това налице ли е правото на приспадане на данъчен кредит за придобитите леки автомобили след 01.01.2010 г.

1_ИТ-00-47/18.03.2010
ЗДДС – чл. 70, ал.4
По повод Ваше запитване, постъпило в Дирекция „ОУИ” – ….. с вх.№ ….. изразяваме следното становище:
В писмото посочвате, че дружеството ви се занимава с дейност отдаване под наем на леки автомобили и сте регистрирано по ЗДДС лице . Във връзка с промените в ЗДДС, считано от 01.01.2010 г. запитването ви e относно тованалице ли е правото на приспадане на данъчен кредит за придобитите леки автомобили след 01.01.2010 г.
Ограниченията за правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани в чл. 70 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/. На основание чл. 70, ал. 1, т. 4 от ЗДДС правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 и чл. 74, когато е придобит, внесен или е нает мотоциклет или лек автомобил. Съгласно чл. 70, ал. 1, т. 5 от ЗДДС, правото на приспадане на данъчен кредит не е налице и тогава, когато стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или експлоатацията на превозните средства по т. 4, както и за получените транспортни услуги или таксиметровите превози с превозни средства по т. 4. В § 1, т. 18 от ДР на ЗДДС е дадена дефиниция на понятието „лек автомобил“ – “Лек автомобил“ е автомобил, в който броят на местата за сядане без мястото на водача не превишава 5. Не е лек автомобил автомобил, който е предназначен за превоз на товари, или лек автомобил, който има трайно вградено допълнително техническо оборудване за целите на извършваната дейност от регистрираното лице. При определяне броя на местата за сядане по изречение първо се вземат предвид само седалките, монтирани от производителя.”
Според разпоредбата на чл. 70, ал. 2 от ЗДДС ограниченията предвидени в ал. 1, т. 4 и 5 на същата разпоредба не се прилагат, когато:
1. превозните средства по ал. 1, т. 4 се използват единствено за транспортни и
охранителни услуги, таксиметрови превози, отдаване под наем, куриерски услуги или
подготовка на водачи на моторни превозни средства, включително при последващата
им продажба;
2. превозните средствапо ал. 1, т. 4 са предназначени единствено за
препродажба /търговски наличности/.
3.стоките или услугите са предназначени единствено за препродажба /търговски
наличности/, включително след преработка;
4.стоките или услугите са свързани с поддръжката, ремонта, подобрението или
експлоатацията на превозните средства по т. 1.
При условие, че е налице придобиване наавтомобил, който не е лек по смисъла на §1, т. 18 от ДР на ЗДДС, в този случай не е налице ограничение за ползване на правото на приспадаме на данъчен кредит.

Оценете статията

Вашият коментар