Третиране по ЗДДС на доставка поземлен имот;

ОТНОСНО:Третиране по ЗДДС на доставка поземлен имот;
Съгласно визираната фактическа обстановка в запитването, представляваното от Вас юридическо лице притежава земеделска земя, която по скица от службата по кадастъра и геодезия е с трайно предназначение на територията: земеделска и начин на трайно ползване – нива. За същия имот има влязла в сила заповед на съответната община за одобрен проект за ПУП и образуване на УПИ, но няма заплатена държавна такса към Министерството на земеделието и храните, което всъщност определя и издава окончателното решение за промяна на предназначението от земеделска земя – нива на УПИ с начин на трайно ползване – за промишлено застрояване.
В тази връзка поставяте следния въпрос:
При евентуална продажба на поземления имот, преди да бъде заплатена държавната такса към МЗХ и съответно липса на влязло в сила решение за промяна на предназначението от МЗХ за изграждане на обект за промишлено застрояване, т.е. по скица имотът е с трайно ползване – нива непосредствено преди продажбата, то следва ли дружеството да издаде фактура по чл.45, ал.1 от ЗДДС, и сделката да се третира като необлагаема?
Във връзка с поставения от Вас въпрос и предвид действащата нормативна уредба по прилагането на данъчното и осигурително законодателство, изразявам следното принципно становище.
Съгласно нормата на чл.45, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда. Тази норма не е приложима по отношение, обаче, на прехвърлянето на право на собственост върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията, с изключение на прилежащия терен към сгради, които не са нови.
В тази връзка е необходимо в конкретния случай да се определи статута на имота – предмет на доставката.
По смисъла на Параграф 5, т.2 от ДР на Закона за устройство на територията „поземлен имот“ е част от територията, включително и тази, която е трайно покрита с вода, определена с граници съобразно правото на собственост. Според т.11 на същия параграф, „урегулиран поземлен имот“ или „урегулиран имот“ е поземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени граници, достъп до улици, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство.
От посоченото определение е видно, че за да бъде определен един поземлен имот като урегулиран, на първо място е необходимо наличието на подробен устройствен план, в който същият да фигурира с посочените по – горе характеристики.
Обръщам внимание, че приходната администрация не е компетентна да изразява становища относно вида на конкретен поземлен имот. Поради което, в случаите, при които от наличната документация, притежавана от лицата няма изрична яснота, дали даден имот представлява урегулиран поземлен имот или е налице неясна информация относно статута на имота, е необходимо да бъде изискана актуална информация за вида на имота от техническата служба към съответната общинска (районна) администрация
В конкретния случай, ако съответния поземлен имот – предмет на предстояща сделка не представлява урегулиран поземлен имот към датата на данъчното събитие (прехвърлянето на правото на собственост върху него), то същият ще е предмет на освободена доставка по смисъла на чл.45, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност.
В Закона за данък върху добавената стойност, и по – конкретно нормата на чл.45, ал.7 от същия, е предвидена възможност в случаите на прехвърляне на право на собственост върху земя, която не е урегулиран поземлен имот, както и при прехвърлянето на право на собственост върху сгради, които не са нови, доставчикът да избере доставките да бъдат облагаеми.
За повече информация Ви уведомяваме, че е публикувано в Интернет страницата на Националната агенция за приходите Указание № 91-00-261/04.09.07 г. относно данъчното третиране по ЗДДС на доставките съсземя и сгради – www.nap.bg
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по ДОПК се установи фактическа обстановка различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл.17, ал.3 от Данъчно- осигурителен процесуален кодекс /ДОПК/.

Оценете статията

Вашият коментар