вида на приходите, включително субсидии и помощи от ДФЗ, получени през 2010г и отнасящи се за минал отчетен период /2009г/, които следва да бъдат включени при формирани на данъчната основа за

2_450/28.03.2011
ЗДДФЛ – чл.13;
ЗДДФЛ – чл.29;
Във Ваше писмено запитване с вх.№ …………..28.03.2011г. по регистъра на Дирекция „ОУИ”- …………… сте поставили въпроси относно данъчното облагане на физически лица, регистрирани земеделски производители през 2010 г.
В запитването сте изложили следната фактическа обстановка: Регистриран сте като земеделски производител. Обработвате собствена и наета под аренда земеделска земя. Регистриран сте по ЗДДС и прилагате НСФОМСП, но не сте търговец по см. на чл.2, т.1 от Търговския закон. През 2010г. сте получил субсидии за покриване на разходи, както и помощ за закупуване на техника по мярка 121 от Държавен Фонд „Земеделие”, които се отнасят за 2009г.За да покриете разходи, свързани с дейността, която упражнявате, се е наложило през 2010 г. да фактурирате авансово продукция, която ще произведете през настоящата 2011 г.Във връзка с изложеното сте поставили следните въпроси:
1.Трябва ли да плащате 10% данък върху изплатените през 2010 г.помощи и субсидии, отнасящи се за 2009 г.
2.Дължите ли данък върху доходите за авансово продадената и все още непроизведена продукция.
3. Следва ли да удържате 10 % авансово данък върху доходите от сумата на арендата, която изплащате на арендодателите, за предоставените от тях земеделски земи за обработване.
4. Може ли да се ползвате от предоставеното облекчение на регистрираните земеделски производители, произвеждащи непреработена земеделска продукция по реда на чл.189б от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, в качеството Ви на РЗП, който не е търговец по см. на ТЗ.
С оглед изложената в запитването фактическа обстановка Ви уведомяваме следното:
За отчетната 2010 година, ЗДДФЛ изисква облагането на доходите на регистрираните земеделски производители от непреработена земеделска продукция, които не са търговци по см.на ТЗ, да се осъществявапо реда на чл.29 от ЗДДФЛ. Към настоящия момент Националната агенция за приходите не може да се ангажира с категоричен отговор изготвен по реда на чл.17 от ДОПК относно:
– вида на приходите, включително субсидии и помощи от ДФЗ, получени през 2010г и отнасящи се за минал отчетен период /2009г/, които следва да бъдат включени при формирани на данъчната основа за облагане с данък върху доходите;
– реда за облагане на физически лица, регистрираникато земеделски производители, които са регистрирани по реда на ЗДДС през отчетната 2011 година /относно авансово продадената продукция/.
Причината за това е предстоящата промяна на ЗДДФЛ. С Проектозакона за изменение и допълнение на ЗДДФЛ може да се запознаете на страницата на Народното събрание на Република България винтернет: www.parliament.bg.
След обнародване на Закона за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗИД на ЗДДФЛ/ и публикуването му в Държавен вестникможетеда зададетевъпросипо прилаганетому,накоито не сте получили отговор.
Относно изплащаните от Вас суми за аренда на наети земеделски земи на арендодателите, следва да имате предвид, че ЗДДФЛ изключва от облагане този вид доход, тъй като по силата на чл.13, ал.1, т.24 от закона те са определени катонеоблагаеми доходи.

Оценете статията

Вашият коментар