Социално осигуряване на самоосигуряващо се лице, което полага труд без трудово правоотношение. Възможност за регистрация на компютърен специалист в регистър БУЛСТАТ и за извършване на компютърни дейн

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 1 и ал. 4, чл. 6, ал. 7, т. 1 и ал. 8;
НООСЛБГРЧ – чл. 1, ал. 1 и ал. 2 и чл. 11;
НЕВД – чл. 3, ал. 3, т. 3;
ЗДДФЛ – чл. 29
ОТНОСНО:Социално осигуряване на самоосигуряващо се лице, което полага труд без трудово правоотношение. Възможност за регистрация на компютърен специалист в регистър БУЛСТАТ и за извършване на компютърни дейности по извънтрудови правоотношения.
Изложена фактическа обстановка:
Физическо лице, завършило ПМГ …….., има намерение да кандидатства в Техническия университет – гр. София и да работи по време на следването. Лицето предпочита само да определя работното си време така, че да може да работи едновременно за няколко работодатели. Работата, която иска да извършва е свързана с демонстриране, асемблиране и инсталиране на софтуер и други подобни дейности.
Поставени въпроси:
1.Има ли пречка лицето да бъде наето дългосрочно за посочените дейности и какъв договор следва да бъде сключен?
2.Може ли същото с дипломата си от ПМГ ……. да бъде регистрирано за всички компютърни дейности в регистър БУЛСТАТ?
Във връзка с гореизложеното, изразяваме следното становище по запитването:
Съгласно чл. 1, ал. 5 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) за лица, упражняващи свободна професия, се считат тези, които упражняват дейност:
1.на основание на предварителна регистрация, определена с нормативен акт: нотариуси, адвокати, експерт-счетоводители; лицензирани оценители, експерти към съда и прокуратурата, медицински специалисти, застрахователни агенти по чл. 164, ал. 1 от Кодекса за застраховането и други;
2.като плащат патентен данък и не са еднолични търговци;
3.като извършват професионална дейност на свой риск и за своя сметка – дейци на науката, културата, образованието, архитекти, икономисти, инженери, журналисти и други физически лица, упражняващи свободна професия, регистрирани с ЕИК по регистър БУЛСТАТ, извън тези по т. 1 и 2.
Лицата, които упражняват свободна професия, подлежат на вписване в регистър БУЛСТАТ към Агенцията по вписванията (чл. 3, ал. 1, т. 9 от Закона за регистър БУЛСТАТ). Кодът по БУЛСТАТ се удостоверява с карта за идентификация като за упражняващите свободна професия този код е 10-значен и съвпада с ЕГН на лицето. Лицата по чл. 3, ал. 1, т. 9 от Закона за регистър БУЛСТАТ подават заявление за регистрация в съответната служба по вписванията (по утвърден образец от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията) в 7-дневен срок от започване на дейността или промяна на обстоятелствата (чл. 12, ал. 2 от с.з.).
На основание чл. 4, ал. 3, т. 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия, се осигуряватзадължително за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор могат да се осигуряват и за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица (чл. 4, ал. 4 от КСО).
Задължението за осигуряване на самоосигуряващите се лица, включително тези, които упражняват свободна професия, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване (чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧ). Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от Изпълнителния директор на НАП, подадена до компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите в 7-дневен срок от настъпване на съответното обстоятелство (чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ).
Осигурителните вноски за самоосигуряващите се лица, включително упражняващите свободна професия, са изцяло за тяхна сметка и се дължат авансово върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер надохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ЗБДОО) за съответната година (чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО).
Окончателният размер на месечния осигурителен доход тези лица определят по реда начл. 6, ал. 8 от КСО – за периода, през който са упражнявали трудова дейност през предходната година, и въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). При определяне на окончателния размер на осигурителния доход самоосигуряващите се лица, регистрирани като упражняващи свободна професия, вземат предвид облагаемия доход, получен от упражняването на съответната дейност, след намаляването му с разходите за дейността по чл. 29 от ЗДДФЛ (чл. 3, ал. 3, т. 3 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски).
При изплащане на възнаграждение за работа без трудово правоотношение на самоосигуряващи се лица, в т.ч. тези, които упражняват свободна професия, осигурителни вноски не се внасят от възложителя на работата и не се удържат от възнаграждението. На основание чл. 11 от НООСЛБГРЧ дължимите осигурителни вноски върху получените през календарната година доходи по извънтрудови правоотношения се внасят от самите лица по реда на чл. 6, ал. 8 от КСО (при деклариране на доходите с ГДД по чл. 50, ал. 1 от ЗДДФЛ).
Въпросите относно вида на договора, въз основа на който могат да се извършват описаните по-горе компютърни дейности, както и за реда и условията за регистрация по Закона за регистър БУЛСТАТ са извън компетнетността на Националната агенция за приходите.

Оценете статията

Вашият коментар