Запитване с вх. № 24-34-693/ 14.08.2007г. по описа на ЦУ на НАП

Изх. №24-34-693
Дата: 01.02 .2008 г.
Относно: Запитване с вх. № 24-34-693/ 14.08.2007г. по описа на ЦУ на НАП
В отговор на изпратено от ………………………………… запитване изразяваме следното становище:
Фактическа обстановка:
Дружество ……………………………………….. е регистрирано по смисъла на ЗДДС лице и извършва услуги на немски консорциум, регистриран за целите на ДДС на територията на страната. Консорциумът е основен изпълнител на проект съгласно договор, сключен с Министерство на околната среда и водите, финансиран от Европейския съюз и се реализира на територията на Република България.
Поставеният въпрос е следва ли българското дружество да начислява ДДС за услугите, извършвани към консорциума-основен изпълнител на проекта?
Съгласно чл. 173, ал. (1) за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения, конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. В алинея (2) на същия член е определен редът, по който доставчикът следва да прилага нулевата ставка -доставчикът е длъжен писмено да поиска становище от компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите за основанието за освобождаването.
Към искането се прилагат документите, доказващи основанието за прилагане на освобождаването, определени с правилника за прилагане на закона.
Процедурата за получаване на становище за прилагане на нулева ставка е уредена в чл. 107, ал. (1) от ППЗДДС, според който за доставки, които са освободени от данък върху добавената стойност по силата на международни договори, спогодби, споразумения,
1
конвенции или други подобни, по които Република България е страна, ратифицирани и обнародвани по съответния ред, се прилага нулева ставка на данъка, включително за частта от доставката, която е финансирана със средства от републиканския или общинските бюджети или със заеми, по които гарант е държавата. Съгласно ал.(2) от същия член – регистрираното по закона лице – основен изпълнител по договора по ал.3 т. З, подава писмено искане за потвърждаване наличието на основание за прилагане на режима по чл. 173, ал. 1 от закона до териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София. В алинея (З) на чл.107 от ППЗДДС е посочено какво трябва да съдържа искането.
Алинеи (5) и (6) на чл. 107 ППЗДДС изясняват смисъла и статута на понятието „координиращ орган“, както следва:
(5) Координиращ орган по смисъла на този раздел е българско или чуждестранно
юридическо лице или организация, което е получател на доставки на стоки и/или услуги по договора по ал. З, т. З и изпълнява програма или проект, финансиран със средства в изпълнение на международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
(6) Статутът на координиращ орган по ал. 5 се удостоверява в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите – София, с писмен документ, подписан от лицата, определени от всяка от държавите да изпълняват съответния международен договор, спогодба, споразумение, конвенция или др.
Следва да се има предвид разпоредбата на чл. 107, ал. 8 от Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност, а именно – че нулевата ставка по чл. 173, ал. 1 от ЗДДС се допуска само по отношение на доставки, извършени от основния изпълнител- регистрирано по закона лице – при спазване на разпоредбите на чл. 173 ЗДДС и чл. 107 ППЗДДС.
Предвид горното в настоящия случай ,……………“ ООД се явява подизпълнител на консорциума и по отношение на българското дружество не са налице правни основания за освобождаване от начисляване на данък добавена стойност при извършване на услугите, упоменати по-горе.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ
ЗА ПРИХОДИТЕ:
//’

Оценете статията

Вашият коментар