Възстановяване на ДДС на основание влязло в сила съдебно решение по отношение на извършена публична продан.

Относно: Възстановяване на ДДС на основание влязло в сила съдебно решение по отношение на извършена публична продан.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: При проведен търг с явно наддаване на имот собственост на „М” АД за купувач е определен „КИ” АД. За продажбата е издадено уведомление за извършена продажба по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, въз основа на което купувачът „КИ” АД е ползвал право на приспадане на данъчен кредит за периода м.март 2008 г. С разпореждане на публичния изпълнител е разпоредил сумата представляваща отчислен ДДС от продажната цена по сметка на ТД на НАП. Разпореждането е обжалвано пред Изпълнителния директор на АДВ, който с решение е оставил жалбата без уважение. Решението е обжалвано в съда. С решение ……….. административен съд е отменил решението на Изпълнителния директор на АДВ и е постановил възстановяване на сумата, представляваща отчислен ДДС от продажната цена. Решението е влязло в сила на 05.02.2009 г.
Зададени са следните въпроси:
1. Приложима ли е в случая разпоредбата на чл. 83а от ППЗДДС? Следва ли към искането на публичния изпълнител да бъдат представени документите по ал. 2 от чл. 83а?
2. По отношение на „М”АД ли следва да започне производството по възстановяване на сумата?
3. Ако не, с какъв документ следва да бъде възстановена сумата по сметка на АДВ?
4. Следва ли да се предприемат действия по отношение на „КИ” АД?
В отговор на поставените от Вас въпрос, изразяваме следното становище:
Чл. 83а от ППЗДДС регламентира процедурата по възстановяванена преведен в НАП данък при отмяна на публичната продан или продажба от заложен кредитор, документирането и отчитането му. На основание ал. 1 от посочената правна норма при отмяна на публичната продан или продажбата от компетентния орган преведеният на Националната агенция за приходите данък по проданта/продажбата се възстановява въз основа на искане за възстановяване по чл. 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, подадено от:
1. купувача – в случаите на съдебно отстранение по реда на Гражданския процесуален кодекс и по чл. 239, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс; или
2. банката – заложен кредитор, превела данъка – в случаите на продажба, извършена по реда на чл. 60, ал. 3 от Закона за кредитните институции; или
3. съдебния, съответно публичния изпълнител, превел данъка – във всички останали случаи.
От изложената в запитването фактическа обстановка и представеното към запитването решение на ……. административен съд е видно, че съда не е отменил публичната продан, а постановява връщане на незаконосъобразно отчисления и преведен, по сметка на ТД на НАП – ……. ДДС, поради което считаме, че разпоредбата на чл. 83а от ППЗДДС в конкретния случай е неприложим.
Възстановяване на сумата, не следва да започва по отношение на „М” АД. Сумата, следва да бъде възстановена на публичния изпълнител, предвид на факта, че същият е лицето, което е събрало от купувача начисления ДДС.
В случаяследва да се приложипроцедурата на чл. 129, ал. 5от ДОПК – сумите следва да се възстановят с АПВ, предвид процедурата на чл. 129 от ДОПК. Със същият акт ще се възстановят и сумите ако се прилага режима на чл. 83а от ППЗДДС, на основание, че искането се подава по реда на чл. 129 от ДОПК.
Сумите преведени от публичния изпълнител на основание разпореждане се явяват внесени суми на отпаднало основание.
Следователно, не е следвало да бъде начислен ДДС на продадените активи и преведен по сметка на ТД на НАП.
Предвид горното, преведената от АДВ сума за ДДС е недължима и следва да бъде възстановена или прихваната по реда на чл. 128 от ДОПК на същата, предвид факта, че тя е лицето, което събира от купувача дължимия данък /ако следва такъв/ и го внася по сметка на ТД на НАП. На основание чл. 116, ал. 3 от ЗДДС, съставеният от публичния изпълнител документ за продажбата по чл. 131, ал. 1, т. 2 от ЗДДС следва да бъде анулиран, като погрешно издаден и не следващо начислен данък, чрез издаване на протокол по чл. 116, ал. 4 от ЗДДС.
Към искането следва да се приложи екземпляра на купувача от документа по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС, издаден за продажбата, както и протокола за анулирането. Когато купувачът – „КИ” АД е упражнил правото на приспадане на данъчен кредит по публичната продан, отчита отмяната й въз основа на протокола за анулиране. Корекцията в размер на приспаднатия данъчен кредит се извършва през данъчния период, през който е издаден протокола, като документът по чл. 83, ал. 1 от ППЗДДС се отразява в дневника за покупки с противоположен знак.

Оценете статията

Вашият коментар