регистрация по ЗДДС

ОТНОСНО: регистрация по ЗДДС

В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ постъпи Ваше писмено запитване с вх. № …./ 09.10.2017 г.
Изложена е следната фактическа обстановка: С решение на Окръжен съд от 06.06.2017г. в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел е вписано Сдружение с нестопанска цел „ “. Към момента Сдружението не е регистрирано по ЗДДС. То набира средства от членски внос и дарения. Прави разходи за автомобил, гориво, наем, различни консумативи и услуги, върху които се начислява ДДС. От следващия месец Сдружението ще плаща значителен наем за къща, в която ще бъдат вложени и около 300 000 лв. за ремонтни работи. Върху наема и ремонтните дейности отново се начислява ДДС. След ремонта на къщата и отваряне за обществено ползване се очаква генериране на приходи от входни такси и услуги.
Поставен е следния въпрос: Възможно ли е СНЦ да се регистрира по ДДС и какъв е икономическия смисъл от това?
Предвид изложеното в запитването и относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 12, ал. 1 от ЗДДС облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл. 6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които същият закон предвижда друго.
Освободените от облагане с данък върху добавената стойност доставки са регламентирани в Глава четвърта от ЗДДС.
Съгласно чл. 44, ал. 1, т. 2 и т. 3 от ЗДДС / Глава четвърта от ЗДДС/, освободена доставка е:
– доставката на стоки и извършването на услуги от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, когато доставката е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или използвани за постигане на поставените цели;
– доставката на стоки и предоставянето на услуги от организациите по т. 2 в полза на членовете им срещу членски внос, определен в съответствие с правилата на тези организации.
Цитираната разпоредба установява две основни предпоставки, при чието кумулативно наличие съответната доставка се определя като освободена, а именно:
( доставката да се извършва от организации, които не са търговци, поставящи си цели от политически, синдикален, религиозен, патриотичен, философски, филантропски или граждански характер, както и
( доставката да е във връзка с прояви за набиране на средства, използвани за тяхната дейност или за постигане на поставените цели.
Правилата за освобождаване от облагане са предмет на стриктно тълкуване, тъй като представляват дерогации от общия принцип, според който с ДДС се облага всяка услуга, предоставена възмездно от данъчно задължено лице.
Не сте пояснили какви услуги ще осъществявате, поради което е необходимо същите да се изяснят и да се прецени дали за тях не е относима горната хипотеза или ще попаднат в чл. 12, ал. 1 от ЗДДС.
Обстоятелството, че във връзка с осъществяването на целите, за които е създадено сдружението ще получават документи с начислен ДДС не означава, че при евентуална последваща регистрация по ЗДДС за СНЦ ще бъдат налице условията за възникване и упражняване на правото на приспадане на данъчен кредит.
Правото на приспадане на пълен данъчен кредит ще възникне за Вас само ако се явявате изпълнител на облагаеми доставки. В конкретния случай съобразно изложеното в запитването са налице данни за наличие само на освободени доставки.
Обръщам Ви внимание, че съгласно чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
Преценката за регистрация по ЗДДС е на съответното данъчно задължено лице. В случай, че се извърши доброволна регистрация по ЗДДС, следва да имате предвид, че впоследствие същата не може да се прекрати по-рано от 24 месеца, считано от началото на календарната година, следваща годината на регистрацията по този закон.
В случай, че се регистрирате по ЗДДС, относно правото на приспадане на данъчен кредит следва да имате предвид следното:
При осъществяване на освободени доставки /чл. 44 от ЗДДС/ и облагаеми доставки /чл. 12, ал. 1 от ЗДДС/, за Вас ще е налице право на приспадане на частичен данъчен кредит. Съгласно чл. 73, ал. 1 от ЗДДС, регистрирано лице има право на приспадане на частичен данъчен кредит по отношение на данъка за стоки или услуги, които се използват както за извършване на доставки, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, така и за доставки или дейности, за които лицето няма такова право. По смисъла на ал. 2 от същата норма, размерът на частичния данъчен кредит се определя, като сумата на данъчния кредит се умножи по коефициент, изчислен до втория знак след десетичната запетая, получен като отношение между оборота, отнасящ се за доставките, за които лицето има право на приспадане на данъчен кредит, и оборота, отнасящ се за всички извършвани от лицето доставки и дейности.
Относно визираните в запитването Ви разходи за автомобил и гориво следва да имате предвид, че не е налице право на приспадане на данъчен кредит за лек автомобил и консумативи за него поради ограничителните условия на чл. 70, ал. 1, т. 4 и т. 5 от ЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар