Задължителното обществено осигуряване на помощник-нотариусите

.№ 92-00-1235
Дата…22.01.2007 г.
ДО
…………………………………….
Относно:Задължителното обществено осигуряване на помощник-нотариусите
Във връзка с Вашето запитване, заведено в ЦУ на НАП с вх. №-92-00-1235 от15.12.2006 г., отговаряме следното:
Съгласно чл. 5 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност /ЗННД/, нотариусите, помощник-нотариусите и свързаните с тях обстоятелства, предвидени в закона се вписватв регистъра наНотариалната камара. Във връзка с чл. 14, ал.3 от ЗННД, за да бъде вписанпомощник-нотариусав регистъра, трябва да са изпълнени следните изисквания:
1. да е влязла в сила заповедта на министъра на правосъдието за вписване;
2. да представи писмена декларация, че не са налице пречките по чл. 9 от Закона, т.е. не може да бъде едновременно народен представител, министър, кмет или общински съветник; не заема длъжност в държавен или общински орган; не работи по трудово правоотношение; не упражнява адвокатска професия; не извършва търговска дейност,не е управител или не участва в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества или кооперации.
3. да представи документ за сключена застраховка по чл. 30 от ЗННД
4. да е представи образец от подписа на нотариуса.
Тези изисквания се иматпредвид при вписването на помощник-нотариусите, а не, че последващите му отношения с титуляра-нотариус не могат да се уреждат с трудов договор, каквото тълкуване се дава в писмо № 91-01-314/15.12.2005 г. на НОИ.
Компетентността на помощник-нотариуса е регламентирана в чл. 40, ал. 2- 4 от ЗННД.Помощник-нотариусът използва служебния архив и печат на нотариуса, като прибавя към подписа си допълнението “помощник“. За вреди, настъпили вследствие на виновно неизпълнение на задълженията на помощник-нотариуса, нотариусът отговаря солидарно с него. Доколкото липсват особени правила, за помощник-нотариуса се прилагат правилата за нотариус. Алинея 5указва, че отношениятамежду нотариуса и помощник-нотариуса се уреждат с договор. Няма законовапречка този договор да бъде трудов, каквато е исъществуващата практиката.
В разпоредбата на чл. 31 от ЗННД законодателят изрично е посочил, че само нотариусът подлежи на задължително социално осигуряване при условията и по реда, установени за лицата, упражняващи свободни професии. Помощник-нотариусът не може да упражнява свободна професия самостоятелно за свой риск и за своя сметка, тъй като той има функции само по решение на титуляра, поради което не следва да се прилагав практиката писмо № 91-01-314/15.12.2005 г. на НОИ.
Изпълнителен директор на НАП ‘

Оценете статията

Вашият коментар