Регистрация по Закона за данъка върху добавената стойност(ЗДДС)

Относно: Регистрация по Закона за данъка върху добавената стойност(ЗДДС)

В Дирекция ОДОП …… постъпи писмено запитване с вх. № 07-00-84 от 06.04.2020 г., относно регистрация по Закона за данъка върху добавената стойност.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: Физическо лице в качеството на ЕТ извършва шивашка дейност, като няма наети лица. Физическото лице е едноличен собственик на капитала в търговско дружество, което не извършва дейност от 15.01.2020 г. От 01.05.2020 г. възнамерява да започне отново дейност. Двете фирми ще извършват паралелно еднородна дейност от един и същи търговски обект, като ще използват една и съща материална база.
Поставени са следните въпроси:
1. Попадат ли двете фирми в хипотезата на чл. 96, ал. 1 във връзка с чл. 96, ал. 10 от ЗДДС?
2. Следва ли да се сумират реализираните обороти през месеците на едновременната им дейност?
Поради неизяснената фактическа обстановка в отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам принципно становище:
Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявлението в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът.
Предвид разпоредбата на чл. 96, ал. 10 от ЗДДС, при последователното извършване на еднородна дейност в един и същи търговски обект от две или повече свързани лица или лица, действащи съгласувано, в облагаемия оборот на всяко следващо лице се включва оборотът, реализиран в обекта от всички лица, извършвали последователно дейността в съответния обект преди него, за период, не по-дълъг от последните 12 последователни месеца, включително текущия месец, и се счита за оборот, реализиран от съответното лице през първия ден на започване на еднородната дейност в обекта от това лице. Дейността се приема, че е еднородна, когато е налице значителна идентичност по отношение на две или повече от следните характеристики: предлаганите стоки или услуги, ползваните активи, персонала, търговската марка/наименованието на обекта, доставчиците/клиентите.
От посочената в запитването фактическа обстановка става ясно, че ЕТ и ЕООД възнамеряват да започнат паралелна еднородна дейност от 01.05.2020 г., като дейността ще се извършва в един и същи търговски обект с една и съща материална база.
Предвид изложеното по-горе, задължение за регистрация въз основа на сумиране на оборотите на две и повече лица по посоченото правило не възниква, когато тези лица извършват еднородна дейност в един и същи обект едновременно едно с друго, т.е. паралелно.
Независимо от горното, следва да имате предвид, че ако едно извършване на паралелна дейност от лица, действащи съгласувано, има чисто изкуствен характер и противоречи на нормалната икономическа логика, налице е основание същото да бъде третирано като заобикаляне на закона с цел данъчно предимство, при което следва да се приложи нормата, противодействаща на тази практика. Този извод се основава на постановеното по дело С-255/02, Halifax plc, че при установяване на злоумишлена практика, сделките, на които тя се основава, трябва да се предефинират така, че да се възстанови ситуацията, която би преобладавала при липсата на тези сделки. Специфичната регистрация по чл. 96, ал. 10 от ЗДДС следва да бъде приложена единствено тогава, когато, освен че са налице еднородност на дейността и съгласувано действие на лицата, ситуацията има напълно изкуствен характер, за нея липсва икономическа логика и същата цели данъчно предимство.
Когато е налице безспорно еднородна дейност при общо използване на активи и/или човешки ресурси, формално извършвана от две или повече лица, особено когато са свързани или действат съгласувано и при липса на ясно и предварително определени обективни критерии за разпределяне на рисковете и ползите от дейността, това би могло да е индикация за обединяване на усилията на лицата за обща дейност чрез дружество по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите. По силата на чл. 9, ал. 2 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/, неперсонифицираното дружество се приравнява на юридическо лице за данъчни цели. Когато в един и същи търговски обект две лица осъществяват едновременно еднородна дейност, използвайки общи активи, включително човешки ресурси, като разделят единствено ползите от дейността въз основа на различни критери /собствения си статут/, в посочения случай правната последица би била приемането на облагаемите обороти на участващите в неперсонифицираното дружество лица за оборот на неперсонифицираното дружество и съответно регистрирането му при достигане на прага за задължителна регистрация.
В заключение, Ви обръщам внимание, че по приложението на разпоредбите на чл. 96, ал. 10 и 11 от ЗДДС, в сила от 01.01.2020 г. има издадени указания сизх. № 20-00-8/10.01.2020 г. и изх. № 20-00-22/03.02.2020 г. на зам. изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, които са публикувани в www.nap.bg.
Настоящото становище е принципно и в случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс ДОПК се установят различни факти и обстоятелства, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

5/5

Вашият коментар