Становище на НАП с Изх. № М-26-И-104 от Дата: 22.10.2019 год.

Изх. № М-26-И-104
Дата: 22.10.2019 год.
ДР на ЗДДС, §1, т. 84

ОТНОСНО: прилагане на Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.)

Предоставям Ви отговори на въпроси, свързани измененията в Наредба №Н-18/2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин (Наредба №Н-18/2006 г.), които сте поставили във Ваше писмо с вх. №М-26-И-104/15.03.2019 г.
Във връзка с новите изисквания на Наредба № Н-18/2006 г. са поставени следните въпроси:
Въпрос №1:
Ако в един офис има компютър, на който се издават документи за продажби посредством лицензиран СУПТО от няколко различни фирми и всички те имат фискални устройства, свързани и управлявани от този компютър, това допустимо ли е?
Отговор:
Наредба №Н-18/2006 г. не ограничава използването на един СУПТО за управление на продажбите на няколко лица, при положение че програмната реализация на софтуера осигурява обработка и съхранение на информацията за всяко от лицата в отделена физически или логически база данни, както и свързаност и отчитане на продажбите чрез фискалните устройства на лицата.
Въпрос №2:
Ако фирма има няколко търговски обекта, може ли някои от тях да работят само с кочани фактури (съответно касовите апарати не са свързани със компютър), а в другите обекти да се използва СУПТО?
Отговор:
Законът за данък върху добавената стойност (ЗДДС) и Наредба №Н-18/2006 г. не въвеждат изискване за задължително използване на софтуер за управление на продажбите в търговски обект (СУПТО) във всички обекти на едно задължено лице. Съгласно §1, т. 84 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС СУПТО е всеки софтуер или модул от софтуер, независимо от технологиите за реализацията му, използван за обработка на информация за извършване на продажби на стоки и/или услуги в търговски обект, за които е налице задължение за издаване на фискален бон. В случай, че за отчитане на продажби в търговски обект се използва единствено и само фискално устройство и в обекта не се ползва софтуер, притежаващ характеристиките на СУПТО, е допустимо издаването на фактури от кочан.

ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/ПЛАМЕН ДИМИТРОВ/

Оценете статията

Вашият коментар