Социално и здравно осигуряване на лице, което упражнява трудова дейност на две различни основания – по трудово правоотношение и като застрахователен агент

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 1, чл. 6, ал. 7, т. 1 и ал. 8, чл. 157, ал. 6 и чл. 158 ;
ЗЗО – чл. 40, ал.1, т. 2;
НООСЛБГРЧ – чл. 1, ал. 1, ал. 2 , ал. 5, т. 1 и чл. 4, ал. 2
ОТНОСНО:Социално и здравно осигуряване на лице, което упражнява трудова дейност на две различни основания – по трудово правоотношениеи като застрахователен агент
Във връзка с Ваше писмено запитване, препратено по компетентност в Дирекция „ОУИ” ….., Ви уведомяваме за следното:
В запитването излагате следната фактическа обстановка:
Вие сте осигурена по трудово правоотношение върху месечен осигурителен доход, който е по-голям по размер от минималния месечен осигурителен доход. От месец юли 2006г. сте регистрирана като застрахователен агент в регистър БУЛСТАТ.
Съгласно издадените Ви от ЗПАД «Х» служебни бележки през 2006 г. и 2007 г. сте придобили доходи от застахователна дейност, които сте декларирали с годишните си данъчни декларации (ГДД) по ЗДДФЛ (отм. ЗОДФЛ). За посочените години не сте правили авансови вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнително задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд и за здравно осигуряване като самоосигуряващо се лице, а такива сте разчитали с подаване на декларациите – въз основа на Справката за определяне на окончателен размер на осигурителния доход.
Интересувате се за следното:
1.Имате ли някакви задължения предвид обстоятелството, че не сте внасяли авансово осигурителни вноски?
2.При създадената ситуация може ли да Ви бъде заверена осигурителната книжка?
Във връзка с изложеното, изразяваме следното становище по поставените въпроси:
Съгласно чл. 1, ал. 5, т. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) за лица, упражняващи свободна професия, се считат тези, които упражняват дейност на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт: нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането и други;
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) упражняващите свободна професия лица, към които се причисляват и застрахователните агенти, подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване за самоосигуряващите се лица (лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 от КСО), включително тези, които упражняват свободна професия, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ). Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ).
Лицата, които упражняват свободна професия, се осигуряват за своя сметка като внасят авансово дължимите осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО). Осигурителните вноски се внасят лично от самоосигуряващото се лице или чрез осигурителни каси до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат (чл. 7, ал. 4 от КСО).
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за тези лица се определя въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“ и за допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в срока за подаване на декларацията. Когато с данъчната декларация за предходната година се декларират доходи, получени за извършена дейност през минали години, следва да се подаде и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година (чл. 6, ал. 8 от КСО – изм. ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.).
Самоосигуряващите се лица, които работят и по трудово правоотношение, внасят осигурителни вноски за дейността им като търговци или упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност по регистрация върху избран осигурителен доход. Сборът от възнаграждението и осигурителния доход, върху които се внасят месечните осигурителни вноски, не може да бъде по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със ЗБДОО за съответната календарна година (чл. 4, ал. 2 от НООСЛБГРЧ).
Осигурителните вноски за ДЗПО в универсален пенсионен фонд се определят върху доходите, за които се дължат осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, и се внасят в същите срокове (чл. 157, ал. 6 и чл. 158 от КСО).
Здравното осигуряване на лицата, които упражняват свободна професия, се извършва по реда на чл. 40, ал. 1, т. 2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) – на база месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за тези самоосигуряващи се лица, определен със ЗБДОО, и годишно върху доходите от дейността и доходите по т. 3 (без трудови правоотношения), съгласно справката към данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО. Месечните здравноосигурителни вноски се внасят до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
Предвид цитираната правна уредба, отговаряме следното по първия въпрос:
Вашите задължения за осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване, за допълнителното задължително пенсионно осигуряване в универсален пенсионен фонд и за здравно осигуряване за периода, през който сте упражнявали свободна професия в качеството Ви на застрахователен агент, следва да се определят по описания по-горе ред – върху сбора от осигурителните доходи по трудовото правоотношение и като самоосигуряващо се лице. Окончателният месечен размер на осигурителния доход за свободната профессия, след изравняване на годишния Ви осигурителен доход по подадените от Вас годишни данъчни декларации в съответствие с разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО, не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход, определен със ЗБДОО, независимо от това, че декларираният облагаем доход за даден календарен месец може да е под минималния месечен размер на осигурителния доход.
Във връзка с втория въпрос относно заверяването на осигурителната Ви книжка следва да имате предвид, че компетентен да предостави становище е Националният осигурителен институт.

Оценете статията

Вашият коментар