Социално и здравно осигуряване на собственик на търговско дружество /ЕООД/, който получава наследствена пенсия

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 2, ал. 4, и ал. 6, чл. 6, ал. 7 и ал. 8;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 2;
НООСЛБГРЧМЛ – чл. 1, ал. 1, ал. 2 и ал. 6
ОТНОСНО: Социално и здравно осигуряване на собственик на търговско дружество /ЕООД/, който получава наследствена пенсия
Депозирали сте в Дирекция ”Обжалване и управление на изпълнението” …..29.11.10г. писмено запитване. От изложенатафактическа обстановка се извежда, че се осигурявате като самоосигуряващо се лице в търговското дружество. Едновременно с това получавате наследствена пенсия, считано от 01.08.2010г., съгласно приложено разпореждане на ТП на НОИ – ….. към запитването Ви, и поставяте следния въпрос:
Задължена ли сте по закон да внасяте социални осигуровки или може внасяте само здравни осигуровки?
При така изложената фактическа обстановка и на основание действащата нормативна уредба регламентираща социалното и здравно осигуряване Ви отговаряме:
Съгласно разпоредбата на чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекс за социално осигуряване /КСО/ лицата, упражняващи трудова дейност като собственици в търговски дружества подлежат на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство /чл. 4, ал. 4 от КСО/. Лицата по ал. 3, т. 1, 2, 4 – 6, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание /чл. 4, ал. 6 от КСО/.
Осигурителните вноски за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО са за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета за държавно обществено осигуряване /ЗБДОО/ за съответната година, съгласно разпоредбата на чл. 6, ал. 7 от КСО.
Окончателния размер на месечния осигурителен доход за тези лица се определя по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО – за периода през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.
На основание чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица (НООСЛБГРЧМЛ, загл. изм. – ДВ, бр. 1, 2010 г.) задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица, включително собственици на ЕООД, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите /НАП/, подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите /ТД на НАП/ в 7-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство /чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧМЛ/.
Съгласно чл. 1, ал. 6 от НООСЛБГРЧМЛ лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4 – 6 от Кодекса за социално осигуряване, на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание по предвидения с наредбата ред.
Задължението за здравно осигуряване на собственици и съдружници в търговски дружества е различно от задължението им за обществено осигуряване, в случаите при които лицата получават пенсия.Съгласно чл. 5, т. 1от Закона за здравното осигуряване един от принципите на задължителното здравно осигуряване е задължително участие при набирането на вноски. Всички български граждани следва да бъдат здравно осигурени, с оглед на осъществяваната по закон дейност. Според чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО физическо лице образувало ЕООД се осигуряват върху месечен доход, който не може да бъде по-малък от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО и годишно на база на доходите, декларирани в справката към годишната данъчната декларация по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО.
В ЗЗО няма предвидена разпоредба, аналогична на чл. 4, ал. 6 от КСО, която да освобождава от задължение или да предоставя право на избор на задължените за осигуряване лица, на които е отпусната пенсия, предвид което те се осигуряват задължително в НЗОК в случаите, когато упражняват трудова дейност като собственици на търговски дружества.
В заключение, няма пречка във Вашия случай да се възползвате от разпоредбата на чл. 4, ал. 6 от КСО и да не се осигурявате социално независимо, че получаваната от Вас пенсия е наследствена, но по отношение на задължението за здравноосигурителните вноски, същите се дължат съгласно чл. 40, ал. 1, т. 2 от ЗЗО.
Отделно от изложеното, бихме обърнали внимание на разпоредбата на чл. 85 от ДОПК, съгласно която при кореспонденция с Националната агенция за приходите следва да посочите идентифициращи данни – трите имена, ЕГН и адрес за кореспонденция.

Оценете статията

Вашият коментар