Задължително здравно осигуряване на украински гражданин, на който е отпусната пенсия от Украйна, получил статут на дългосрочно пребиваващ чужденец в Република България от 13.10.2011г.

Изх. № 94-И-10
Дата:30.01.2012 год.
ЗЗО, чл. 33, т. 3;
ЗЗО, чл. 34, ал. 1, т. 2;
ЗЗО, чл. 39, ал. 5;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 4;
ЗЗО, чл. 40, ал. 5;
ЗЗО, чл. 109;
Договора между Република България и Украйна за социално осигуряване чл. 2.
Относно: Задължително здравно осигуряване на украински гражданин, на който е отпусната пенсия от Украйна, получил статут на дългосрочно пребиваващ чужденец в Република България от 13.10.2011г.
Във връзка с Ваше писмено запитване с вх. № 94-И-10/11.01.2012 г. по описа нана/ЦУ на НАП/, при така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите Закона за здравното осигуряване по въпросите, които са от компетентността на НАП, изразяваме следното принципно становище:
От 1 април 2003 г. е в сила Договора между Република България и Украйна за социално осигуряване, ратифициран със закон, приет от ХХХIХ Народно събрание на 28 ноември 2001 г. – ДВ, бр. 107 от 2001 г., които регулира обществените отношенията в областта на социалната сигурност и задължителното обществено осигуряване на лицата, пребиваващи на територията на една от договарящите страни, които се подчиняват или са били подчинени на законодателството на едната или и на двете договарящи страни.
Договорът за социална сигурност се прилага в областите на социалното осигуряване, изрично предвидени в чл. 2 от същия. В материалния обхват на договоране са включени здравните услуги в рамките на задължителното здравно осигуряване следователно по отношение на тях, приложение ще намери националното законодателство.
Съгласно изложеното в писмото, Вие сте граждани на Украйна, с разрешение за дългосрочно пребиваване на чужденец в Република България, поради което за Вас следва да се приложи общия ред за здравното осигуряване на чуждите граждани, съгласно Закона за здравното осигуряване (ЗЗО).
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е определен в чл. 33 от ЗЗО.
Лица, които не са български граждани, също са задължително осигурени в НЗОК при наличие на определени условия.
Съгласно чл. 33, т. 3 от ЗЗО задължително осигурени в НЗОК са чуждите граждани или лицата без гражданство, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България, освен ако е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна. Чуждите граждани или лицата без гражданство, които имат разрешение за дългосрочно пребиваване в Република България, са включени в кръга на осигурените лица от 01 февруари 2011 г.
От цитираните разпоредби е видно, че чуждите граждани или лицата без гражданство попадат в обхвата на задължителното здравно осигуряване в случаите, когато:
-имат разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България;
– не е предвидено друго в международен договор, по който Република България е страна.
В чл. 34, ал. 1, т. 2 от ЗЗО е указано, че задължението за осигуряването на лицата по чл. 33, т. 3 възниква от датата на получаването на разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България.
За чуждите граждани, които краткосрочно и продължително пребивават в страната, здравноосигурителна вноска не се дължи. Те заплащат стойността на оказаната им медицинска помощ, освен ако за тях е в сила международен договор, по който Република България е страна, на основание чл. 39, ал. 5 от ЗЗО, съответно ал. 4 в редакцията до 31.12.2009 г.
Редът за внасяне на задължителните здрвноосигурителни вноски е регламентиран в чл. 40 от ЗЗО.
Дохода, срока и начина на внасяне на здравноосигурителните вноски за пенсионерите е определен в чл. 40, ал. 1, т. 4 от същия закон. Здравноосигурителните вноски за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд се определят върху размера на пенсията или сбора от пенсиите, без добавките към тях. Вноските са за сметка на републиканския бюджет и се внасят до 10-о число на месеца, следващ този, за който се отнасят. От цитираната разпоредба е видно, че в кръга на задължително осигурените за сметка на републиканския бюджет са само пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд. За всички останали пенсионери липсва правна възможност за провеждане на здравното им осигуряване по реда на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО.
На основание изложеното до тук, Във Вашия случай не е приложима разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО, тъй като Вие не сте пенсионер от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд.Задължителното Ви здравно осигуряване в НЗОК следва да се провежда на друго основание по ЗЗО. Изложената в писмото Ви фактическа обстановка е непълна, поради което не може да се направи преценка дали подлежите на осигуряване на основание чл. 40, ал. 1, 2 или 3 от ЗЗО. Следва да имате предвид, че ако не подлежите на осигуряване на тези основания, приложима е разпоредбата на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО.Лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски и не подлежат на осигуряване от Републиканския бюджет, дължат осигурителни вноски за своя сметка върху месечен осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Вноските се внасят до десето число на месеца, следващ този, за който се отнасят. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация. Съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 5 лицата, които не подлежат на осигуряване по чл. 40, алинеи 1, 2 и 3, са длъжни да декларират това обстоятелство, като в декларацията посочват, че ще се осигуряват по реда на чл. 40, ал. 5, т. 1 от закона. Срокът за подаване на декларацията е до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство.
Относно здравноосигурителните Ви права следва да имате предвид разпоредбата на чл. 34, ал. 2, т. 4 от ЗЗО, съгласно която правата на чуждите граждани, на които е разрешено дългосрочно или постоянно пребиваване в страната възникват от датата на заплащането на здравноосигурителната вноска.
На основание чл. 109 от ЗЗО здравноосигурителните права на лицата, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, се прекъсват, в случай че лицата не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ. Лицата с прекъснати здравноосигурителни права заплащат оказаната им медицинска помощ. Лицата, които не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца до началото на месеца, предхождащ месеца на оказаната медицинска помощ, възстановяват здравноосигурителни права, при условие че заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за тези 36 месеца. Здравноосигурителните права се възстановяват от датата на заплащане на всички дължими здравноосигурителни вноски за този период.
Въпроси 2, 4 и 5 от писмото Ви са от компетентността на Националната здравноосигурителна каса.
ЗАМ.
/СТ. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар