влиянието на дивидента върху цената на обикновените акции.

В дирекция ОДОП ….. постъпи Ваше писмено запитване с вх. № 96-00-257 от 21.09.2016 г.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка: ЕВН „……“ ЕООД е местно търговско дружество, собственост на друго местно данъчно задължено лице в България. Собствениците на дружеството смятат да разпределят дивиденти на база счетоводната печалба, която се очаква в следващите години.
Зададени са следните въпроси:
1.Дали изплащането на дивидент ще окаже влияние върху цената на обикновените акции, съгласно Закона за счетоводството и Търговския закон?
2.Дължи ли ЕВН „…..“ ЕООД данък върху дивидента по ЗКПО?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки се с относимата нормативна уредба, изразявам следното становище
По въпрос № 1:
Функциите и правомощията на Националната агенция за приходите /НАП/ са определени в чл. 3 от Закона за Националната агенция за приходите /ЗНАП/. Разпоредбата на чл. 3, ал. 1, т. 1 от закона посочва, че агенцията обслужва данъкоплатците, осигурителите, осигурените и самоосигуряващите се лица, като им осигурява необходимата информация, разяснения по правата и задълженията им, осигурява отпечатването и безплатното разпространение на данъчни и други декларации, съдържащи указания за попълването им, на формуляри и други документи, които се изискват или издават въз основа на закон, като ги публикува и в Интернет на страницата на агенцията.
Във връзка с изпълнение на функциите и задачите на НАП на основание чл. 10, ал. 1, т. 10 и т. 13 от ЗНАП Изпълнителният директор на НАП, организира разясняване на данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията чрез издаване на брошура, бюлетин или по друг подходящ начин и дава становища за промени в данъчното и осигурителното законодателство в рамките на функциите и правомощията на агенцията.
Правата на задължените лица са посочени в чл. 17 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. По смисъла на т. 2 и т. 5 от същия член, задължените лица имат право да им бъдат разяснявани правата в производствата по този кодекс, включително и правото на защита в административното, изпълнителното и съдебното производство, и да бъдат предупредени за последиците от неизпълнение на задълженията им, да им бъде предоставена информация за публичните им задължения и за сроковете, в които следва да заплатят дължимите от тях данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични задължения.
Предвид посоченото по-горе НАП има компетентност да разяснява и издава становища по въпроси, свързани с прилагането на данъчното и осигурителното законодателство.
В запитването Ви е поставен един въпрос, свързан с прилагането на данъчното законодателство. Отговорът на другия въпрос представлява счетоводно-правна консултация, която е извън компетентността на НАП.
Предвид гореизложеното поради липса на компетентност НАП не може да се ангажира с отговор на поставения въпрос относно влиянието на дивидента върху цената на обикновените акции.
По въпрос № 2:
Съгласно чл. 194, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ с данък при източника се облагат дивидентите и ликвидационните дялове, разпределени (персонифицирани) от местни юридически лица в полза на:
1. чуждестранни юридически лица, с изключение на случаите, когато дивидентите се реализират от чуждестранно юридическо лице чрез място на стопанска дейност в страната;
2. местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини.
Когато дивидентите и ликвидационните дялове са разпределени в полза на долу изброените лица не се извършва данъчно облагане, т.е. това са допустимите от закона изключения, както следва:
1. местно юридическо лице, което участва в капитала на дружество като представител на държавата;
2. договорен фонд;
3. чуждестранно юридическо лице, което е местно лице за данъчни цели на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалба /чл. 194, ал. 3 от ЗКПО/.
В параграф 1, т. 4 от допълнителните разпоредби на ЗКПО e дадено определение за дивидент. “Дивидент“ е разпределението в полза на лице, произтичащо от неговия дял в капитала на друго лице, вследствие на което намалява собственият капитал на последното, включително:
а) доходи от акции;
б) доходи от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
в) скрито разпределение на печалба.
Не е дивидент разпределението, което съгласно счетоводното законодателство е отчетено при разпределящото лице като разход, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалбата.
На основание чл. 147, ал. 1 и ал. 2 от Търговски закон /ТЗ/ едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството. Едноличният собственик решава въпросите от компетентността на общото събрание, за което се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма. Разпределението на дивидент е от компетентността на общото събрание на съдружниците. В чл. 137, ал. 1, т. 3 от ТЗ е посочено че, общото събрание приема годишния отчет и баланса, разпределя печалбата и взема решение за нейното изплащане.
На основание чл. 27 от Закона за счетоводството /ЗСч/ в сила от 01.01.2016 г. предприятията съставят годишен финансов отчет към 31 декември на отчетния период. Съгласно чл. 2 „Определения“ на СС 10 СС № 10 Събития, настъпили след датата на годишния финансов отчет, дата на изготвяне на годишния финансов отчет е датата, определена със закон, на която най-късно следва да се изготви годишният финансов отчет. В действащия ЗСч няма законов регламент по отношение на крайната дата на изготвяне на годишния финансов отчет, което налага извод, че практически законовият срок за изготвянето на финансовите отчети е срокът за тяхното публикуване.
Тъй като в запитването е посочено, че собствениците на дружеството смятат да разпределят дивидент на база счетоводната печалба, която се очаква в следващите години, следва да се има предвид, че разпределение на дивидент може да се извърши след одобряването и приемането на финансовия отчет за съответната/те календарни години, т.е. предварително не може да бъде разпределяна печалба. Предварителното разпределяне на печалба, която не е приета на общо събрание е нарушение на данъчното законодателство и би представлявало скрито разпределение на печалбата по смисъла на § 1, т. 5 от ДР на ЗКПО, поради което размерът на дивидента подлежи на облагане на основание чл. 194, ал. 1, т. 3 във връзка с § 1, т. 4, буква „в“ от ЗКПО.
При разпределение на дивидент от едно търговско дружество, след одобряването и приемането на годишния отчет в полза на друго търговско дружество на основание разпоредбата на чл. 194, ал. 1 от ЗКПО не се определя данък при източника, тъй като получател на дивидента е друго българско юридическо лице.

Оценете статията

Вашият коментар