третиране на неустойка

ОТНОСНО: третиране на неустойка
В дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“
постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 20-21-71/ 14.07.2017 г., препратено за отговор по компетентност от ТД на НАП ……., Офис ……..
Изложена е следната фактическа обстановка:

“ ЕООД е лечебно заведение, което е регистрирано по ЗДДС. Съгласно сключени от „
“ ЕООД договори по реда на Закона за обществените поръчки за доставка на лекарствени продукти, доставчиците на лекарствени продукти имат задължението да доставят заявените от лечебното заведение количества със срок на годност към датата на доставката не по-малко от 60% от обявения от производителя. В случай на неизпълнение на това тяхно задължение, фирмите доставчици дължат неустойка в размери, определени в Раздел „Отговорности и неустойки“в сключените договори.
В чл.327, ал.1 от Национален рамков договор за медицинските дейности между НЗОК и Български лекарски съюз за 2017г. е записано, че „НЗОК заплаща на лечебните заведения за лекарствените продукти за лечение на онкологични заболявания, заплащани извън цената на клинични пътеки /КП/ и амбулаторни процедури /АПр/, с остатъчен срок на годност под 60 % стойност, а за биологични лекарствени продукти с остатъчен срок на годност под 25 %, намалена със съответната неустойка, дължима от дистрибуторската фирма на лечебното заведение, задължително посочена съгласно договора между тях“.
В договорите, които лечебното заведение като изпълнител е подписало с НЗОК – възложител за оказване на болнична помощ по клинични пътеки и амбулаторни процедури, е записан аналогичен текст:
„Възложителят заплаща на изпълнителя за лечението на пациенти с онкологични заболявания с лекарствените продукти с остатъчен срок на годност под 60 %, съответно под 25 % за биологични лекарствени продукти, стойност, намалена със съответната неустойка, дължима на изпълнителя от дистрибуторската фирма“.
Разходването на медикаментите за лечение на онкологично болни пациенти става чрез специализиран болничен софтуер, като от болничната аптека се изписват по лекарствени листи лекарствени продукти по цената, по която са заприходени. Автоматично се генерира и изпраща към РЗОК ежедневен електронен отчет, който служи като база за определяне на стойността на лекарствените продукти, които НЗОК заплаща на лечебното заведение извън цената на клиничните пътеки и амбулаторните процедури.
Поставени са следните въпроси:
1.С какви първични документи следва да се отчита неустойката? Какви първични документи следва да издават доставчиците на лекарствени продукти и лечебното заведение и на какво основание? Какво е тяхното счетоводно и данъчно третиране?
2.Как следва да се отчитат в РЗОК приложените лекарствени продукти за лечение на онкологично болните пациенти и по каква стойност – по договорена цена или намалена с неустойките?
Предвид изложеното в запитването и относимата нормативна уредба,изразявам следното становище:
По прилагането на ЗКПО:
Видно от запитването, дружеството е изпратило копие до дирекция „Данъчна политика“ /ДП/ към . Тази дирекция е компетентна относно въпроси свързани с първичните счетоводни документи и задължителните реквизити, които следва да съдържат за да бъдат покрити критериите за документална обоснованост по смисъла на чл. 10 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/. Документалната обоснованост на счетоводните разходи е от основно значение за данъчното им признаване.
В ЗКПО няма специална разпоредба, която да е относима към данъчното третиране на неустойка. Съгласно чл. 18 и чл. 22 от ЗКПО данъчният финансов резултат се определя, като счетоводният финансов резултат се преобразува по ред и начин, определени в този закон, със: данъчните постоянни разлики; данъчните временни разлики; други суми в случаите, предвидени в този закон.
По прилагането на ЗДДС:
Данъчното третиране на лихвите и неустойките в ЗДДС е регламентирано в разпоредбите на чл. 26, ал. 2 от закона и чл. 84 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
Неустойките се начисляват въз основа на неизпълнение, частично изпълнение или изпълнени действия, различни от договорените между доставчик и получател.
Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗДДС данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по закона. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
Видно от цитирания законов текст, неустойката не е елемент от данъчната основа на доставката, поради което за документирането й не се издава данъчен документ, още повече, че в конкретния случай неустойката, дължима във връзка с изпълнени действия, различни от договорените / остатъчен срок на годност под 60% или под 25%/е дължима на получателя по доставката, а не на доставчика, поради което същата няма характер на плащане по доставка.
Предвид изложеното, неустойката следва да се документира с издаване на документ, удостоверяващ плащането й, на основание чл. 84 от Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/.
Горното представлява принципно третиране на въпроса с неустойките.
Тъй като запитването е изпратено и до дирекция „Данъчна политика“, която е компетентна по методологията на счетоводната отчетност, ако след получаване на отговор имате въпроси конкретно свързани с прилагането на норми от ЗКПО и ЗДДС, може да ги поставите пред териториална дирекция, в която е регистрирано дружеството.

Оценете статията

Вашият коментар