заплащане на такса за попълване на данните от

.№ 08-П-4
Дата: 22.03.2013 год.
ЗМДТ, чл. 6, ал. 2;
ЗМДТ, чл. 14;
Приложение № 2 към ЗМДТ, чл. 6, ал. 4;
Приложение № 2 към ЗМДТ, чл. 6, ал. 5;
ДОПК, чл. 99, ал. 1.
относно: заплащане на такса за попълване на даннитеот
служебната страница на декларацията по чл. 14 ЗМДТ
В отговор на изложените от Вас въпроси относно попълване на данните от стр. 6 /страницата, която се попълва служебно/на декларацията по чл. 14 ЗМДТ за облагане сданък върху недвижимите имоти, изразяваме следното становище:
1. Относно структурата, която попълва данните от стр. 6/страницата, която се попълва служебно/ на декларацията по чл. 14 ЗМДТ считаме, че това е въпрос на вътрешна организация и изцяло от компетентността на кмета на общината. Този процес трябва да бъде организиран така, че да опростява и улеснява максимално подаването на декларации от задължените лица.
2. Относно заплащането на такса или цена на услуга за попълването на данните от служебната страница на декларацията
Попълването на данните от стр. 6 на декларацията по чл. 14 ЗМДТ е задължение на общинската администрация, на чиято территория е разположен декларираният имот, тъй като приемането и обработката на декларацията за имота е възложено в компетентност на тази администрация. Дали приемането иобработката на декларацията и попълването на служебната страница ще се извършват от различни служби на една администрация или от друга администрация е въпрос на организация. На декларатора в този случай не се предоставя никаква услуга, тъй като попълването на тези данни не е негово задължение, съответно заплащане не би могло да сепретендира.
Като заключение считаме, че практиката да се заплащат такси или цени на услуги от декларатора за попълване на данните от служебната страница на декларацията по чл. 14 ЗМДТ за облагане с данък върху недвижимите имоти е незаконосъобразна.Такси се заплащатза действия или услуги, предоставени от държавен или общински орган, само когото това е установено със закон – чл. 60, ал. 1 от Конституцията на Република България. В ЗМДТ или друг законов актнее предвидено заплащане на такси за тези действия на администрацията.
Що се отнася до заплащането на цени на услуги, такива могат да се претендират от общината само при предоставени определени услуги или права /аргумент от чл. 6, ал. 2и чл. 7, ал. 1 ЗМДТ/, а такива в случая не се предоставят.
3.Тъй като, както обяснихме, попълването на данните от стр. 6 на декларацията по чл. 14 ЗМДТ не е задължение на декларатора, а на общинската администрация, няма никакво основание да се поддържа, че непопълването на тези данни представлява основание за неприемане на декларация.Основанията за отказ за приемане на данъчни декларации са изчерпателно изброени в чл. 99, ал. 1 ДОПК.
4. За целите на данъчното облагане при определяне на данъчната оценка на недвижими имоти по Приложение № 2 към ЗМДТ е меродавна единственокатегорията на населеното място, указана в чл. 6, ал. 4 и ал. 5 от приложението, ако населеното място попада в изброените в тези разпоредби селища. При несъвпадане на категорията на населено място,указана в закона и в заповед № РД 02-14-2021 от 14.08.2012 г. на министъра на регионалното развитие и благоустройството, издадена на основание чл. 36, ал. 2 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България, приложима е категорията, посочена в законовата разпоредба. Всички характеристики за местоположение, зони, предназначение на имота и други, които се съдържат в служебната страница на декларацията, трябва да се попълват абсолютно точно и коректно, тъй като рефлектират върху данъчната оценка на имота и величината на данъчното задължение.
ЗАМ.ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОРНАНАП:
/п/
/С. МАРКОВ/

Оценете статията

Вашият коментар