вътреобщностното движение на стоки от територията на страната до територията на държава членка в рамките на независимата икономическа дейност на данъчнозадължените лица, с оглед измененията и допълнен

2_109/21.01.2011 г.
чл.6, ал.3, т.3 и чл.7, ал.1 от ЗДДС
На ревизираното дружество е издадено Разрешително за оперативен отчет № ROST …./30.08.2010 г. от Митническо проверяващо ръководство – Митнически офис Констанца Юг. Видно от разрешителното дружеството ……….., с ЕИК по Булстат: …… има право да развива търговска дейност в Свободната зона на Констанца – юг. На дружеството е издаден лиценз за работа от Министерството на транспорта, строителството и туризма – Румъния, за дейност търговия, внос и износ на зърнени продуктии семена, която ще се извършва на територията на свободните зони Констанца и Басараби, за периода 03.09.2010 г. – 02.09.2011 г., въз основа на договор сключен с SC Barter Trading Romania SRL.
През ревизирания период се констатира, че дружеството превозва стока – пшеница и слънчоглед до Свободнатазона. В запитването е посочено, че в някои случаи за превоза на пшеница дружеството притежава Международна товарителница /ЧМР/, на която е положен печат на митническо бюро Констанца. Тези превозени количества не са изписани в счетоводството на лицето, а са налични по сметка 304 Стоки. Освен тези товарителници към документите са приложени: RAPORT DEACTIVITATEилиNOTA DE RECEPTIE SI CONSTATARE DIFERETE, с които се потвърждава приемането на стоките в склада за доставените количества през деня.
Видно от запитването …………… няма регистрация по ДДС в Румъния. Посочено е, че при продажбата на стоките от свободната зона се издава фактура на съответния контрагент, с основание за прилагане на нулева ставка – чл.53, ал.1 от ЗДДС.
Поставeн е следния въпрос:
1. Приложими ли са разпоредбите на чл.53, ал.1 от ЗДДС?
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка, въз основа на относимата нормативна уредба, свързана със ЗДДС и ППЗДДС изразявам следното принципно становище:
В т.2 на §1 от ДР на ЗДДС е посочено, че “Територия на държава членка“ е територията на всяка държава членка, на която се прилага Договорът за създаване на Европейската общност, посочена за всяка държава членка в чл. 299 от този договор.
Съгласно чл.6, ал.3, т.3 от ЗДДС /в сила от 01.01.2009 г./ за възмездна доставка на стока за целите на ЗДДС се смята и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от данъчно задължено лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка.
Съгласно чл.7, ал.4 от ЗДДС възмездна вътреобщностна доставка на стоки е и изпращането или транспортирането на стоки, произведени, извлечени, обработени, закупени, придобити или внесени на територията на страната от регистрирано по този закон лице в рамките на неговата икономическа дейност, когато стоките се изпращат или транспортират за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка, в която лицето е регистрирано за целите на ДДС.
Разпоредбата на чл.7, ал.4 от ЗДДС е неприложима, в случай, че ……….. няма регистрация по ДДС в Румъния.
Предвид гореизложеното, когато се установи, че дружеството извършва трансфер на стоки за целите на неговата икономическа дейност от или за негова сметка от територията на страната до територията на друга държава членка /в случая Румъния/ и не е регистрирано за целите на ДДС на територията на Румъния, това движение на стоки, по силата на чл.6, ал.3, т.3 от ЗДДС, във връзка с чл.17, ал.2 от с.з. е приравнено на възмездна доставка, с място на изпълнение на територията на страната.
Данъчното събитие на доставката е датата на започване на транспорта по аргумент от чл.25, ал.3, т.2 от ЗДДС и аналогично с чл.25, ал.3, т.3 от с.з. Данъчната основа на тази доставка се определя по реда на чл.27, ал.1, т.1 от ЗДДС, а документирането и се извършвас протокол, на основание чл.117, ал.1, т.3 от с.з., който следва да бъде издаден не по-късно от 15 дни от датата, на която данъкът е станал изискуем , т.е. не по-късно от 15 дни от започване на транспорта. Данъчната ставка в този случай е 20 на сто.
Следва да имате в предвид, че, относно вътреобщностното движение на стоки от територията на страната до територията на държава членка в рамките на независимата икономическа дейност на данъчнозадължените лица, с оглед измененията и допълненията на ЗДДС – чл.6, ал.3, т.3 на с.з е издадено указание от Изпълнителния директор на ЦУ на НАП с Изх.№91-00-39/22.01.2009 г.
В запитването е посочено, че при продажбата на стоките от свободната зона, на румънски контрагенти, от дружеството се издава фактура на съответния контрагент, с основание за прилагане на нулева ставка – чл.53, ал.1 от ЗДДС.
Изпълнителният директор на ЦУ на НАП издава и Указание относно правната регламентация на вътреобщностните доставки по чл.7, ал.1 и ал.4 от ЗДДС, с изх.№24-00-27/21.04.2007 г.
В указанието са посочени условията за прилагане на данъчния режим, установен за ВОД по чл.7, ал.1 от ЗДДС, а именно:
– доставчикът да е регистрирано лице по ЗДДС на територията на страната, към датата на данъчното събитие;
– получателят да е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка към датата на данъчното събитие;
– предмет на доставката да са стоки;
– възмездност на доставката;
– транспортиране на стоките от територията на страната до територията на друга държава членка.
Предвид чл. 51, ал.1 от ЗДДС данъчното събитие при вътреобщностна доставка възниква на датата, на която би възникнало данъчното събитие при доставка на територията на страната, а именно в общия случай – на датата на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
В раздел Б на указание, с изх.№24-00-27/21.04.2007 г. са посочени обстоятелствата, които трябва да са налице за удостоверяване на ВОД. В т.2.2.1 е посочено, че от транспортните документи, преценявани във взаимна връзка с данъчния документ и другите относими към доставката документи, следва да може да се направи извод за доставчика, изпращача, получателя на стоките, предмет на доставката, направлението и маршрута.
Предвид гореизложеното, считам, че във всеки отделен случай следва да се установи дали продажбата се извършва от съответния склад на територията на Свободна зона в Румъния или стоката директно се транспортира от Българияи се предава на получателя – румънски търговец, без да се съхранява в складове на територията на Румъния, с оглед приложението на разпоредбата на чл.7, ал.1 от ЗДДС, съответно чл.6, ал.3, т.3 от с.з..
Органът по приходите, на основание чл.4 от ДОПК осъществява производствотосамостоятелно и независимо в рамките на своите функционални компетентности.

Оценете статията

Вашият коментар