2_428/22.03.2011г.
ЗДДС чл.7, ал.2
ДР на ЗДДС т. 17 на § 1
ЗДДС чл.81
ЗДДС чл.168, ал.5
ОТНОСНО: Възстановяване на платен данък върху добавената стойност в България.
Имате двойно гражданство и живеете и работите във Франция. Възнамерявате да закупите нов автомобил от търговец, регистриран в България, като за покупката ще Ви бъде издадена фактура с данък върху добавената стойност. Посочвате, че съгласно френското и европейското законодателство сте длъжна да регистрирате придобития от Вас нов автомобил и да внесетеданък върху добавената стойност в 14 – дневен срок от влизане на автомобила във Франция.
На основание изложената от Вас фактическа обстановка сте поставили следните въпроси:
1.Каква е процедурата за възстановяване на внесения от Вас данък от НАП;
2.Какви документи е необходимо да представите;
3.Какъв е срокът за възстановяването на внесения от Вас данък;
4.С какви документи да докажете износа на новото превозно средство;
5.Какви регистрационни номера трябва да сложите напридобития автомобил.
На основание изложената от Вас фактическа обстановка и предвид липсата на посочена в запитването информация, свързана с определянето Ви като данъчно задължено, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка или като данъчно незадължено лице изразяваме следното принципно становище:
І. В случай, че имате качество на данъчно задължено или данъчно незадължено лице, установено на територията на Франция следва да имате предвид следното:
Съгласно чл.7, ал.2 от ЗДДС вътреобщностна доставка е и доставката на ново превозно средство изпратено или транспортирано от или за сметка на доставчика или на получателя от територията на страната до територията на друга държава членка, независимо дали получателят е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
Легално определение на понятието „нови превозни средства е дадено в т. 17 на § 1 от ДР на ЗДДС, съгласно което нови превозни средства са моторни превозни средства с обем на двигателя над 48 куб. см или с мощност над 7,2 киловата, предназначени за превоз на пътници или товари, за които е налице едно от следните условия:
аа) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече 6 месеца считано от датата на първата им регистрация, или
бб) към датата на възникване на данъчното събитие за доставката им не са изминали повече от 6000 км.
За да е налице вътреобщностна доставка(ВОД) на ново превозно средство е необходимо да са изпълнени кумулативно следните условия:
1. Наличието на възмездност на доставката. Определението на възмездност на доставката следва да се изведе по аргумент на противното на § 1, т. 8 от ДР на ЗДДС, съгласно която “безвъзмездна“ е доставката, при която няма възнаграждение или стойността на даденото многократно надхвърля полученото.
2. Наличие на пряка и непосредствена връзка между транспорта и доставката на новото превозно средство, като следва да се има предвид, че същото трябва задължително да бъде изпратено и транспортът му да започва от територията на страната и да завършва на територията на друга държава членка. ВОД е налице, както когато транспортът се осъществява от или за сметка на доставчика, така и когато същият се осъществява от или за сметка на получателя.
3. Предметът на доставката – задължително условие в случая е към датата на възникване на данъчното събитие превозното средство да е “ново“ по смисъла на т. 17 от § 1 от ДР на ЗДДС.
По силата на чл. 7, ал. 2 от закона получателят по доставката може да бъде данъчно задължено или данъчно незадължено лице, като липсва изискването същото да е регистрирано лице за целите на ДДС в друга държава членка, както е предвидено в общата хипотеза на ВОД.
Вътреобщностната доставка е облагаема с нулева ставка на данъка.
Вътреобщностната доставка се доказва от доставчика с документите, регламентирани в разпоредбата на чл. 45 от ППЗДДС, като един от документите е транспортен документ или писмено потвърждение от получателя или упълномощено от него лице, удостоверяващи, че стоките са получени на територията на друга държава членка – в случаите, когато транспортът е извършен от получателя или от трето лице за сметка на получателя; в писменото потвърждение се посочват дата и място на получаване, вид и количество на стоката, вид, марка и регистрационен номер на превозното средство, с което е извършен транспортът, име на лицето, предало стоките;
При неизпълнение на посочените по – горе условия разпоредбата на чл.7, ал.2 от ЗДДС е неприложима, доставкатае с място на изпълнение на територията на страната и ще бъде облагаема с данък в размер на 20 %.
В случай, че имате качество на данъчно задължено лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка следва да имате предвид, че с разпоредбата на чл.81 от ЗДДСсе предвижда възстановяване на платен данък на лица, неустановени на територията на страната, но установени и регистрирани за целите на ДДС в друга държава членка за закупените от тях стоки и получени услуги на територията на страната. Редът и необходимите документи за възстановяване на данъка са определени с Наредба № Н-9 от 16.12.2009г. за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка на общността, която може да намерите на интернет страницата на НАП – http://www.nap.bg – „Данъци”-„Законодателство”.
ІІ. В ЗДДС, глава двадесет и първа са предвидени специални разпоредби за вътреобщностна доставка и вътреобщностно придобиване на ново превозно средство.
Разпоредбата на чл.168 от ЗДДС е приложима за всяко нерегистрирано по ЗДДС лице и за всяко лице, регистрирано на някое от основанията, посочени в ал.1, което извършивътреобщностно придобиване и вътреобщностна доставка с място на изпълнение натериторията на България.
Съгласно чл.13, ал.2 от ЗДДС вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка. В конкретния случай няма да е налице вътреобщностно придобиване и разпоредбата на чл.168 от закона не е приложима, тъй като намерението Ви е да закупите превозното средство в България от търговец, регистриран в България.
В случай, че сте нерегистрирано по ЗДДС лице, по силата начл.168, ал.5 от закона основание за възстановяване на платения при покупката данък ще възникне при осъществяване на последваща вътреобщностна доставка по ал.1 на чл.168 от ЗДДС, при спазване на посочените в разпоредбата условия.
В чл.103, ал.1 от ППЗДДС е посочено, че правото на възстановяване на данъка по чл.168, ал.5 от закона се упражнява като лицето, извършващо вътреобщностната доставка на новото превозно средство посочи размера на данъка, подлежащ на възстановяване, в декларацията за извършена вътреобщностна доставка по чл.101, ал.1 от ППЗДДС. В този случай към декларацията следва да се приложат посочените в чл.103, ал.2 от ППЗДДС документи. Възстановяването по чл.103, ал.1 от ППЗДДС се извършва в 2-месечен срок от подаване на декларацията и приложените към нея документи.
Относно въпроса за регистрационните номера, които трябва да сложите на придобитото ново превозно средство Ви уведомяваме, че НАП не е компетентна да изрази становище.
‘