ЗДДФЛ, чл.38, aл. 8

127-3/16.02.2012
ЗДДФЛ, чл.38, ал.8
Отправили сте писмено запитване до Дирекция “Обжалване и управление на изпълнението” – .., заведено с вх.№ …..01.2011г., в коетосте описали следната фактическа обстановка:
През ….. 2011 година сте извършили обратно изкупуване на застраховка „Живот” при която Ви е издадена документ „справка –нареждане”, която сте приложили.При обратното изкупуванеВи е изплатена сума в размер на 513,90 лева и Ви е удържан данък 49,00 лева. От запитването и справката се установява, че общата стойност на внесените застрахователни премии е 1240, 80 лева. Чрез работодателя са внесени1085, 70 лева и за тях е ползвано данъчно облекчение по Закона за данъците върху доходите на физическите лица/ЗДДФЛ/.
Изразявате несъгласие с размера на удържания Ви данък-49 лв. и считате, че същият следва дае 108,57 лева/ 10 на сто от сумата върху която сте ползвали данъчното облекчение/.
В отговор на наше искане сте ни уведомили, че не може да предоставите копие на посочения застрахователен договор, с оглед на което изразяваме принципно становище по приложението на ЗДДФЛ.
По силата на чл. 38, ал. 8 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи отдопълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване иот застраховки “Живот“, придобити на датата на:
-обратно получаване на внесените суми за застраховки “Живот“;
-обратно получаване на внесените суми за доброволно здравно осигуряване, с
изключение на случаите на възстановяване на разходи за здравно обслужване и
предоставяне на здравни услуги и стоки на осигуреното лице при настъпване на
предвидените в здравноосигурителните договори случаи;
-получаване на внесените суми за допълнително доброволно осигуряване преди
придобиване право на допълнителна пенсия;
-прехвърляне на суми от индивидуална партида по партида на трето лице;
-изменение на застрахователния договор, за който е ползвано облекчение по чл.
19, в договор, за който не може да се ползва посоченото облекчение;
-усвояване на сумите по застрахователен договор за погасяване на заем, когато
застраховка “Живот“ се ползва за обезпечение на задължение на физическото лице.
Съгласно чл. 38, ал. 9 от ЗДДФЛ не се облагат с окончателен данък облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, съответстващи на частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение.
От посочената разпоредба е видно, че на облагане подлежи единствено тази част от получените/придобитите/ доходи, които подлежат на обратно получаване и за които е ползвано данъчно облекчение. Необлагаеми са тези придобити обратно доходи, които съответстватна частта от вноските/премиите, за които не е ползвано данъчно облекчение. В случаите, в които не се получава обратно пълната сума на застрахователните премии, за които е ползвано данъчно облекчение, а са налице и вноски, за които не е ползвано такова, то за да се определикаква частот обратно получените сумисъответстват на облагаеми и каква на необлагаеми доходи следва да се намери съотношението между вноските по застрахователните премии и тези за които е ползвано данъчно облекчение. Чрез получения коефициент се определячастта от брутната сума на придобитите доходи, която подлежи на облаганес окончателен данък.
Окончателният данък се определя и удържа от платеца на дохода. Ставката на окончателния данък е 10 на сто. Ставката на данъка е 7 на сто за доходите в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка “Живот“, който е 15 или повече години (чл.46 от ЗДДФЛ).
На основание чл. 52, т.4/ предишна т.3/ от ЗДДФЛ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само доходи, облагаеми с окончателен данък по чл.38, с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3 от същия закон.

Оценете статията

Вашият коментар