сградите, като за съоръженията не следва да се определя такъв.

В Дирекция ОДОП –
постъпи Ваше запитване с вх. № …./ 16.03.2015г. Изложена е следната фактическа обстановка:
Предстои продажба на имот. В него има 5 сгради, които не са нови и съоръжения – пречиствателна станция, три броя площадки за вивификация, басейн охладител, площадка за винен материал, съоръжение за биологично пречистване, противопожарен водоем с кът за отдих.
Сградите и съоръженията в имота са функционално свързани и продажбата следва да бъде извършена с обща цена за имота, ведно с построените сгради и съоръжения в него, като в обявлението за публична продан ще бъдат посочени началните цени и на отделните обекти, съответно данъчни основи и дължим ДДС.
Следва да се извърши продажба на няколко имота, представляващи „лозя“ с изградени съоръжения за капково напояване. Съоръженията за напояване включват тръби, положени под земята и маркучи, разположени над земята на височина около 50 см., прикачени към първия ред тел, свързващ отделните колове. Основната доставка е на „лозе“, включваща земя и лозови насаждения.
Предвид наличието едновременно на сгради и съоръжения в имота и в случай, че доставчикът /длъжник по делото и собственик на имота/ избере на основание чл.45, ал.7 от ЗДДС сделката да бъде облагаема, са поставени следните въпроси:
1.При определяне на площта на неприлежащия терен следва ли от цялата площ на имота освен площта на прилежащия терен да бъдат извадени и площите на посочените по-горе съоръжения. Съоръженията на основание чл.45, ал.5, т.2 от ЗДДС ще бъдат продавани с включен ДДС.
2.При изготвяне на документ по чл.83, ал.1 от ППЗДДС във връзка с чл.131 от ЗДДС може ли да бъде издаден един такъв за всички обекти в имота, които се продават с включен ДДС и за неприлежащия терен или следва да бъдат издадени отделни документи за всяка отделна доставка, като се има предвид, че продажбата на имота и за обектите в него ще бъде извършена с обща цена.
3.Следва ли в продажната цена на обект „лозе“, включващо земя, лозови насаждения и съоръжение за капково напояване, да бъде включен ДДС върху съоръжението – капково напояване на лозови насаждения, като се има предвид характера на основната доставка, посочен по-горе.
Предвид изложената фактическата обстановка и съобразявайки нормативната уредба по зададения отВас въпроси, изразяваме следнотостановище:
По първи въпрос:
Определение за прилежащ терен е дадено в § 1, т. 6 от Допълнителните разпоредбина ЗДДС.“Прилежащ терен“ е сумата от застроената площ по смисъла на Закона за устройство на територията и площта около застроената площ, определена на база отстояние 3 м от външните очертания на всяка от ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж на сградата, в рамките на урегулирания поземлен имот.
Предвид горните текстове, следва да се определи прилежащ терен само относно сградите, като за съоръженията не следва да се определя такъв.
По втори въпрос:
В чл.44 на ППЗДДС е разяснено документирането на доставки на сгради и части от тях. Указано е, че когато при доставка на сграда има облагаема и освободена доставка, доставчикът документира доставките, както следва:
1. чрез издаване на отделни фактури за облагаемата и за освободената доставка, или
2. чрез издаване на обща фактура, в която данните по чл. 114, ал. 1, т. 11 – 14 от закона се отразяват на отделни редове съответно за облагаемата и за освободената доставка.
В случаите на публична продан по реда на ДОПК или на ГПК или при продажба по реда на ЗОЗ или на чл.60 от Закона за кредитните институции и когато собственикът на вещта /длъжникът, залогодателят, съответно собственикът на ипотекирания имот/ е регистрирано по този закон лице, публичният изпълнител, съдебният изпълнител или заложният кредитор е длъжен в срок 5 дни от получаване на пълната цена по продажбатада състави документ за продажбата, определен с ППЗДДС, в три екземпляра – за публичния изпълнител/съдебния изпълнител/заложния кредитор, за собственика на вещта и за получателя /купувача/.
Доколкото при публична продан предмет е имот с площ 11,319 дка., документирането следва да се извърши съгласно чл.83, ал.1 от ППЗДДС.
Предвид разпоредбите на ЗДДС и ППЗДДС, считаме, чеза продажбата на този имот може да се издаде един документ, като в него документ следва да бъдат посочени минимално изискуеми реквизити, посочени в чл.83, ал.1 от ППЗДДС, сред които са количество и вид на стоката – в случая различните обекти в имота, данъчна основа, данък, продажна цена и др.
По трети въпрос:
При прехвърляне правото на собственост върху съоръжения, неподвижно закрепени къмземята или изградени под повърхността й ще е приложима нормата начл. 45, ал. 5, т. 2 от ЗДДС и доставката ще бъде облагаема.
В ЗДДС липсва легално определение на понятията „съоръжение“ и „оборудване“. Общоприетото значение на термините е синонимно и най-общо включва уреди, машини и инструменти, инсталации, с които се снабдява, обзавежда производствено предприятие, учреждение и др. Поради това, определящото в случая е дадена вещ или съвкупност от вещи да е неподвижно прикрепена към земята, а точното й квалифициране в групата на “съоръженията“ или в тази на “оборудването“ не е от решаващо значение, тъй като и двете групи са с един и същ данъчен режим.
Когато предмет на сделка е земя, под повърхността на която има изградено оборудване, машини, съоръжения, наличието на същите ще бъде релевантно за данъчното третиране, само ако и самите те са предмет на сделката. В този случай, ако цената е определена общо, следва да се направи анализ коя е основната доставка с оглед прилагане разпоредбата на чл. 128 от ЗДДС.
При доставка на земя, която представлява „лозя“ и има изградени съоръжения за капково напояване, основна ще е доставката за земята, тъй като основната цел е придобиването налозовия масив, а не съоръженията.
Характерът на основната доставка определя приложимия режим по ЗДДС. Съгласно чл. 128 от ЗДДС, когато основната доставка се съпътства от друга доставка и плащането е определено общо, приема се, че е налице една основна доставка. Поради това от изключителна важност в случая е основната доставка да бъде правилно определена. Критериите за това следва да бъдат комплексни.
Най-общо, съпътстваща е тази доставка, която от гледна точка на получателя няма самостоятелно значение и същият не би сключил сделката, за да придобие самостоятелно предмета на тази доставка, а тя се явява необходимост, допълнение или повишаваща качеството добавка към другия, основен предмет на доставката. В този смисъл е решение на Съда на ЕО по дело С-349/ 96.
Режимът на основната доставка определя режима и на съпътстващата доставка / в случая-съоръженията за капково напояване са съпътстващата доставка/.
Като правило доставката на земя е освободена доставка – чл.45, ал.1 от ЗДДС, но доставчикът има възможност да третира същата като облагаема – чл.45, ал.7 от ЗДДС. Аналогично ще бъде третирането на съоръжението, което както пояснихме е съпътстваща доставка.
Следва да се има предвид, че за доставчика биха възникнали задължения за корекция на ползван данъчен кредит по реда на чл.79 от ЗДДС, ако същият е приспаднал данъчен кредит за стоки и услуги, а впоследствие използва същите за освободена доставка.

Оценете статията

Вашият коментар