Възстановяване на неоснователно внесени осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица

ОТНОСНО: Възстановяване на неоснователно внесени осигурителни вноски от самоосигуряващи се лица
В запитването описвате фактическа обстановка, според която за периода 2004 г. – 2006 г. сте внасяли авансово осигурителни вноски едновременно на две основания: в качеството ви на съдружници в търговско дружество и като еднолични търговци. Към писмото сте приложили справки за преведените чрез дружеството и едноличните ви фирми суми. Искате неоснователно внесените осигурителни вноски да бъдат прехвърлени за изравняване на годишните ви осигурителни доходи на база декларираните печалби в годишните ви данъчни декларации – приложението за еднолични търговци, а неусвоеният остатък от надвнесените суми да ви бъде възстановен или прехвърлен за бъдещи периоди.
Съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) лицата, които упражняват трудова дейност като еднолични търговци и съдружниците в търговски дружества са задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По свой избор те могат да се осигуряват и за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест и безработица (чл. 4, ал. 6 от КСО).
В чл. 1, ал. 1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ) е указано, че осигуряването на тези лица възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване. Започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на трудовата дейност се установяват с декларация, подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството /чл. 1, ал. 2 от НООСЛБГРЧ/.
За периода, през който упражняват дейност, едноличните търговци и съдружниците в търговски дружества внасят авансово осигурителни вноски, изцяло за своя сметка, в проценти съобразно осигурените социални рискове, съгласно чл. 6, ал. 1 от КСО, върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година (чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО). Самоосигуряващите се лица, каквито са и едноличните търговци и съдружниците в търговски дружества, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите вноски по чл. 6, ал. 7 от КСО за едно от основанията по техен избор (чл. 2, ал. 3 от НООСЛБГРЧ)/.
Лицата по чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО определят окончателен размер на месечния осигурителен доход въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Този доход не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход (чл. 6, ал. 8 от КСО). Осигурителните вноски при годишно изравняване на осигурителния доход се внасятв размерите, определени за фонд „Пенсии” и за допълнително задължително пенсионно осигуряване, и се изчисляват помесечно върху разликата между избрания осигурителен доход и средномесечния осигурителен доход за периода, за който е упражнявана дейността през предходната календарна година (чл. 2, ал. 4 от НООСЛБГРЧ).
При настъпване на промяна в окончателния размер на осигурителния доход, деклариран в Справката за определяне на окончателния размер на осигурителния доход за съответната година, както е в конкретния случай, самоосигуряващите се лица следва да подадат нова коригирана Справка за окончателния размер на осигурителния доход, независимо, че срокът за подаване на годишните данъчни декларации е изтекъл. На основание чл. 104, ал. 4 от Данъчно-осигурителни процесуален кодекс (ДОПК) коригиращи декларации за задължителни осигурителни вноски могат да се подават и след изтичане на законоустановения срок за подаване.
За този период следва да бъдат подадени и коригиращи декларации, съгласно Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица.
Процедурата за възстановяване на недължимо внесени суми, подлежащи на възстановяване и събирани съгласно данъчното и осигурителното законодателство от Националната агенция по приходите (НАП) е регламентирана в чл. 128-130 от ДОПК. Недължимо платени или събрани суми за задължителни осигурителни вноски, както и суми, подлежащи на възстановяване, се прихващат с изискуеми публични вземания, като остатъкът след извършване на прихващането се връща на лицето по посочена от него банкова сметка. Прихващането и възстановяването може да се извърши, както по инициатива на органа по приходите, така и по инициатива на лицето.
В конкретния случай, прихващането или възстановяването следва да се извърши по Ваша инициатива, като подадете искане до компетентната ТД на НАП, към което можете да приложите и документите, които подкрепят Вашето искане.

Оценете статията

Вашият коментар