режим на облагане с ДДС на публична продан на движима вещ.

2_807/14.10.2016г.
ЗДДС, чл.131
ППЗДДС, чл.83
ОТНОСНО: режим на облагане с ДДС на публична продан на движима вещ.
В писмено запитване от ЕООД е описана следната фактическа обстановка:
През месец 02.2016г. дружеството е участвало в търг за закупуване на трактор от ЧСИ. Спечелили сте търга и Ви е издадено Постановление за възлагане с изх.№ ……./14.07.2016г., копие от което прилагате към запитването. Закупената вещ е собственост на Кооперация „Х“, като последната е била дерегистририна по ЗДДС на 15.01.2016г. и отново регистрирана на 01.04.2016г.
В запитването посочвате, че сте изискали от ЧСИ издаването на документ по чл.83, ал.1 от ППЗДДС, но Ви е било отказано с мотива, че по време на търга и продажбата, Кооперация „Х“ не е била регистрирана по ЗДДС.
При така описаната фактическа обстановка поставяте следния въпрос: коя е датата на възникване на данъчното събитие – провеждането на търга /18.02.2016г. – 18.03.2016г./ или фактическото придобиване на стоката – 14.07.2016г., когато е издадено Постановлението за възлагане на движимата вещ?
С оглед изложеното и предвид разпоредбите на ЗДДС (обн. ДВ, бр. 63 от 4 август 2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 74 от 20.09.2016 г.) и Правилника за прилагане на ЗДДС (ППЗДДС, обн. ДВ, бр. 76 от 15.09.2006 г., посл. изм. ДВ, бр. 70 от 09.09.2016 г.) изразяваме следното становище:
В чл.131 от ЗДДС и чл.83 и следващи от ППЗДДС е уреден специфичен случай на доставка на стоки или услуги при публична продан по ДОПК или по ГПК или продажба по Закона за особените залози, който предвижда документирането и превеждането на
дължимият данък по продажбата в полза на ТД на НАП да се извършва от съдебния изпълнител.
Този режим е приложим единствено в случаите, когато собственикът на вещта (длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот) е регистрирано по ЗДДС лице. Освен това е необходимо да се има предвид, че на облагане с ДДСподлежат само продажбите на стоки или имоти, които биха били предмет на облагаеми доставки по смисъла на чл. 12 от същия закон в случаите на обикновена продажба.
При определянето на момента, към който длъжникът следва да бъде регистриран по ЗДДС при публична продан на движима вещ, следва да се има предвид следното:
Публичната продан на движими вещи е един от способите за принудително изпълнение, извършващо се чрез съвкупност от актове. Фактическият състав на публичната продан завършва с окончателното възлагане на вещта, с което се прехвърля правото на собственост върху купувача. До този момент проданта не може да се счете за приключена, защото собствеността върху движимите вещи не е преминала у другиго. С оглед на това следва да се приеме, че публичната продан приключва с извършването на последният акт по нея, а именно с възлагането.
По силата на чл.474, ал.5, във вр. с чл.482, ал.1 и ал.2 от ГПК извършената продажба не може да бъде обжалвана или оспорвана по исков ред, като купувачът на вещта става неин собственик, независимо от това дали вещта е принадлежала на длъжника. Съгласно чл.496, ал.1 от ГПК, когато лицето, обявено за купувач внесе в срок дължимата сума, съдебният изпълнител му възлага имота с постановление.
С оглед гореизложеното, може да се приеме, че публичната продан приключва с постановление за възлагане и към тази дата следва да е налице изискването за регистрация по ЗДДС на длъжника /собственика на вещта/.
Статутът на регистрирано по ЗДДС лице се удостоверява с удостоверение, издадено по реда на чл. 104 от ЗДДС. В случай, че длъжникът откаже да удостовери наличието или липсата на регистрация по ЗДДС пред частния съдебен изпълнител, същият може да отправи запитване до компетентната ТД на НАП, в която длъжникът е регистриран, с цел изясняване на това обстоятелство. Освен това проверка на статута на длъжника може да се извърши в публичния бюлетин на регистрираните по ЗДДС лица, който може да се намери на сайта на НАП – www.nap.bg.
Предвид гореизложеното в случай, че към датата на постановлението за възлагане на движимата вещ, предмет на публична продан, длъжникът – собственик на вещтае лице регистрирано по ЗДДС и доставката е облагаема, за извършената продажбата е приложим редът регламентиран в разпоредбата на чл. 131 от ЗДДС и чл.83 от ППЗДДС.

Оценете статията

Вашият коментар