сделки между консорциум – гражданско дружество и строителните организации в качеството на съдружници

ОТНОСНО: сделки между консорциум – гражданско дружество истроителните организации вкачеството на съдружници
Във връзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция „ОУИ”-……….. с вх. № 20-25-201/ 01.09.2009г.е изложена следната фактическа обстановка и са поставени въпроси:
С нотариален акт„К” ООД прехвърля на „А” ООД 82 % от поземлен имот срещу задължението „А„ООД да построи сграда в посочения имот. В замяна на това, прехвърлителя ще бъде обезщетен с 18 % от сградата, която ще се построи.
За построяването на сградата се създава консорциум „Ф” ДЗЗД под формата на гражданско дружество между „А” ООД, „Ф” ООД и „Р” ООД. С този договор съдружниците обединяват усилията си за извършване на съвместна стопанска дейност, свързана с изграждането на горепосочения строителен обект, състоящ се от търговски и жилищни обекти.
В договора на консорциума е заложена клауза, че консорциума води самостоятелно счетоводство, съгласно изискванията на ЗСч. Печалбите и загубите от дейността се разпределят между отделните съдружници съобразно дяловото им участие.
„А „ ООД, като съдружник в консорциума, прехвърля 50 % от придобития поземлен имот на другите двама съдружника /ЮЛ/, като същите се задължават заедно с „А” ООД да обезщетят собственика на поземления имот.
Тъй като „К” ООД ще бъде обезщетено с 18 % от общата квадратура, са налице 2 сделки и за всяка се прилагат изискванията на чл.130 от ЗДДС.
Основателно ли е да се счита, че това обезщетение следва да се включи в стойността на готовия строителен продукт.
Следва ли консорциума да издаде фактура на съдружниците за обезщетяване на собствениците и след това съдружниците да обезщетят собствениците. Или следва всеки съдружник, съобразно дяловото си участие да обезщети собствениците. При това положение как ще се включат разходите за обезщетение в стойността на СМР. При продажба на апартаменти на степен на завършеност «груб строеж» се издава нотариален акт между клиентите и съдружниците / консорциума не може да е страна по нотариална сделка/. Съдружниците формират продажна цена на апартаментите съобразно дяловото си участие. За да се осъществи тази сделка е необходимо предварително консорциума да фактурира на съдружниците строителния продукт до степен на завършеност «груб строеж».
Какво следва да фактурира консорциума на съдружниците – продажба на апартаменти или продажба на СМР.
В договора за консорциума е заложено, че се изграждат жилищни и търговски обекти.
При окончателно завършване на сградата и разпродажба на посочените обекти как следва да се издаде фактура към съдружниците – продажба на апартамент или продажба на СМР.
Предвид изложената фактическата обстановка и непредставяне на договор, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразяваме следното принципно становище:
Консорциумът е данъчно задължено лице по смисъла на ЗДДС и следва да изпълнява всички произтичащи от това задължения по ЗДДС.
Съгласно действащото в Република България данъчно законодателство, консорциумът /неперсонифицираното дружество/ е самостоятелно данъчно задължено лице. Същевременно, извън третирането си за целите на данъчното облагане, консорциумът не е самостоятелен правен субект и не може да се третира като такъв. От гледна точка на гражданското право неперсонифицираните дружества не могат да бъдат страна по облигационни и търговски правоотношения, нито притежават имущество.
Поради приравняване на неперсонифицираните дружества /консорциума/ на юридическите лица и с оглед на неутралност на данъчното третиране /основен принцип на механизма на ДДС/ по отношение на стоките или услугите, посочени по-горе съответно приложение следва да намери чл.10, ал.1, т.3 от ЗДДС. Това от своя страна означава, че когато в гражданско дружество участва като съдружник регистрирано по ЗДДС лице, освен ако участието се състои единствено в парична вноска, за гражданското дружество възниква задължение за регистрация по същия закон на основание чл. 132, ал.1 от ЗДДС.
По отношение на други операции, предприети между съдружниците и консорциума, при които не е налице посочената хипотеза на внасяне съгласно дружествения договор на стока или услуга за общо ползване от дружеството съобразно дружествените дялове, то такива стоки или услуги не са предмет на дружествения договор и не попадат в обхвата на взаимно поетите задължения, което би изключило липсата на насрещност на престациите.
В подобни случаи, считаме, че е налице доставка по смисъла на чл. 6, съответно чл. 9 от ЗДДС, тъй като съдружникът има право на възнаграждение поради наличието на насрещни престации, а не взаимни такива.
От друга страна за всички извършени от консорциума доставки на стоки или услуги спрямо трети лица се прилагат общите правила на ЗДДС.
В настоящия случай /пояснено е в писменото запитване/ консорциумаще изгражда обекти -жилищни и търговски. Тъй като това лице не е собственик на земята, то не може да извършва продажба на апартаменти, създадено е за изграждане на съответния строителен обект и в този смисъл се предполага, че ще извършва само СМР. При осъществяване на съответната доставка, за това лице ще възникне задължение за издаване на данъчен документ съобразно сроковете на чл.114, ал.4 от ЗДДС. Получател по доставката на СМР е съответния възложител/съдружник в консорциума/. Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане – не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
Относно поставените въпроси, касаещи съдружниците и техните взаимоотношения с други лица, в качеството им на самостоятелни субекти, за да се изрази становище, въпросите следва да са поставени от съответните задължени лица.

2.1/5

Вашият коментар