третиране по ЗДДС на неустойки по договор

Относно: третиране по ЗДДС на неустойки по договор
Въввръзка с Ваше писмо, постъпило в Дирекция « ОУИ »- с вх. № …. от 28.01.2011г. е изложена слаедната фактическа обсановка:
Дружество извършва авторемонтни и сервизни услуги на граждани и фирми. Клиенти на същотото не заплащат навреме дължимите суми за извършените им услуги, от което горното лице търпи вреди. За обезщетяването на тези вреди дружеството възнамерява да предприеме политика, която ще се заложи в сключваните занапред договори и ценовата листа, като налага определен процент неустойка върху дължимата и неизплатена сума за всеки просрочен ден.
Поставени саследните въпроси :
1.Начислява ли се ДДС върху неустойката, определена като процент върху дължимата и неизплатена сума за всеки просрочен ден забава, която дружеството ще получава за обезщетяване на нанесените вреди от нелоялни клиенти?
2.Какъв документ следва да се издава за плащането на гореописаната неустойка ?
Предвид изложената фактическа обстановка и съобразявайки относимата нормативна уредба, по зададения от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 26, ал.2 от ЗДДС, данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на лихви и неустойки, които имат обезщетителен характер.
По своята правна същност лихвите и неустойките могат да бъдат разделени на такива с обезщетителен (компенсаторен) или със санкционен характер.
С обезщетителен характер са тези лихви и неустойки, които обезщетяват страната по договора, която е претърпяла увреждане, вследствие неизпълнение на задълженията от другата страна.
Съгласно чл. 86 от Закона за задълженията и договорите, при неизпълнение на парично задължение длъжникът дължи обезщетение в размер на законната лихва от деня на забавата. За действително претърпени вреди в по-висок размер кредиторът може да иска обезщетение съобразно общите правила.
Следва да се има предвид, че лихвите и неустойките със санкционен характер, т.е тези, които са уговорени като допълнителна санкция (в допълнение към тази, която компенсира неизпълнението на договора и представляват заместваща престация), се включват в данъчната основа.
В конкретния случай, от изложените в писмото Ви обстоятелства, лихвата за просрочие, която дружеството Ви ще начислява по търговскитедоговори, следва да се счита за лихва с обезщетителен характер /по смисъла на чл. 26, ал.2 от ЗДДС/, имаща за цел да обезщети кредитора за неизпълнение на договора.
С оглед гореизложеното, изхождайки от нормата на чл. 84 от ППЗДДС, считаме, че за начисляваните от Вас лихви за просрочие, като такива с обезщетителен характер не следва да се издава данъчен документ.
За тях следва да се издава само документ, който удостоверява заплащането им от контрагента по конкретния договор.

Оценете статията

Вашият коментар