ЗДДФЛ, чл.22а

Изх. № 24-32-15
Дата: 09.01.2012 год.
ЗДДФЛ, чл. 22а
По повод Ваше писмено запитване, препратено по компетентност вна Националната агенция за приходите и заведено с вх. № 24-32-15 от 21.04.2011 г., изразявам следното становище:
Според описаното в писмото Ви, имате сключен „Договор за жилищен кредит” с „……………” ЕАД. Преди сключването на договора за жилищен кредит е съставен Нотариален акт за учредяване на договорна ипотека върху недвижим имот, в който е записано, че за обезпечение на отпуснатия кредит служи както поземленият имот (УПИ), така и бъдещата еднофамилна жилищна сграда, която ще бъде построена в имота съгласно издадено разрешение за строеж и одобрен архитектурен план. Сумата по кредита е усвоена на три етапа съгласно договора за жилищен кредит в зависимост от етапа, на който се е намирал строежа. Въпросът, който поставяте е може ли да се ползва данъчното облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ предвид описаната фактическа обстановка.
Съгласно чл. 22а от ЗДДФЛ местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:
1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;
2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;
3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.
Предвид цитираната разпоредба данъчното облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ се ползва за кредит, който цели придобиването на жилище. Видно от дефиницията на понятието “жилище”, установена в разпоредбата на § 5, т. 30 от Закона за устройство на територията, “жилище” е съвкупност от помещения, покрити и/или открити пространства, обединени функционално и пространствено в едно цяло за задоволяване на жилищни нужди. Следователно като „жилище” се дефинират недвижими имоти, чието предназначение е да задоволяват жилищни нужди (напр. – апартамент, къща, вила и др.). Данъчното облекчение по чл. 22а от ЗДДФЛ е допустимо да се ползва и ако младото семейство е придобило ипотекираното жилище преди решението на Държавната приемателна комисия за използване на имота по предназначение (Протокол – образец 16: приложение № 16 към чл. 7, ал. 3, т. 16 от Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството – обн. ДВ бр. 72/2003 г.). Достатъчно е това жилище да е единствено жилище за семейството през данъчната година, за да се приложи нормата на чл. 22а от ЗДДФЛ, при кумулативно наличие на условията за това. (Същото е посочено в становище на Изпълнителния директор на НАП с писмо Изх. № 91-00-41/29.01.2010 г.)
В конкретния случай, по отношение на отпуснатия заем за строителство на имота, предвид това, че за обезпечение на отпуснатия кредит служи както поземленият имот (УПИ), така и бъдещата еднофамилна жилищна сграда, която ще бъде построена в имота, както и че кредитът цели придобиване на жилище, Вие ще имате основание за ползване на данъчното облекчение за млади семейства, ако са налице и останалите условия по чл. 22а от ЗДДФЛ.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕНДИРЕКТОР НА
НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЯ ЗА
ПРИХОДИТЕ:
/КРАСИМИР СТЕФАНОВ/

Оценете статията

Вашият коментар