Сключен договор за зареждане на горива с магнитни карти от ОМV България, които се ползват и от други фирми, за което впоследствие се извършва префактуриране на ползваните количества горива по тези кар

ОТНОСНО: Сключен договор за зареждане на горива с магнитни карти от ОМV България, които се ползват и от други фирми, за което впоследствие се извършва префактуриране на ползваните количества горива по тези карти, като разплащането става изцяло по банков път.
В постъпило Запитване, Вие посочвате, че имате сключен договор за зареждане на горива с магнитни карти от ОМV България. Издадените карти се ползват и от други фирми, за което впоследствие Вие префактурирате заредените количества горива по тези карти, като разплащането става изцяло по банков път. Нямате регистриран касов апарат, тъй като основната Ви дейност е търговия на едро с промишлени стоки и разплащанията с контрагентите Ви се извършват по банков път.
Въпросът Ви е:
Следва ли да се разглежда фирмата Ви като търговец на гориво, по смисъла на чл.3, ал.2 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ, след като извършвате само префактуриране нагорива на фирми, на които предоставяте карти за зареждане на горива. В тази връзка, счита ли се за изрядно документирана сделката чрез издаване на данъчни фактури и документ за извършено плащане по банков път, без да има издадена фискална касова бележка, при положение, че основната дейност на фирмата Ви не е търговия с горива и същата не притежава касов апарат?
Предвид така изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба по зададените от Вас въпроси, Ви информираме за следното:
В чл.118, ал.4 от ЗДДС / в сила от 01.01.2010 г./ е разпоредено, че условията, редът и начинът за работа с фискално устройство се определят с Наредба № Н-18 за реда за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, в сила от 01.01.2007 г., издадена от Министерството на финансите (Обн. ДВ. бр.106 от 27 Декември 2006г., посл.изм. ДВ. бр.95/2009г.).
В чл. 3, ал.1 от същата наредба е регламентирано, че всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), освен когато плащането се извършва по банков път.
Съгласно Наредба Н-18/2006 г. на МФ, чл.2, ал.2, т.3, вид фискално устройство са електронни системи с фискална памет (ЕСФП) за отчитане оборотите от продажби на течни горива, чрез одобрени по смисъла на Закона за измерванията средства за измерване на разход.
По смисъла на ДР, § 1, т.5 от Наредба Н-18/2006 г. на МФ,“течни горива“ са всички видове горива, продавани чрез средства за измерване на разход (колонки за бензин, газъол, газ и др.)
Относно поставения въпрос за третирането на разпоредбите на чл.3, ал.2 от същата наредба, следва да имате предвид, че задължението да регистрира и отчита продажбите на течни горива, чрез издаване на фискална касова бележка от ЕСФП, включително за платените по банков път продажби, се отнася само за лице, което извършва продажби на течни горива чрез средства за измерване на разход. Според изложеното от Вас в запитването, Вие не притежавате средства за измерване на разход, тъй като фирмата Ви не е с предмет на дейност – търговия с течни горива, поради което считаме, че не следва да издавате фискални касови бележки от ЕСФП, съгласно чл.3, ал.2 от наредбата.

Оценете статията

Вашият коментар