внасяне на авансови осигурителни вноски от самоосигуряващо се лице

3_ 5237/05.11.2008 г.
КСО, чл. 6, ал. 7, т. 1;
КСО, чл. 6, ал. 8;
ДОПК, чл. 128;
ДОПК, чл. 129;
НООСЛБГРЧ, чл. 1, ал. 2
ОТНОСНО: внасяне на авансови осигурителни вноски от самоосигуряващо се лице
Според изложеното в запитването самоосигуряващо се лице (едноличен търговец), през 2007 г. е избрало да се осигурява авансово върху 400 лв. Впоследствие се оказва, че финансовият резултат за периода е загуба и внесените осигурителни вноски върху осигурителен доход, надхвърлящ 220 лв. месечно се явяват надвнесени, поради което не се зачитат за пенсионно осигурителна вноска. В тази връзка са поставени следните въпроси:
1. Възможно ли е надвнесената сума за осигурителни вноски за 2007 г. да бъде трансформирана като вноски за 2008 г. и по какъв начин следва да се извърши това?
2. Какъв е начинът за намаляване на осигурителната вноска през текущата година в случай на неблагоприятно очертаваща се тенденция в дейността на фирмата?
При така изложената фактическа обстановка с оглед нормативните разпоредби на Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ бр.110/1999г., посл. изм. ДВ бр.89/2008г.), Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина (НООСЛБГРЧ, обн. ДВ бр.21/2000г., посл. изм. ДВ бр.17/2008г.) и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК, обн. ДВ бр.105/2005г., посл. изм. ДВ бр.69/2008г.) изразяваме следното становище:
По първи въпрос:
На основание чл. 6, ал. 7, т. 1 от КСО лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, дължат авансово осигурителни вноски върху месечен осигурителен доход между минималния и максималния месечен размер на дохода, определен със Закона за бюджета на ДОО за съответната година.
Окончателният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, респ. едноличните търговци се определя въз основа на доходите, декларирани в справка към годишната данъчна декларация по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, и не може да бъде по-малък от минималния месечен осигурителен доход и по-голям от максималния месечен осигурителен доход. Окончателната осигурителна вноска се дължи върху годишния осигурителен доход, определен като разлика между декларирания доход и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Осигурителните вноски се внасят за сметка на осигурените лица в размерите, определени за фонд “Пенсии“.
Съгласно горецитираната разпоредба на чл.6, ал.8 от КСО, окончателният размер на месечния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица се определя за периода, през който е упражнявана трудова дейност. Принцип в осигуряването, регламентиран и в чл.10 от КСО е, че задължението за осигуряване произтича от извършването на трудова дейност. По отношение на осигурителния доход, чл. 6, ал. 2 от КСО установява, че той се формира от всички възнаграждения и други доходи от трудова дейност. Следователно в основата на дохода, върху който се дължат осигурителни вноски е извършваната трудова дейност, т.е. съответното плащане да е направено за полагане на труд. Волята на лицето за авансово определяне размера на дохода, върху който да се внасят вноски, не е достатъчен факт този доход да се завери като окончателен осигурителен доход.
Следователно внесените в по-голям размер авансови осигурителни вноски за 2007 г. върху осигурителен доход 2 160 лв. са недължимо платени. Разпоредбите на чл. 128 и 129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс уреждат реда за прихващане и възстановяване на недължимо платени или събрани суми за данъци и осигурителни вноски. Съгласно
чл. 129, ал.1 от ДОПК възстановяването на недължимо платени суми може да се извърши по инициатива на органа по приходите или по писмено искане на задълженото лице. Според същата правна норма искането за прихващане или възстановяване се разглежда, ако е подадено до изтичане на 5 години, считано от 1 януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване. Към настоящия момент прихващане на вече платените от Вас задължителни осигурителни вноски за 2007г. с авансовите такиваза 2008г. не е възможно да се извърши по реда на ДОПК, тъй като съгласно чл. 128, ал. 1 от същия кодекс се прихващат само изискуеми публични вземания, събирани от НАП. Това означава, че дължимите от Вас авансови вноски за задължителни осигурителни вноски за 2008г. трябва да бъдат установени по размер и да са станали дължими, за да могат да бъдат прихванати, а към настоящия момент те не са такива. Следователно недължимо платените от Вас осигурителни вноски за 2007 г. подлежат на възстановяване по посочения по-горе ред.
По втори въпрос:
Съгласно чл. 1, ал. 2 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица и българските граждани на работа в чужбина, лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1-4 (в т.ч. едноличните търговци) декларират в компетентната териториална дирекция на НАП започването, прекъсването, възстановяването и прекратяването на трудовата им дейност с декларация по утвърден образец от Изпълнителния директор на НАП, подадена в 7-дневен срок от настъпването на съответното обстоятелство. С тази декларация се декларира и вида на осигуряването също в 7-дневен срок от започването или от възобновяването на трудовата дейност. Съгласно новата ал. 4 на същата разпоредба, считано от 01.01.2007 г. видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация до края на януари на съответната календарна година.
Видно от цитираните разпоредби няма нормативно изискване за деклариране размера на осигурителния доход, върху който се правят авансови осигурителни вноски. Предвид това не е необходимо да се подава декларация за намаляване размера на авансовата осигурителна вноска през течение на годината в случай на неблагоприятно очертаваща се тенденция в дейността на фирмата.

Оценете статията

Вашият коментар