3_1369/10.05.2011
ЗЗО
чл.40, ал.3, т.5
ЗЗО
чл.42, ал.4
Наредба Н-8 чл.3, ал.5
Относно: възстановяване на внесени здравноосигурителни вноски за лица, които ще възстановят недобросъвестно получени социални помощи по реда на Закона за социално подпомагане
В запитването е представена следната фактическа обстановка: в Дирекция „Социално подпомагане” – гр. ХХХХ са констатирани случаи на недобросъвестно получавани социални помощи. Докато са получавали тези помощи, лицата са отговаряли на реда и условията за подпомагане и съгласно чл. 40, ал. 3, т. 5 от Закона за здравно осигуряване, дирекцията е внасяла здравни вноски. В момента е в ход процедура по възстановяване на недобросъвестно получените социални помощи по реда и условията на Закона за социално подпомагане.
В тази връзка се поставя въпроса необходимо ли е възстановяване на внесените здравни вноски за тези лица за съответните периоди и каква е процедурата за това?
При така изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО, ДВ бр. 70/1998 г., посл. изм. ДВ бр.9/2011 г.) и Наредба
№Н – 8/2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (ДВ бр. 1/2006 г., посл. изм. ДВ бр. 6/2011 г.) изразяваме следното становище:
Съгласно чл. 40, ал. 4 от ЗЗО за гражданите, които отговарят на условията за получаване на месечни социални помощи и целеви помощи за отопление по реда на Закона за социалното подпомагане, ако не са осигурени на друго основание, както и настанените в специализирани институции за социални услуги (чл. 40, ал. 3, т. 5 от ЗЗО) осигурителната вноска се внася в размера, определен със Закона за бюджета на НЗОК за съответната календарна година върху половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. В случаите, при които по безспорен начин на по-късен етап се констатира, че лицата не отговарят на условията за изплащане на социални помощи, то за съответния период лицата не следва да бъдат здравноосигурени на основание чл.40, ал.3, т.5 от ЗЗО.
Чл. 42, ал. 4 от ЗЗО регламентира задължението на работодателите, общинските власти, ведомствата, възложителите и самоосигуряващите се лица да предоставят на Националната агенция за приходите информация за здравноосигурените лица. Наредба № Н – 8/ 2005 г. на МФ, в сила от 01.01.2006 г., урежда съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на тази информация. Според нейните разпоредби данните за здравно осигуряване на лицата, осигурени от републиканския бюджет, се подават на електронен носител с Декларация обр. 3.
В Декларация обрИзх. № 3 се попълват данни за лицата, подлежащи на осигуряване по ЗЗО от средствата на републиканския бюджет и други. При констатиране на неоснователно внесени здравноосигурителни вноски за конкретни лица и периоди с подадена вече информация за тези лица следва да се извърши заличаване на вече подадената информация. За целта е необходимо да се подаде декларация образец №3, в която се попълва код за заличаване, когато се заличава подадена преди това декларация. В този случай се попълват т. 2, 3, 4 и 6 от декларацията.
Следва да се има предвид, че на основание чл.3, ал.5 от Наредба Н-8/2005 г. на МФ декларации образец № 3 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности. С оглед цитираната разпоредба следва да се уведоми компетентната ТД на НАПза наличие на основание за заличаване на данни по подадените декларации.
Въпросите, свързани с възстановяването на здравноосигурителни вноски за съответните периоди и лица и каква следва да бъде процедурата по възстановяването, са препратени по компетентност до Министерството на финансите. ‘