Становище на НАП с Изх. №23-29-65 от 07.10.2019 г.

Изх. №23-29-65
07.10.2019 г.

чл. 11 от Директива 2006/112/ЕО
чл. 13 от ЗДДС

Дружеството има намерение да сключи търговски договор за доставки на стоки с две различни данъчно задължени лица установени във Великобритания, които се идентифицират за целите на ДДС с един и същ валиден ДДС номер. При проверка във VIES системата ДДС номера се валидира под името на трето дружество, с което „ БГ“ ЕООД няма взаимоотношения.
При запитване на „ БГ“ ЕООД от страна на партньорите е получен отговор, че се касае за самостоятелни юридически лица, които са част от една и съща ДДС група, като са приложили справка за групова регистрация за целите на ДДС във Великобритания.
Във връзка с изложената фактическа обстановка са поставени следните въпроси:
1. Следва ли, при така описаната фактическа обстановка вътреобщностните придобивания от различните юридически лица, да се декларират в дневниците по ЗДДС под ДДС номера на групата?
2. По какъв ред, може да се извършва проверка за регистрирани лица в ДДС група?
3. Има ли задължение дружеството да разполага с документи, които да удостоверяват регистрацията на лицата в една ДДС група?
Предвид изложената фактическата обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба изразявам следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 11 от Директива 2006/112/ЕО относно системата на данък върху добавената стойност (Директивата за ДДС), всяка държава членка може да разглежда като едно данъчно задължено лице всички лица, установени на територията на тази държава членка, които, макар и юридически независими, са тясно обвързани едно с друго от финансови, икономически и организационни връзки.
В конкретния случай, ДДС групата е данъчно задължено лице, различно от дружествата – членове на групата, които го формират, и е създадено за целите на облагането с ДДС във Великобритания. Предвид цитираната разпоредба от Директивата за ДДС, членовете на групата прекратяват самостоятелното си съществуване за целите на ДДС, но същите остават юридически независими.
Съгласно чл. 11, ал. 1 от ЗДДС доставчик по смисъла на същия закон е лицето, което извършва доставката на стоката или услугата. В този смисъл, доставчик на извършеното от българското дружество ВОП е дружеството, което е член на ДДС групата, предвид това, че именно то е лицето, което доставя стоките и е юридически независимо лице.
Според изискванията, предвидени в чл. 117, ал. 2, т. 9 от ЗДДС, протоколът за начисляване на данъка задължително съдържа идентификационния номер за целите на ДДС, под който номер е осъществена доставката, когато доставчикът е регистриран в друга държава членка. Доколкото, в конкретния случай доставчик по извършеното вътреобщностно придобиване от „ БГ“ ЕООД e лице, което е член на ДДС група, при документирането на доставката следва да се посочи идентификационния номер за целите на ДДС на ДДС групата.
По втори и трети въпрос:
Съгласно чл.13, ал. 1 от ЗДДС, вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Едно от условията, за да е налице ВОП, е доставчикът да е регистрирано за целите на ДДС лице в държава-членка към датата на данъчното събитие и в тази връзка да е съобщил идентификационния си номер по ДДС на получателя по ВОП, а същият да е получил потвърждение за валидността чрез VIES система на този идентификационен номер и за свързаното с него име и адрес
В случаите, когато някоя от държавите членки при VIES – валидация не потвърждават име и адрес, от лицето следва да се изисква допълнително удостоверение за регистрацията му за целите на ДДС, от което безспорно да е видно, че този ДДС номер се свързва с името на това лице.
В тази връзка, следва да се има предвид, че система VIES не може да покаже имената на търговците, включени в дадена ДДС група. Такава информация няма и на страницата за валидиране на ДДС номера на Европейската комисия. Тази информация може да бъде получена от уеб-страницата на съответната данъчна администрация.

Оценете статията

Вашият коментар