Относно: Субсидии и облагаем оборот за регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)
В Дирекция ОДОП …… постъпи писмено запитване с вх. № 94-00-154 от 24.11.2020 г.
Изложена е следната фактическа обстановка:
Лицето е земеделски производител от февруари 2020г. и отглежда арендована плодоотдаваща овощна градина – череши. Приходите от продажби на пресен плод череша за 2020г. са 40 000 лв. Получени са субсидии от ДФ „Земеделие“ – 4 000 лв. за разходи за препарати за растителна защита. Очакват се още субсидии до края на 2020 г. и през 2021 г. – за разходи за препарати, свързани с негативните последици от COVID 19, на площ, директни плащания и др.
Поставен е въпрос: Кои субсидии са част от облагаемия доход при необходимост от регистрация по ДДС?
В отговор на поставения от Вас въпрос, съобразявайки относимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
Съгласно чл. 96, ал. 1 от ЗДДС, всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон. Когато оборотът е достигнат за период не по-дълъг от два последователни месеца, включително текущия, лицето е длъжно да подаде заявлението в 7-дневен срок от датата, на която е достигнат оборотът.
Облагаем оборот по смисъла на чл. 96, ал. 2 от ЗДДС е сумата от данъчните основи на извършените от лицето:
1. облагаеми доставки, включително облагаемите с нулева ставка;
2. доставки на финансови услуги по чл. 46 от ЗДДС и
3. доставки на застрахователни услуги по чл. 47 от ЗДДС.
Съгласно чл.12, ал.1 от ЗДДС, облагаема доставка е всяка доставка на стока или услуга по смисъла на чл.6 и 9, когато е извършена от данъчно задължено лице по този закон и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Безвъзмездно предоставената финансова помощ (субсидии и финансирания) по своето същество не представлява обект на облагане с ДДС.
Съгласно разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, данъчната основа при доставка на територията на страната се увеличава с всички субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка.
Дефиниция на понятието „субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка“ е дадена в § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС. В нея е посочено, че субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка са субсидиите и финансиранията, чието отпускане е пряко обвързано с цената на предоставяни стоки или услуги. Не са субсидии и финансирания, пряко свързани с доставка, субсидиите и финансиранията, предназначени единствено за:
а) покриване на загуби;
б) финансиране на разходи, включително за придобиване или ликвидация на активи.
В съответствие с формулировката на § 1, т. 15 от ДР на ЗДДС, разпоредбата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС се прилага, когато субсидията е пряко свързана с цената на въпросната сделка. Понятието „субсидии, пряко свързани с цената“ означава, че в данъчната основа за целите на облагане с ДДС следва да се включат всички помощи, които имат пряко въздействие върху размера на възнаграждението, получено от доставчика. Тези субсидии трябва да имат пряка връзка, или дори причинно-следствена връзка, с доставката на точно измерени или измерими стоки или услуги, като помощта се предоставя доколкото тези стоки или услуги действително са продадени.
Предвид гореизложеното и доколкото посочените от Вас финансирания не са обвързани с цената на предоставяните стоки на трети лица, същите не попадат в хипотезата на чл. 26, ал. 3, т. 2 от ЗДДС, респективно не участват при формиране на облагаем оборот за задължителна регистрация по чл. 96, ал. 1 и ал. 2 от ЗДДС.