възстановяване на внесени осигурителни вноски за първите три дни за сметка на работодателя след анулиран болничен лист

3_543/13.03.2018 г.

КСО, чл. 40, ал. 5;

ОТНОСНО: възстановяване на внесени осигурителни вноски за първите три дни за сметка на работодателя след анулиран болничен лист

Съгласно изложеното в запитването, с писмо изх.№ …./30.11.2017 г. на РЗИ гр. Х лицето е уведомено, че след подадена жалба от работодателя е анулиран първичен болничен лист за проведено лечение. С писмо изх.№ РД-……/29.01.2018 г. работодателят изисква от лицето в тридневен срок да възстанови сумата в касата на Направление „СССС“, Община Х поради анулиране на болничен лист. В тази връзка лицето поставя следните въпроси:
1. Подадени ли са корекции във връзка с осигуряването на лицето за дните 11, 12 и 13 юли 2017 г. /първите три дни/ и има ли работодателят срок за извършване на корекции?
2. Следва ли лицето да възстановява на работодателя внесените за негова сметка осигурителни вноски?
3. Как следва лицето да си получи сумите, внесени от работодателя, които са за сметка на осигуреното лице? Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите Кодекса за социално осигуряване (КСО, обн. ДВ, бр. 110/1999 г., посл. изм. ДВ, бр. 17/2018 г.) и Наредба № Н-8/2005 г. на МФ за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8/2005 г. на МФ, обн. ДВ бр. 1/2006г., посл. изм. ДВ бр. 7/2018 г.), е изразено следното принципно становище:
Във връзка с коригирането на данните, подадени с декларация образец №1 от работодателя, следва да се има предвид, че съгласно чл. 6а, ал. 1 т. 1 от Наредба № Н-8/2005г. на МФ работодателите, осигурителите и техни клонове и поделения, осигурителните каси или самоосигуряващите се лица могат да коригират подадените данни с декларации по чл. 2, ал. 1 (образец 1, 3 и 5), като подават декларация с коректните данни и попълнен код за корекция. Декларации образец № 1 не се подават за коригиране и заличаване на данни след 30 април на годината, следваща годината, за която се отнасят. След този срок декларации се подават само на електронен или хартиен носител след разрешение на Националната агенция за приходите или Националния осигурителен институт във връзка с възложените им дейности (чл. 6а, ал. 5 от наредбата). В тази връзка е информирано лицето, че към настоящия момент работодателят е подал коригираща декларация за месец юли 2017г.
На основание чл. 40, ал. 5 от КСО осигурителят изплаща на осигуреното лице за първите три работни дни от временната неработоспособност 70 на сто от среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от 70 на сто от среднодневното уговорено възнаграждение.
Следва да се има предвид обаче, че осигурителят не дължи възнаграждение за първите три работни дни от временната неработоспособност в случаите, когато болничният лист е отменен или анулиран от органите на медицинската експертиза – липсва правно основание и първичния оригинален документ, въз основа на който следва да се извърши плащането. След като анулирането на издадения болничен лист от компетентния орган е налице и е влязло в сила, първите три дни по болничния лист не следва да бъдат изплащани от осигурителя. В случая, тъй като на лицето е изплатено възнаграждение от работодателя за първите три дни по издадения и впоследствие анулиран болничен лист, то изплатената сума е недължима, тъй като е отпаднало нормативното основание за начисляването и изплащането на същата.
При анулиран болничен лист и недължимост на възнаграждение за първите три работни дни за сметка на работодателя не се дължат и осигурителни вноски. Поради това внесените осигурителни вноски по недължимо възнаграждение следва да бъдат възстановени на работодателя от компетентната ТД на НАП по реда на чл.128 и чл.129 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Оценете статията

Вашият коментар