ЗДДФЛ, чл.45, aл. 4

Изх. №М-26-К-71
Дата:27.03.2014 год.
ЗДДФЛ, чл. 45, ал. 4
По повод на Ваше запитване, постъпило вна Националната агенция за приходите по електронната поща и заведено с вх. № М-26-К-71/26.02.2014 г., изразявам следното становище:
Образците на сметка за изплатени суми и на служебна бележка се издават на основание чл. 45, ал. 4 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), като основното им предназначение е да удостоверяват размера на изплатения облагаем доход и на удържания данък от предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи от друга стопанска дейност, подлежащи на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, за които се дължи авансово данък на основание чл. 43 от същия закон.
В този смисъл, издаването на посочените образци е обвързано с датата на изплащането на дохода на физическото лице, а не с периода, за който е положен труда. Този извод е подкрепен от действащата към момента нормативна уредба, а именно на основание чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.
При определянето на осигурителния доход е необходимо да се има предвид следното:
Осигурителният доход е месечен доход и е основата, върху която се изчисляват и правят осигурителните вноски. Това произтича от разпоредбите на чл. 6, ал. 2, 3, 5, 7 и 8 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), които изрично регламентират месечен осигурителен доход. Предназначението на осигурителните вноски е при настъпване на осигурени социални рискове да осигурят парични средства за осъществяване на целите на общественото осигуряване – обезщетения, помощи и пенсии, предвидени в КСО.
Съгласно разпоредбата на чл. 4 от Наредбата за елементите на възнаграждението и дохода, върху които се правят осигурителни вноски, когато лицето работи без трудово правоотношение, следва да декларира пред осигурителя дохода, върху който се дължат осигурителни вноски. Както бе отбелязано по-горе, по силата на чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ, във връзка с изплатените възнаграждения за работа без трудови правоотношения, се съставят сметка за изплатени суми и служебна бележка, като на ред 5 от сметката за изплатени суми физическото лице декларира осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски.
Доходът, върху който се дължат осигурителни вноски се отнася за периода, през който е извършена трудовата дейност.
Възнаграждението на лицата по чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6 от КСО /полагащи труд без трудови правоотношения/, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на ЗДДФЛ (чл. 6, ал. 4 от КСО).
Осигурителните вноски се внасят съгласно изискванията на разпоредбата на
чл. 7, ал. 6 от КСО от осигурителя до 25-о число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.
Данните се представят по ред, определен с Наредба № Н-8 от 29.12.2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхраняване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица.
Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 3 от цитираната наредба Декларация образец № 1 „Данни за осигуреното лице” (приложение №1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба Н-8/29.12.2005г.) се подава от осигурителите, клоновете и поделенията им за лицата, работещи без трудови правоотношения – до 25-то число на месеца, следващ месеца на изплащане на възнаграждението.
На основание чл. 3, ал. 3, т. 1 от наредбата, Декларация образец № 6 „Данни за дължими вноски и данък по чл. 42 ЗДДФЛ” (приложение № 4 към чл. 2, ал. 2 от Наредба Н-8/29.12.2005г.) се подава в съответната компетентна териториална дирекция на НАП от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения едновременно с подаване на Декларация образец № 1 /в сила от 01.01.2014 г./.
Следва да се има предвид и разпоредбата на §18 от ПЗР на Наредба № Н-8 от 2005 г., съгласно която Декларация образец № 6 за дължимите осигурителни вноски, отнасяща се за месеци преди януари 2014 г., се подава в срока за подаване на Декларация образец № 1.
Видно от цитираните разпоредби, подаването на Декларация образец № 1 и Декларация образец № 6 е обвързано с датата на изплащане на възнагражденията на лицата. Данните, които се подават с Декларация образец № 1 се отнасят за периода, през който е упражнена трудовата дейност без трудово правоотношение и за който е изплатено възнаграждението.
Както вече беше посочено, предназначението на сметката за изплатени суми е да удостоверява размера на изплатения облагаем доход и на удържания данък, независимо от периода, за който е положен труда. От друга страна, предвид регламента на чл. 43, ал. 1 от ЗДДФЛ, платецът на дохода трябва да изчисли размера на авансовия данък върху разликата между облагаемия доход и удържаните лични задължителни осигурителни вноски. Именно с такава цел (определяне размера на личните задължителни осигурителни вноски с оглед изчисляване на дължимия авансово данък), физическото лице посочва на ред 5 в сметката за изплатени суми размера на осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски.
Предвид изложеното по-горе, не е необходимо в сметката за изплатени суми по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ да се посочва период, за който се отнася осигурителния доход върху който се дължат осигурителни вноски (това обстоятелство се декларира в Декларация образец № 1).
ЗАМ.
/СТОЯН МАРКОВ/’

Оценете статията

Вашият коментар