ТЗ, чл.305,КСО, чл.7, aл. 1,КСО, чл.7, aл. 2,ЗГВРС, чл.20,КСО, чл.7, aл. 3,КСО, чл.158,ЗЗО, чл.40, aл. 1, т. 1, буква в

5_94-00-172/11.11.2008
КСО, чл.7, ал.1 и ал.2, ,чл.7, ал.3, чл.158;
ЗЗО, чл.40, ал.1, т.1, б. „в”;
ЗГВРС, чл.20;
ЗЗД, чл.75, ал. 2 и ал. 3;
ТЗ, чл.305;
Фактическа обстановка : Фирма превежда дължимите осигурителни вноски на датата, на която изплаща трудовото възнаграждение. Същата дата е посочена в т.18 на декларация образец № 6. Въпреки това, поради забавяне на превода се начисляват лихви.
Въпрос: Коя дата следва да се посочва в т.18 на декларация образец №6.
В т.18 на декларация образец №6 „Дата на изплащане/начисляване” се попълва ден, месец, година, в които са извършени начисленията и/или изплатени възнагражденията, с цел определяне датата, на която възниква задължение за внасяне на осигурителни вноски.
Редът и сроковете за внасяне на осигурителните вноски са регламентирани с разпоредбите на чл.7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/.
Съгласно чл.7, ал.1от КСО, осигурителните вноски за ДОО, които са за сметка на осигурителите, се внасят едновременно с изплащане на дължимото възнаграждение или част от него.
На основание ал.2 от КСО, осигурителните вноски за ДОО, осигурителните вноски за сметка на осигурените лица по чл.4, ал.1 от КСО се внасят при изплащане на дължимото възнаграждение.
В случаите, в които възнагражденията са начислени, но не са изплатени, осигурителят внася осигурителните вноски за своя сметка и тези за сметка на осигурените лица до края на месеца, през който е извършено начислението, съгласно чл.7, ал.3 от КСО.
На основание чл.40, ал.1, т.1, буква „в” осигурителните вноски за здравно осигуряване се внасят едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване.
Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване се превеждат едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване, на основание чл.158 от КСО.
Съгласно чл.20 от Закона за гарантираните вземания на работниците и служителите /ЗГВРС/, вноските за фонд „ГВРС” се дължат в сроковете, в които се дължат вноски за ДОО.
Относно датата, на която се счита, че задълженото лице е изпълнило задължението си за внасяне на осигурителни вноски, Ви цитираме становище на Дирекция „Данъчно-осигурителна методология” при ЦУ на НАП, заведено по описа на Дирекция „ОУИ”-София с вх. № 94-00-172/14.10.2008 година:
„С разпоредбата на чл.7 от Кодекса за социално осигуряване са регламентирани сроковете и реда за внасяне на осигурителните вноски.
Принципът на погасяване на задължение по банков път е регламентиран в Закона за задълженията и договорите /ЗЗД/-чл.75, ал.3, според тази разпоредба, когато плащането става чрез задължаване и заверяване на банкова сметка, задължението се счита за погасено със заверяване на сметката на кредитора.
Аналогична разпоредба съдържа чл.305 от Търговския закон-„ когато плащането се извършва чрез задължаване и/или заверяване на сметка, то се смята за завършено със заверяване сметката на кредитора или чрез изплащане в наличност сумата на задължението на кредитора.”
Нареждайки плащането на обслужващата си банка длъжникът/осигурителят/ не се освобождава от задължението, тъй като на може да се приеме, че обслужващата му банка е овластена от кредитора да получи изпълнението по смисъла на чл.75, ал.2 от ЗЗД.
Сроковете за извършване на преводите са определени с чл.9 от Закона за паричните преводи, електронните платежни документи и платежните системи.”

Оценете статията

Вашият коментар