Задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и здравноосигурителен статус на лице, което е пенсионер по гръцкото законодателство

Изх. №94-Ц-24
Дата:20.04.2012 год.
ЗЗО, чл. 33, ал. 1, т. 1-2;
ЗЗО, чл. 33, ал. 2;
ЗЗО, чл. 40, ал. 1, т. 4;
Регламент (ЕО) № 883/2004, чл. 16(2);
Регламент (ЕИО) № 1408/71, чл. 17а.

Относно: Задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и здравноосигурителен статус на лице, което е пенсионер по гръцкото законодателство
Във връзка със заведено вна Националната агенция по приходите /ЦУ на НАП/ писмо с вх. № ………………….., въз основа на изложената в писмото фактическа обстановка, която не е изяснена напълно, както и общо формулираното запитване, изразяваме следното принципно становище:
Изложената фактическа обстановка е следната :
Българска гражданка периодично работи в РГърция от 1987 г. От 01.11.2009 г. е пенсионер по гръцкото законодателство, а от 21.12.2010 г. е пенсионер по българското законодателство.
Въпросът, който се поставя е относно задължителното здравно осигуряване в НЗОК и здравноосигурителния статус на лицето за периода от 01.11.2009 г. до 21.12.2010 г.
Предвид изложената фактическа обстановка и с оглед разпоредбите на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), изразяваме следното становище:
Кръгът на лицата, подлежащи на задължително здравно осигуряване в Националната здравноосигурителна каса е определен в чл. 33 от ЗЗО.
Съгласно чл. 33, ал. 1, т. 1 – 2 от ЗЗОзадължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са всички български граждани, които не са граждани и на друга държава, както и българските граждани, които са граждани и на друга държава и постоянно живеят на територията на Република България. По силата на
чл. 33, ал. 2 от ЗЗО не са задължително осигурени в НЗОК лицата, които съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава членка.
„Правила за координация на системите за социална сигурност” са правилата, въведени с Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета за прилагане на системи за социална сигурност към лицата, които се движат в рамките на Общността – наети, самостоятелно заети лица и членовете на техните семейства, които не са задължително здравноосигурени на друго основание, с Регламент (ЕИО) № 574/72 на Съвета, определящ процедурата за прилагане на Регламент (ЕИО) № 1408/71 на Съвета, и с всички други регламенти, които ги изменят, допълват или заменят..
Регламентите за координация на системите за социална сигурност се прилагат на територията на всички държави–членки на ЕС, ЕИП и Конфедерация Швейцария.
За да се установи дали за дадено лице се дължат здравноосигурителни вноски първо трябва да се определи законодателството на коя държава-членка е приложимо спрямо него.
Съгласно декларираното в писмото, Вие сте пенсионер по гръцкото законодателство от 01.11.2009 г., а от 21.12.2010 г. сте пенсионер от държавното обществено осигуряване.
За периода от 01.11.2009 г. до 30.04.2010 г. следва да имате предвид:
Съгласно чл. 17а на Регламент (ЕИО) № 1408/71 получателят на дължима пенсия съгласно законодателството на дадена държава-членка или на дължими пенсии съгласно законодателството на няколко държави-членки, който пребивава на територията на друга държава-членка може по негово искане да бъде освободен от прилагането на законодателството на последно споменатата държава при условие, че не е подчинен на това законодателство поради упражняването на професия.
За периода от 01.05.2010 г. до 21.12.2010 г.:
Съгласно чл. 16(2) от Регламент (ЕО) № 883/2004 лице, което получава пенсия или пенсии съгласно законодателството на една или повече държави-членки и което пребивава в друга държава-членка, може, по негово искане да бъде освободено от прилагането на законодателството на последната държава при условие, че спрямо него не се прилага това законодателство поради осъществяване на дейност като заето или като самостоятелно заето лице.
На основание цитираните разпоредби български гражданин, който получава пенсия съгласно законодателството на друга държава-членка и пребивава на територията на РБългария, в случай, че не упражнява дейност като наето или самостоятелно заето лице на територията на България, може да бъде освободен от задължението си за здравно осигуряване в НЗОК. Това право лицата могат да реализират чрез подаване на молба свободен текст в компетентната териториална дирекция на НАП, към която да бъдат приложи писмени доказателства, че същите са пенсионери/получават пенсия съгласно законодателството на друга държава-членка.
Ако не се възползвате от правната възможност предвидена в чл. 17а на Регламент (ЕИО) № 1408/71/чл. 16(2) от Регламент (ЕО) № 883/2004 за периода от 01.11.2009 г. до 21.12.2010 г. е необходимо да представите в Териториална дирекция на Националната агенция за приходите /ТД на НАП/ формуляр,удостоверяващ осигурителни периоди, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност или други документи, издадени от компетентна институция на държавата–членка, удостоверяващи право на обезщетения в натура.
В случай, че не можете да представите такива документи, следва да имате предвид, че съгласно разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО – в редакцията й до 17.12.2009 г. пенсионерите подлежат на здравно осигуряване за сметка на републиканския бюджет, освен ако не са осигурени на друго основание. Текстът на разпоредбата е общ, поради което тя се прилага и по отношение на българските граждани, получаващи пенсии и от други държави. На основание изложеното здравноосигурителните Ви вноски за периода от 01.11.2009 г. до 17.12.2009 г., тъй като сте получавала пенсия в РГърция, са за сметка на републиканския бюджет, освен ако няма друго основание за внасянето им. В този случай, за да бъде формиран здравноосигурителния Ви статус е необходимо да представите в ТД на НАП документ,издаден от компетентна институция, удостоверяващ, че сте пенсионер по гръцкото законодателство.
За периода след 18.12.2009 г. разпоредбата на чл. 40, ал. 1, т. 4 от ЗЗО е изменена, в следствие на което здравноосигурителните вноски са за сметка на републиканския бюджет само за пенсионерите от държавното обществено осигуряване или от професионален пенсионен фонд. В тази връзка за периода от 18.12.2009 г. до 21.12.2010 г., в случай, че не сте освободена от внасяне на здравноосигурителни вноски на основание чл. 17а от Регламент (ЕИО) 1408/71/чл. 16(2) от Регламент (ЕО) 883/2004 и не можете да представите формуляр,удостоверяващ осигурителни периоди, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност или други документи, издадени от компетентна институция на държавата–членка, удостоверяващи право на обезщетения в натура, следва да внесете здравноосигурителни вноски за Ваша сметка на основание чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. Съгласно тази разпоредба лицата, които нямат доходи, върху които се дължат здравноосигурителни вноски и не подлежат на осигуряване от републиканския бюджет, дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка. Вноските се внасят до десето число на месеца, следващ този, за който се отнасят, върху месечен осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Тези лица извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация.
ЗАМЕСТНИК
/СТ. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар