са задължителни реквизите при кореспонденцията  с НАП.

В отговор на поставения от Вас въпрос, изразяваме  следното принципно становище по приложението на разпоредбите на данъчното законодателство:
         На основание чл. 118, ал. 1, изречение първо от ЗДДС всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
В разпоредбата на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ е указано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Лицата, респективно дейностите, освободени от задължението за издаване на фискална касова бележка, са изброени в чл. 4 и чл. 5 от Наредба № Н-18/2006 г. на МФ.             
С промяната на чл.4, т.3 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ/обн.ДВ бр.44/20015 г./ отпадна възможността чрез продажба на билети за услуги да отчитате извършваните от Вас дейности срещу заплащане. В посочената наредба няма преходна разпоредба, която да дава възможност да може да използвате тези билети до изчерпването им, без да издавате фискална касова бележка от фискално устройство или ИАСУТД.
 Според чл. 5, т. 1 от Наредбата  не са задължени да издават фискални касови бележки държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, за които последните не са данъчно задължени лица по смисъла на ЗДДС.
      Съгласно разпоредбата на чл. 3, ал. 5 от ЗДДС, не са данъчно задължени лица държавата, държавните и местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, включително в случаите, когато събират такси, вноски или възнаграждения за тези дейности или доставки, като в закона са изброени определени изключения за които органите на местна власт са данъчно задължени, както и винаги когато доставките извън изрично посочените ще доведат до значително нарушаване на правилата за конкуренция.
        В § 1, т.7 от ДР на ЗДДС са посочени „дейности или доставки, извършвани от държавата, държавните и местните органи в качеството им на орган на държавната или местната власт“, а именно – дейностите или доставките, извършени от лице, създадено със закон, когато:
а)   се   извършват  в  изпълнение  на  правомощията  му,   произтичащи  от
нормативен акт, и не могат да се извършват от търговец, освен ако това му е
възложено със закон;
б)  е установена такса с нормативен акт
Ако не попадате и в изключенията  на чл.5, т.1  от Наредба Н-18/2006 г. на МФ, то следва да издавате фискални касови бележки от ФУ за описаните предоставяни услуги възмездно, след изтичане на срока предвиден в § 3 от ПР на Наредбата №Н-18/2006 г. /ДВ бр.44 от 2015 г/ .  
856_15_OZ_2_06

Оценете статията

Вашият коментар