таблица 1 и таблица 2, касаещи годишно преизчисляване на дохода във връзка със задължението за изравняване на осигурителния доход. Процесуалният ред за коригиране на погрешно подадената декларация е ч

5_№ 23-22-3380/09.01.2013 г.
КСО, на чл. 6, ал. 8., чл.4, ал. 1, т. 7, чл. 6, ал. 3, чл. 7,ал. 1 и ал. 7
НООСЛБГРЧМЛчл. 1, ал. 1 и ал. 2
Наредба № Н-8), чл.3, ал. 5
ДОПК, чл. 103 до 106
Фактическата обстановка, изложена в запитването е следната:
В ТД на НАП …, офис … област, е подадена молба от Г, с която лицето желае дасе заличи подадена декларация
ОКд-5 и декларации образец 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8).
Г-жа Г е назначена като прокурист в ЕТ „ТИГ” и с декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице е декларирала започване на дейност от 01.09.2011 г.Подавана е декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8) като в точка 12 „Вид осигурен” е попълван код 12 „Самоосигуряващо се лице”. Подадена е и годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) с попълнено приложение № 7-доходи подлежащи на облагане с патентен данък и попълнени Таблици 1 и 2 от справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход към нея.
Във връзка с изложената фактическа обстановка, са поставени следните въпроси:
1. Следва ли да се заличат декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице игодишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, подадени от Г-жа Г?
2. Следва ли да се коригира декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8) като в точка 12 „Вид осигурен” се попълни код 10 „изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества, на еднолични търговци, на неперсонифицирани дружества, както и синдици и ликвидатори”?
3.Възниква ли задължение за Г-н Г да се осигурява като самоосигуряващо се лице от 01.09.2011 г. и да подаде годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Предвид изложената фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл. 1, ал. 1 от НООСЛБГРЧМЛ, задължението за осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социално осигуряване – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица – членове на неперсонифицирани дружества, регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
На основание чл. 1, ал. 2 от наредбата, при започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.
Предвид разпоредбата на чл. 6, ал. 8 от КСО, окончателният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност през предходната година въз основа на данните, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателните осигурителни вноски се дължат от осигурените лица върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд “Пенсии“ и за допълнително задължително пенсионно осигуряване в срока за подаване на данъчната декларация. Годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) облагаем доход от упражняване на съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски.
Изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите се осигуряват по реда на чл. 4, ал. 1, т. 7 от КСО за рисковете общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.
Видно от гореизложеното, Г-жа Г не е самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО и НООСЛБГРЧ, вследствие на което декларацията за регистрация на самоосигуряващо се лице e неоснователно подадена и не е следвало да бъде приемана. В ДОПК не e предвидена възможност за оттегляне от страна на декларатора, респективно заличаване от страна на органа по приходите на недължимо подадена декларация. Възможността лицето по собствена иницатива да коригира подадената декларация за започване на трудова дейност като самоосигуряващо се лице по чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧ е като подаде новадекларация за прекратяване на дейността от датата, посочена в първоначалната декларация за започването й.
Извън договора за прокура, с който г-жа Г е оправомощена да извършва оперативно управление на търговската дейност на едноличния търговец, в търговския регистър е вписано и пълномощно, с което е оправомощена от търговеца да го представлява преда НАП като подписва, подава и получава документи във връзка и по повод търговската му дейност.Поради тази причина приемам, че г-жа Г е подала като упълномощено лице декларацията по чл.50 от ЗДДФЛ за 2011 г. на самия търговец (с попълнено приложение № 7 за упражняване на патентна дейност), която вероятно се явява по посочените по-горе причини грешно попълнена в частта й относно таблица 1 и таблица 2, касаещи годишно преизчисляване на дохода във връзка със задължението за изравняване на осигурителния доход. Процесуалният ред за коригиране на погрешно подадената декларация е чрез подаване на нова декларация по реда на разпоредбите от чл. 103 до 106 от ДОПК.
По втори въпрос:
Обстоятелството, че Г-жа Г е изпълнител по договор за управление и контрол, а не самоосигуряващо се лице налага корекция на декларация образец 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8) като в точка 12 „Вид осигурен” следва да се се попълни код 10 „Изпълнители по договори за управление и контрол на търговски дружества, на еднолични търговци, на неперсонифицирани дружества, както и синдици и ликвидатори”.
На основание чл.6, ал. 3 от КСО, осигурителните вноски за Г-жа Г се дължат върху получените, включително начислените и неизплатените брутни месечни възнаграждения или неначислените месечни възнаграждения, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход по ал. 2, т. 3 от КСО.
Осигурителните вноски се разпределят между осигурителя и осигуреното лице в съотношенията, посочени в чл.6, ал. 3 от КСО.
Гореизложеното ще наложи корекцияи в размера на осигурителния доход и размера на дължимите осигурителни вноски в съответните съотношения.
На основание чл.3, ал. 5 от Наредба № Н-8, декларации образец № 1, 3 и 5 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности.
Както е упоменато по-горе, лицата, които провеждат осигуряването си по реда на чл. 4, ал. 1, т.7 от КСО са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица, което от своя страна води до задължение за внасяне но осигурителни вноски за съответните фондове но ДОО.
На основание чл.7, ал. 1 от КСО, осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване за лицата по чл. 4, ал. 1 и 2 се внасят от осигурителите.
Съгласно чл. 7, ал. 7 от кодекса, работодателите, осигурителите, самоосигуряващите се лица и осигурителните каси внасят по съответната сметка на компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите чрез съответните банки, лицензиран пощенски оператор или поделенията им задължителните осигурителни вноски, като ползват единния идентификационен код. Това ще наложи по ЕИК на ЕТ „ТИГ” да се внесат дължимите осигурителни вноски от01.09.2011 г.
Осигурителните вноски, внесени по ЕГН на г-жа Г като самоосигуряващо се лицеподлежат на възстановяване.
По трети въпрос:
Съгласно разпоредбата на чл. 10, ал. 1 от КСО, осигуряването възниква от деня, в който лицата започват да упражняват трудова дейност по чл. 4 или чл. 4а, ал. 1 и за който са внесени или дължими осигурителни вноски и продължава до прекратяването й.
В случай, че от01.09.2011 г. е назначенпрокурист иедновременно с това
г-н Гергов не е извършвал трудова дейност като собственик на ЕТ, същият не подлежи на осигуряване по реда на КСО.
В 7-дневен срок от започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, поражда за него задължение да подпише и подаде до компетентната териториална дирекция на НАП декларация по утвърден образец за настъпване на съответното обстоятелство (чл.2, ал.1 от НООСЛБГРЧМЛ). Следователно за г-н Г е налице задължение да подаде декларация ОКд-5 в компетентната ТД на НАП, с която да удостовери съответната промяна.

Оценете статията

Вашият коментар