рилагането на чл. 13, ал. 1, т. 28 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)

Изх. № 24-35-5
Дата:07.03.2017 год.
ЗДДФЛ, чл. 13, ал. 1, т. 28;
НЕВДПОВ, чл. 1, ал. 8, т. 1.
ОТНОСНО: Прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 28 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), Кодекса за социално осигуряване (КСО) и Закона за здравното осигуряване (ЗЗО)
Във връзка с Ваше писмено запитване до Дирекция ОДОП – …., препратено по компетентност вна НАП и заведено с вх. № 24-35-5 от 06.02.2017 г., Ви уведомявам за следното:
Предвид описаните в писмото Ви факти и приложените документи е налице следната фактическа ситуация:
… – гр. Бургас участва по програма „Еразъм +“ и е бенефициент по програма „Иновативни методи на преподаване на английски език“, финансирана от Център за развитие на човешките ресурси. По програмата участват двама преподаватели от училището. По програмата е направен бюджет, който е одобрен от финансиращия орган. Съгласно програмата двамата преподаватели трябва да участват в 12 дневен курс в Лийдс, Великобритания. Преподавателите са на трудов договор в училището и за да присъстват на курса им е издадена заповед за командировка и са им изплатени съгласно приложими ставки на единичните суми по 1790 EUR и за транспорт 752,94 EUR. В тази връзка поставяте следните въпроси:
1.Коя точка от чл. 13, ал. 1 трябва да се прилага – т. 23 – за необлагаеми квартирни и двукратен размер на дневните или т. 28 – за средства, получени по програма „Еразъм +“?
2.Следва ли върху средствата, надвишаващи двукратния размер на дневните, да се изчисляват и внасят осигурителни вноски съгласно чл. 1, ал. 8, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
1.По прилагането на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ
На основание чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ, в сила от 01.01.2016 г., не са облагаеми средствата, получени по програма “Еразъм +“ на Европейския съюз в областта на образованието, обучението, младежта и спорта. Цитираната данъчна норма е съобразена с изискванията на Регламент (ЕС) № 1288/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 г. за създаване на програма “Еразъм +“, която се изпълнява през периода от 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г.
Програма “Еразъм +“ е насочена в подкрепа на академичната мобилност и гарантира ефективно взаимодействие между всички сектори в областта на образованието, обучението, младежта и спорта. Съгласно параграф 40 от въведението към регламента с цел насърчаване на достъпа до програмата, безвъзмездните средства, предоставяни в подкрепа на мобилността на физически лица, следва да бъдат съобразени с издръжката за живот в приемащата държава. Посочено е и че „в съответствие с националното право, държавите членки следва също така да бъдат насърчавани да освобождават тези средства от всякакви данъци и социални плащания“. С оглед на това със Закона за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (Обн., ДВ, бр. 95/2015 г.) парламентът прие цитираната по-горе разпоредба на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ. В редакцията на закона, действаща до 31.12.2015 г., средствата по програма „Еразъм +“ можеха да бъдат освободени от облагане само ако се изплащаха под формата на пътни, дневни и квартирни командировъчни пари, на основание чл. 13, ал. 1, т. 23 или чл. 24, ал. 2, т. 5 от ЗДДФЛ (в зависимост от вида на правоотношението с конкретното физическо лице).
В конкретния случай, предвид приложените документи, става въпрос за изплащането на средства по ключова дейност 1 – Образователна мобилност по Програма „Еразъм +“. Сумите са изплатени на физическите лица след 01.01.2016 г., поради което приложение следва да намери специалното правило на чл. 13, ал. 1, т. 28 от ЗДДФЛ, независимо от факта, че имате сключени трудови правоотношения с въпросните преподаватели и изпращането им в чужбина е оформено с командировъчна заповед. Това означава, че както сумите за транспортни разходи, така и средствата за индивидуална подкрепа, съгласно приложимите ставки на единичните суми, предоставени от Центъра за развитие на човешките ресурси, са освободени от облагане с данък по реда на ЗДДФЛ.
2.По прилагането на осигурителното законодателство
Във връзка с осъществяване на проект по Програма „Еразъм +“ лицата са командировани във Великобритания на основание Наредбата за служебните командировки и специализации в чужбина.
Предвид съдържанието на писмото приемам, че запитването не касае определяне на приложимото законодателство в сферата на социалната сигурност спрямо въпросните лица, а по-скоро се отнася до задълженията за осигурителни вноски върху дневни и пътни пари при командироване, изплатени на работници/служители, за които се прилага българското осигурително законодателство.
Съгласно чл. 1, ал. 8, т. 1 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски (НЕВДПОВ) не се дължат осигурителни вноски върху дневните пари при командировка (или заместващите ги възнаграждения) до двукратния им размер, определен в нормативен акт. Това означава, че ако във връзка с командировката на лицата се предоставят дневни пари, надвишаващи определения с нормативен акт двукратен размер, върху сумата на превишението се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, респективно за допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.
Що се касае доквартирните пари, върху тях не се дължат осигурителни вноски и това изрично е определено в чл. 1, ал. 8, т. 1 от НЕВДПОВ.
ЗАМ.
/ГАЛЯ ДИМИТРОВА/

Оценете статията

Вашият коментар