Сторниране на касов бон във връзка с издадено кредитно известие към фактура;

ОТНОСНО: Сторниране на касов бон във връзка с издадено кредитно известие към фактура;
В отправеното запитване сте посочили, че в качеството си на управител на „К” ЕООД се интересувате от въпрос, касаещ правата и задълженията на друго лице – „Ф” ЕООДс номер по БУЛСТАТ: ….. Посочили сте, че към издадена фактура през месец април на стойност 250 лв, платена изцяло в брой е издадено кредитно известие на стойност 50 лв.
Въпросът който задавате, е, как следва да се коригира издадената касова бележка за стойността на кредитното известие, тъй като същата сума подлежи на връщане.
Във връзка с поставените от Вас въпроси в запитването, изразяваме следното становище.
Министърът на финансите издава наредба, с която определя условията, редът и начинът за одобряване или отмяна на типа, за въвеждане/ извеждане във/ от експлоатация, регистрация/ дерегистрация, отчитане, съхраняване на документи, издавани от/ във връзка с фискално устройство и интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност. Също така с тази наредба се определя и издаването на фискални касови бележки от фискално устройство и касови бележки от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност и задължителните реквизити, които трябва да съдържат.
По смисъла на чл.31, ал.1 от Наредба Н-18 от 13 декември 2006 г., за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства ( Обн. ДВ. Бр. 106 от 27 декември 2006г., посл. Изм и доп. ДВ. Бр. 111 от 27 декември 2013 г.), корекция при връщане, рекламация на стока или при грешно натрупване след приключена сметка на клиента ( т. нар. сторно операция ) се документира, както следва:
-при използване на ФУ – чрез издаване на касова бележка от кочан или
отпечатана по реда на чл.35 от същата наредба на принтер, който не е или не влиза в
състава на ФУ по смисъла на чл.2, ал.1, т.2 от същата наредба; второто копие на
отпечатаната на принтер бележка се прошнурова и се оформя като кочан в
последователността на издаването на копието;
-при използване на ИАСУТД – чрез касова бележка с надпис „сторно”.
Документът по чл.31, ал.1, т.1 от Наредба Н-18 от 13 декември 2006г., следва
да съдържа реквизитите съгласно чл.35, ал.1 на тази Наредба, и надпис „СТОРНО”,
номер, дата и час на издаване на фискалната касова бележка, по повод на която се
издава сторно документът, както и причината за сторно операцията и данни за
клиента, когато същият е едноличен търговец или юридическо лице
( идентификационенномер по чл.84 от ДОПК, наименование, седалище и адрес
за кореспонденция) .
Предвид горепосоченото, считаме, че в случая на Запитването, по повод на издаденото кредитно известие по чл.115, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност към вече издадената фактура по чл.114, ал.1 от същия закон, следва да се извърши корекция и по касовата бележка, по реда и съгласно изискванията на чл.31, ал.1, т.1 и във връзка с чл.32, ал.2 от наредба Н – 18 от 13.12.2006 година за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.

3/5

Вашият коментар