заличаване на декларации Окд 5 за прекъсване на дейност на самоосигуряващо се лице, поради неизяснена фактическа обстановка, изразяваме следнотостановище:

Изх. № 23-22-2429

………………2011г.

Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено с вх. № 23-22-2429/12.09.2011г.по описа на дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” …,относно заличаване на декларации Окд 5за прекъсване на дейност на самоосигуряващо се лице, поради неизяснена фактическа обстановка, изразяваме следното становище:
На основание чл.1, ал.1 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица /НООСЛБГРЧМЛ/, задължението заосигуряване за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 1 – 4 от Кодекса за социалноосигуряване/КСО/ – еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физическилица – членове на неперсонифицирани дружества, земеделски производители, тютюнопроизводители,лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
В разпоредбата на чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧМЛ е регламентирано, че започването, прекъсването, възобновяването или прекратяването на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се установяват с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), подадена до компетентната териториална дирекция на НАП и подписана от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от КСО.В конкретният случай декларация е подадена на 16.05.2011г..
От подаденото запитване не е ясно дали към момента на подаване на декларацията за прекъсване на осигуряванетоупражнявате трудова дейност, за която подлежите на осигуряване.
В случай, че дейността като самоосигуряващо се лице не е прекъсвана няма основание за подаване на декларация по реда на чл.1, ал.2 от НООСЛБГРЧМЛ.
Съгласно разпоредбата на чл.4, ал.6 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, самоосигуряващите се лица,на които е отпусната пенсия, се осигуряват по свое желание.
Видно от приложеното Разпореждане за отказ за отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, Вие не попадате в хипотезата на чл.4, ал.6 от КСО и в случай, че упражнявате трудова дейност подлежите на осигуряване за фондовете на Държавното обществено осигуряване, т.е. няма основание да декларирате, че сте пенсионер и не желаете да се осигурявате.
Фактите и обстоятелствата относно упражняване на трудова дейност и дължимост на осигурителни вноски се установяват по реда на чл.110 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ с проверка или ревизия.

Оценете статията

Вашият коментар