Възстановяване на неоснователно внесени осигурителни вноски

КСО – чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6;
ЗЗО – чл. 40, ал. 1, т. 3;
Наредба № Н-8/2005 г. – чл. 3, ал. 1, т. 1 и ал. 3, т. 1
ОТНОСНО:Възстановяване на неоснователно внесени осигурителни вноски
Във връзка с Ваше запитване, препратено по компетентност в Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика” ……………../25.02.2016 г., Ви уведомяваме за следното:
Посочвате, че сте пенсионер за осигурителен стаж и възраст и през 2013 г. сте работили по граждански договор в УХТ ……. За положения труд без трудово правоотношение са Ви начислени възнаграждения, както следва: за месец юни – 290 лв., за месец август – 79 лв. и за месец октомври – 346,50 лв., като от тези суми са Ви удържани лични осигурителни вноски в общ размер 59.57 лв. Тъй като размерът на възнагражденията, след приспадане на нормативно-признатите разходи, е под минималната работна заплата за страната, удържаните вноски не са били дължими и подлежат на възстановяване. Интересувате се, кой следва да Ви върне неоснователно внесените осигурителни вноски.
При така представената фактическа обстановка и с оглед действащата нормативна уредба по задължителното обществено осигуряване, изразяваме следното становище:
На основание чл. 4, ал. 3, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец. Съгласно т. 6 от същата алинея, когато лицата, които полагат труд без трудово правоотношение, са осигурени на друго основание през съответния месец, те подлежат на задължително осигуряване за посочения осигурен риск, независимо от размера на полученото възнаграждение.
Възнаграждението за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6 от КСО, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (чл. 6, ал. 4 от КСО).
Осигурителната вноска за държавното обществено осигуряване за работещите без трудово правоотношение лица е в размера за фонд „Пенсии”, като за родените преди 1 януари 1960 г., вноската се разпределя на 7,9 на сто за сметка на осигуреното лице и 9,9 на сто за сметка на осигурителя.
Съгласно чл. 4, ал. 6 от КСО и чл. 1, ал. 6 от НООСЛБГРЧМЛ лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2, 4-6 от КСО (включително лицата, работещи без трудово правоотношение), на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание по предвидения в наредбата ред.
Здравното осигуряване на лицата, работещи без трудово правоотношение, се провежда по реда на чл. 40, ал. 1, т. 3, букви „а” – „в” от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО). Този ред е уеднаквен с осигурителния режим, регламентиран в КСО, с изключение на случаите, при които лицата получават пенсия. В ЗЗО липсва текст, аналогичен на цитираните по-горе разпоредби, относно здравното осигуряване на пенсионерите, които полагат труд без трудово правоотношение. Поради това, здравноосигурителни вноски се дължат и когато изпълнителят по договора за работа без трудово правоотношение е пенсионер.
Здравноосигурителната вноска е в размер на 8 на сто и се разпределя между осигурения и работодателя (възложителя) в съотношение 3,2 на сто към 4,8 на сто.
Осигурителните вноски за лицата, които работят без трудово правоотношение, се внасят от осигурителя (възложителя) до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението (чл. 7, ал. 6 от КСО и чл. 40, ал. 1, т. 3, буква „в“ от ЗЗО).
Осигурителите (възложителите), клоновете и поделенията са задължени да подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите данни съгласно чл. 5, ал. 4 от КСО (декларация образец № 1 и 6) за лицата, работещи без трудови правоотношения – в срок до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението (чл. 3, ал. 1, т. 3 и ал. 3, т. 1 от Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица).
Съгласно ПМС № 250 от 11.10.2012 г. (обн. ДВ, бр. 80 от 19.10.2012 г.) минималната работна заплата за страната от 1 януари 2013 г. е в размер на 310 лв. Видно от изложеното в запитването Ви, възнагражденията, които сте получили за положения труд без трудово правоотношение за месеците: юни, юли и август 2013 г., след приспадане на разходите за дейността, са под размера на минималната работна заплата за страната, т.е. не е налице хипотезата на чл. 4, ал. 3, т. 5 от КСО. Като пенсионер за осигурителен стаж и възраст, доколкото не упражнявате друга трудова дейност, Вие не се считате за осигурено лице по смисъла на чл. 4, ал. 3, т. 6 от КСО. Следователно възложителят УХТ Пловдив не е следвало да Ви начислява и удържа осигурителни вноски при изплащане на сумите по гражданския договор.
Съгласно чл. 128, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) недължимо платени или събрани суми за данъци, задължителни осигурителни вноски, наложени от органите по приходите глоби и имуществени санкции, както и суми, подлежащи на възстановяване съгласно данъчното или осигурителното законодателство от Националната агенция за приходите, се прихващат от органите по приходите за погасяване на изискуеми публични вземания, събирани от Националната агенция за приходите. Може да се извърши прихващане с погасено по давност задължение, когато вземането на длъжника е станало изискуемо, преди задължението му да бъде погасено по давност.
Прихващането или възстановяването може да се извършва по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на лицето. Искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичането на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване, освен ако в закон е предвидено друго (чл. 129, ал. 1 от ДОПК).
Когато осигурителят (възложителят) е бюджетна организация, включена в схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски, горепосочената процедура за прихващане или възстановяване на недължимо удържани и внесени осигурителни вноски не може да бъде приложена, тъй като тези организации не извършват преводи на суми заосигурителни вноски по банковите сметки на съответните териториални дирекции на НАП за събиране на приходите за социалноосигурителните фондове към Националния осигурителен институт (НОИ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Дължимите осигурителни вноски за държавното обществено осигуряване и за здравно осигуряване от бюджетните организации (без общините), прилагащи схема за централизирано разплащане на осигурителните вноски, каквито са държавните висши училища, се превеждат от сметки на централния бюджет директно по съответните сметки на НОИ и НЗОК в Българската народна банка.
Министърът на финансите дава указания по прилагането на схемата за централизирано разплащане на осигурителните вноски от бюджетните организации. Във връзка с направено предложение от Националната агенция за приходите до Министерството на финансите за регламентиране на механизъм, по който да се извършва възстановяването на отчетени в повече осигурителни вноски съгласно чл. 159 и чл. 160 от Закона за публичните финанси, е получен отговор от МФ с писмо Изх. № 16-12-446/27.11.2014 г., според който такъв ред има определен в т. 84.2 от ДДС№ 01/2003 г. и т. 7.38 от ДДС № 20/2004 г. В писмото е указано изрично, че отчетените в повече суми от бюджетните организации не се възстановяват от НАП, а се вземат съответните корективни записвания съгласно посочените разпоредби.
Съгласно чл. 159, ал. 17 от Закона за публичните финанси данните за осигурителните доходи и вноски на осигурените лица се предоставят от включените в схемата на централизирано разплащане бюджетни организации по общия ред, доколкото със закон не е определено друго. Поради това, при извършване на корекция на отчетените в повече суми за осигурителни вноски от бюджетните организации е необходимо са се извърши и коригиране/заличаване на подадените декларации образец № 1 по реда на Наредба № Н-8/2005 г.
С оглед гореизложеното, за възстановяване на неоснователно удържаните Ви лични осигурителни вноски е необходимо да се обърнете към осигурителя (възложителя) УХТ …., който ги е начислил и удържал неправилно.

Оценете статията

Вашият коментар