сградите, които подлежат на сертифициране за енергийна ефективност по реда на ЗЕЕ, следва да се обърнете към Агенцията по енергийна ефективност към министъра на икономиката и енергетиката.

Изх. № 17-00-2
Дата: 03.02.2009 год.
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т. 18;
ЗМДТ, чл. 24, ал. 1, т. 19.
В отговор на поставените въпроси Ви уведомяваме:
Даването на разяснения по прилагането на Закона за енергийната ефективност е въпрос извън компетентността на органите на Националната агенция за приходите. За становище по въпроса относно сградите, които подлежат на сертифициране за енергийна ефективност по реда на ЗЕЕ, следва да се обърнете към Агенцията по енергийна ефективност към министъра на икономиката и енергетиката.
За освобождаване от данък върху недвижимите имоти на основание чл. 24, ал. 1, т. 18 и т. 19 от Закона за местните данъци и такси е необходимо кумулативното наличие на следните условия:
-сградата да е въведена в експлоатация преди 1 януари
-да е получила сертификат категория А или Б, издаден по реда на Закона за енергийната ефективност
-да е подадена декларация по чл. 17, ал. 1 ЗМДТ, в която да е вписано наличието на обстоятелството за освобождаване от данък
Освобождаването от данък настъпва от началото на годината, следваща годината на издаване на сертификата. Сградите, получили сертификат категория А, се освобождават от данък за срок от 7 години, а ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата – за срок от 10 години.
Сградите, получили сертификат категория Б, се освобождават от данък за срок от 3 години, а ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата – за срок от 5 години.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар