Възможност за ползване на данъчното облекчение по чл.18 ал.1

Изх.№
Относно: Възможност за ползванена данъчното облекчение по чл.18 ал.1
от ЗДДФЛ за доходи от 2007г. на основание Експертно решение
№0553-021от 26.02.08г.
УВАЖАЕМА Г-ЖО…………………………….,
В отговор на направеното от Вас запитване до ТД на НАП Стара Загора, препратено ни по компетентност с писмо вх.№ 20-21-141 от 05.06.2008г. при Дирекция «ОУИ» Пловдив Ви уведомяваме за следното:
Фактическа обстановка:
Като физическо лице подавате Годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ с определен данък за довнасяне. Декларацията е с вх.№ 240Б5160/24.03.08г. и към нея не е приложено, нито цитирано Експертно решение на ТЕЛК за намалената работоспособност
Впоследствие получавате Експертно решение от 26.02.08г., приложено към запитването и удостоверяващо пожизнено 100% намалена работоспособност с посочена дата на инвалидизиране 21.09.2007г.
Задавате въпроса може ли да се извърши преизчисление на данъка на основание чл.18 ал.1 от ЗДДФЛпредвид на цитираното по-горе експертно решение.
Изразяваме следното становище:
Съгласно чл.18 ал.1 от ЗДДФЛ /в редакцията към 31.12.2007г, т.е. за доходи получени през 2007г/ сумата от годишните данъчни основи за лице с 50 и с над 50% намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява с двойния размер на необлагаемата годишна данъчна основа /за 2007г. – 4800лв./, включително за годината на настъпване на неработоспособността. Данъчното облекчение се ползва след
представяне на документ, удостоверяващ изискваното обстоятелство. Принципът е, че законът свързва определени правни последици с установена по съответния ред степен на увреждане /инвалидност/.
Съгласно глава Четвърта от Нередбата за експертиза на работоспособността,
срока на инвалидността и датата, на която изтича определения срок от една страна и началната дата на трайно намалената или загубена работоспособност /дата на инвалидизиране/ от друга страна са два отделни компонента от съдържанието на експертното решение. Няма знак на равенство между датата на издаването на решението и датата на инвалидизирането, предвид продължителността на административната процедура и обстоятелството, че практически фактическото настъпване на инвалидността не съвпада с документалното й признаване.
В предвид на гореизложеното притежаваното от Вас експертно решение е валидно за данъчната 2007г., но пишете, че сте го получила след подаване на годишната данъчна декларация на 23.04.2008г. Съгласно чл.104 ал.1 от Данъчно осигурителния процесуален кодекс след подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок / 30.04.2008г./ за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения. Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация /ал.2 чл.104 от ДОПК/. Нормата на следващата ал.3 на чл.104 от ДОПК регламентира, че подадена след изтичане на срока по ал.1/ в случая 30.04.2008г./ декларация за промени се счита за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.С други думи и на основание на цитираните процесуални норми Вие сте пропуснала срока за подаване на коригираща годишна данъчна декларация към която да приложите валидното експертно решение което притежавате.
При подаването на годишните данъчни декларации е налице предварително установяване на данъци и задължителни осигурителни вноски/чл.105 от ДОПК/, т.е. задълженията по декларацията, по която задълженото лице само изчислява основата и дължимия данък и /или задължителни осигурителни вноски, се внасят в сроковете, определени в съответния закон / чл.67 ал.4 във връзка с чл.53 ал.1 от ЗДДФЛ , т.е. 30.04.2008г./ .
Освен предварително установяване на данъци с разпоредбата на чл.108 ал.1 от ДОПК е регламентирано и окончателно установяване, което се извършва с ревизионен акт по чл.118 от ДОПК. В изпълнение на тази правна норма могат да се установяват, изменят и възстановяват недължимо платени суми.
Във Вашия случай може да се възползвате от възможността на чл.129 от ДОПК, който регламентира процедурата за подаване на Искане за прихващане или възстановяване на недължимо платени суми за данъци.

Оценете статията

Вашият коментар