Третиране по ЗДДС на доставка, свързана с управление на недвижим имот между дружество със специална инвестиционна цел и обслужващото го дружество

ОТНОСНО: Третиране по ЗДДС на доставка, свързана с управление на недвижим имот между дружество със специална инвестиционна цел и обслужващото го дружество
Съгласно изложената фактическа обстановка в запитването, „……“ АДСИЦ е вписано с Решение № ….. ДСИЦ от 04.10.2017 г. на Комисията по финансов надзор. С договор от 06.08.2017 г. , представен пред КФН към документите за одобрение и вписване на АДСИЦ, като обслужващо дружество по смисъла на чл.18 от Закона за дружествата със специална инвестиционна цел, е наето дружество „……………..“ ООД.
С договор от 01.02.2015 г. „…..“ АДСИЦ е възложил на обслужващото си дружество „…..“ ООД управление на собствения си недвижим имот в гр. В, функциониращ като хотел. Съгласно този договор, обслужващото дружество, посочен в договора като „управител“, управлява имота, включително наема работници и заплаща месечните им възнаграждения и осигуровки, както и извършва всички други дейности, свързани с функционирането на имота като хотел. В чл.5 от договора е предвидено, че управителят на недвижимия имот изготвя ежемесечни отчети за извършени действия по управление на имота, както и сметка за направените разходи. Уговорено е в същата клауза на договора, че разликата между прихода и разхода за управление е за сметка на възложителя, като тази разлика се плаща от управителя на възложителя по начин, определен с анекс към същия договор.
Във връзка с отправено запитване до КФН, с писмо с Изх. № РГ-05-1266-38 от 09.05.2017 г. на председателя на КФН, е изразено становище, че договорът между дружеството със специална инвестиционна цел и обслужващото го дружество, сключен съгласно чл.18 от ЗДСИЦ, както и последващите го промени в него под формата на допълнителни споразумения или анекси, не подлежат на одобрение от страна на КФН.
В т.4 от писмо с Изх. № РГ-05-1266-38 от 09.05.2017 г. на председателя на КФН, е изразено становище, че управлението на недвижим имот попада в обхвата на разрешените сделки по чл.4, ал.1 от ЗДСИЦ и постъпленията са приход от дейността на ДСИЦ и участват във формирането на финансовия резултат.
По повод на гореизложената фактическа обстановка, сте поставили следните въпроси:
1.Попада ли в обхвата на облагаема доставка по смисъла на чл.9 от ЗДДС доставката на услуга по управление на недвижим имот, определена в чл.4 от Договора за управление на недвижим имот от 01.02.2015 г.?
2.Попадат ли в обхвата на облагаема доставка по смисъла на чл.9 от ЗДДС доставките, за които възложителят – „…..“ АДСИЦ издава фактури към обслужващото дружество – „……“ ООД по реда на чл.5 от Договора за управление на недвижим имот от 01.02.2015 г. с данъчна основа – разликата между прихода и разхода за управление на предоставения за управление имот?
Към цитираното по-горе запитване са приложени:
1.Договор за обслужващо дружество от 06.08.2012 г.;
2.Договор за управление на недвижим имот от 01.02.2015 г. и примерен анекс към него – препис;
3.Писмо с Изх. № РГ-05-1266-38 от 09.05.2017 г. на председателя на КФН.
Предвид изложената в запитването фактическа обстановка, въпросите и относимата към тях нормативна уредба, изразявам следното становище:
По Първи въпрос:
По смисъла на чл.9, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, доставка на услуга е всяко извършване на услуга. В тази връзка, алинея 2 на същата законова разпоредба регламентира, че за доставка на услуга се смята и:
1.продажбата или прехвърлянето на права върху нематериално имущество;
2.поемането на задължение за неизвършване на действия или неупражняване на права;
3.всеки физически и интелектуален труд, включително обработка в смисъл на производство, строеж или монтаж на материален актив със суровини и материали, дадени от възложителя в разпореждане на изпълнителя;
4.извършването на услуга от държател/ползвател за ремонт и/или подобрение на нает или предоставен за ползване актив.
Видно от приложения към горецитираното запитване договор от 01.02.2015 г. за управление на имот, представляваното от Вас дружество възлага на обслужващото го дружество управлението на конкретен имот, което управление включва:
1.своевременно плащане на дължими по отношение на имота данъци, такси и др.;
2.застраховане на имота;
3.наемане на работници, при извършване на дейности по предоставения за управление недвижим имот;
4.своевременно плащане на дължими към работници възнаграждения и заплати;
5.всичко друго, което макар и да не е изрично посочено, е необходимо за да се управлява имота.
За управлението на имота, съгласно чл.4 от горецитирания договор за управление, Възложителят – „……“ АДСИЦ заплаща на управителя на имота – обслужващото го дружество – „………“ ООД възнаграждение, чийто размер следва да бъде определен в допълнително споразумение – анекс към съответния договор за управление.
Въз основа на гореизложеното, считам, че за услугата по управление на съответния недвижим имот, находящ се на територията на страната, е налице доставка на услуга по смисъла на чл.9 от материалния закон, като доставчик на същата се счита, че е лицето, посочено като „управител“ на недвижимия имот – „…..“ ООД, а получател на същата услуга е възложителят й – „…..“ АДСИЦ. За извършената услуга, получателят дължи възнаграждение, чийто размер следва да се определи съгласно чл.4 от договора за управление с анекс към същия.
По смисъла на чл.12, ал.1 от Закона за данък върху добавената стойност, облагаема доставка на услуга е всяка доставка на услуга по смисъла на чл.9 от закона, когато е извършена от данъчно задължено лице по смисъла на чл.3, ал.1, 4, 5 и 6 от същия и е с място на изпълнение на територията на страната, както и доставката, облагаема с нулева ставка, извършена от данъчно задължено лице, освен в случаите, в които този закон предвижда друго.
Предвид гореизложеното, считам, че доставката по управление на недвижимия имот, съгласно приложения към запитването договор за управление на недвижим имот от 01.02.2015 г. е облагаема доставка на услуга по смисъла на чл.12, ал.1 от ЗДДС.
По Втори въпрос:
Правата на задължените лица са визирани в чл.17, ал.1 от ДОПК. По смисъла на т.2 и 5 от същия член, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им и информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
По така поставения въпрос се установи, че сте посочили като заинтересовани две данъчно задължени лица – „……“ АДСИЦ и „……“ ООД, в качествата им съответно на доставчик и получател.
В хода на извършена проверка в информационните масиви на ТД на НАП … се установи, че поставения втори въпрос в горецитираното запитване е относим към неприключило към настоящия момент съдебно производство по ахд. 1067/ 2017 на ПАС по обжалвано Решение на Директора на Дирекция ОДОП …Изх. № 158/2017 г.
Тъй като писмените становища ангажират приходната администрация по смисъла на чл.17, ал.3 от ДОПК, поради горепосочените обстоятелства, не бихме могли да Ви предоставим отговор на поставения от Вас въпрос до приключване на съответното производство.

Оценете статията

Вашият коментар